OM kijkt naar hethele plaatje' Boerin Bertie op boot bij Cay Pride vecht tegen politie en tegen imago ZEELAND 3 Civieltechnisch opzichter achterliggende gedachte. Een wa terpompje, kweekbakjes, dat soort gekke dingen." „Ze eisten ook dat ik schrifte lijk afstand zou doen van die spul len", vertelt Calogero. „Dat heb ik geweigerd." Het duo werd aange houden en verhoord. Calogero zet te vervolgens een advocaat op de zaak. „Die heeft zich er echt in vastgebeten, bezwaar aangetekend en de boel voor de rechter ge bracht." Vorige week meldde Calo gero zich bij de rechtbank om uit leg te geven. Die had maar een paar dagen tijd nodig om tot een uitspraak te komen: het argument van de politie dat de spullen van de Urban Garden Shop zouden dienen om hennepkwekerijen mee op te zetten, is veel te kort door de bocht. „Je kunt natuurlijk nooit uitsluiten dat mensen onze spullen gebruiken voor dingen die niet mogen", verklaart John. „Maar als je bij de Blokker een aardappelschilmesje koopt en je steekt daar iemand mee neer, dan valt de politie toch ook niet bij de Blokker binnen?" Het duo is overigens niet falie kant tegen de nieuwe Opiumwet. „Als die dient om de rotte appels eruit te halen: prima", vindt John. „Er zijn immers wel degelijk za ken die kwekerijen faciliteren, of zelfs zelf drugs in huis hebben. Als ze daar de boel meenemen, hoor je mij niet klagen." Maar het is doorgeschoten, vindt hij. „En dat vindt de rechter blijkbaar ook. We zijn de derde zaak die op deze manier door de rechter in het ge lijk wordt gesteld. Dat zegt toch genoeg?" MIDDELBURG. In Zeeland mag de Urban Garden Shop dan in het ge lijk gesteld zijn, er zijn ook zaken waarbij de rechter de inbeslagna me van spullen bij growshops wél terecht vond. Dat zegt Elke Kool, woordvoerder van het Openbaar Ministerie. „Pas op 1 maart van dit jaar is de nieuwe Opiumwet van kracht geworden, die de voorberei ding van wietteelt strafbaar stelt. Die wet is de basis bij de aanpak van growshops. Wat je altijd ziet bij nieuwe wetgeving, is dat er een periode volgt waarin iedereen een beetje zoekt: wat mag wel en wat mag niet? De rechter toetst de wetgeving." Uitspraken zoals in de Terneu- zense zaak worden onderdeel van de zogenoemde jurisprudentie: richtlijnen voor latere, soortgelij ke gevallen. „Als aanklager leert het Open baar Ministerie daarvan hoe je een zaak zó onderbouwt, dat je bij de rechter geen bakzeil haalt. Hoe meer jurisprudentie hoe beter, want het maakt de wet duidelij ker." Vooralsnog is er een grijs ge bied. Met dezelfde artikelen waar mee je wiet kunt kweken, zou je ook tomaten kunnen telen. Zaken als bewateringssystemen, aarde, groeilampen, substraten en mest stoffen zijn ook bij onverdachte webwinkels of doodgewoon de Boerenbond te krijgen. Verdachter wordt het als de winkel ook specifiekere zaken ver koopt, zoals een kweekkast met onderdruk en koolstoffilter (zodat de wietlucht zich niet door de ruimte verspreidt). Het gaat ech ter niet alleen om een lijstje 'wel of niet verdachte spullen', aldus Kool. „Wij kijken naar het hele plaatje. Is de eigenaar toevallig ook de eigenaar van een coffee shop, aan wie levert hij, aan wat voor zusterbedrijven is het bedrijf verbonden? De algehele look en feel." Ook (web)bedrijven die een 'cleane' uitstraling hebben, kun nen nog aan de beurt komen, als uit hun administratie blijkt dat ze aan wiettelers leveren. Kool: „Dan is het aan de verkoper om te bewij zen dat ze dat niet wisten. Het zal op zich niet de doorslag geven, maar wel als verzwarend worden gezien." Bertie Steur zegt niet zo maar 'ja' als haar ge vraagd wordt op te dra ven als Bekende Neder lander. Maar morgen zal de be kendste boerin van Nederland weer van de partij zijn, wanneer de Canal Pride door de Amster damse grachten vaart. Gehuld in een T-shirt van de Dining Diva's, een 37+ eetclub voor lesbische vrouwen, staat ze op de damesboot. Samen met an dere lesbische boegbeelden als Mathilde Santing. Berties deelna me aan Boer Zoekt Vrouw, als les bische boerin, heeft haar een bij- 'Ik denk dat het in bepaalde geloofsgemeenschappen, ook bij de moslims, nog altijd niet makkelijk is als je een andere seksuele geaardheid hebt' zonder inkijkje gegeven in Zee land. „Vooropgesteld: ik heb zelf geen problemen gehad met mijn geaardheid. Maar misschien is dat omdat ik aan de 'goede' kant van Schouwen-Duiveland woon. Op Duiveland zal het mogelijk min der makkelijk aanvaard worden. Tijdens de uitzendingen kreeg ik veel reacties van vrouwen die heet fijn vonden dat iemand op televisie openlijk uitkwam voor zijn geaardheid. Eén reactie heeft me vooral geraakt: van een Zeeuws meisje uit een behoorlijk streng gereformeerd gezin, dat flink met zichzelf in de knoop zat. Ze had die gevoelens, maar kon die niet met haar geloof rij men. Met haar heb ik veel ge sprekken gehad. Ze is ook een paar keer bij me thuis geweest en we hebben samen in de bijbel ge lezen. Ze heeft er uiteindelijk vre de mee gekregen. Ik denk dat het vooral in bepaalde geloofsge meenschappen, ook bij de mos lims, nog altijd niet makkelijk is als je een andere seksuele geaard heid hebt." Het jaarlijkse evenement Gay Pride is bedoeld om de verschei denheid in seksuele geaardheid zichtbaar te maken en om steun te bieden aan degenen die daar (nog) niet openlijk voor uit dur ven komen. Die boodschap wordt met veel schwung gebracht. VRIJDAG 31 JULI 2015 door Ondine van der Vleuten Nee, tuinwinkel' Zakken compost. Te koop bij de tuinwinkel, maar ook bij de growshop. Eigenaar Calogero Bombello in zijn winkel in Terneuzen. foto's Peter Nicolai Een kweektent zoals die bij de Ur ban Garden Shop wordt verkocht. door Ondine van der Vleuten Bertie Steur, boerin De gemeente Reimerswaal is op zoek naar een: (36 uur per week) Voor meer informatie over deze functie en je sollicitatie kijkje op www. reimerswaaln l/vacatu res Reimerswaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31