14% TO©S Delta: energienota niet per se verder omlaag Netwerkbedrijf Delta gaat Enduris heten Sasse rapper twee jaar cel in voor prostitutie Zeeuws 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Boerin Bertie is het ultieme Zeeuwse meisje. Uw Mening Celstraf voor verkrachting Langer tbs voor pedo Ijsjes voor Arnemuiden paul kusters Boeken vrijdag Maan Leo aarachtig, afge lopen week stond heel Zee land op zijn kop. Wat was er aan de hand? Onderzoek van Scoop heeft uitgewezen dat steeds minder kinderen Zeeuws spreken. De reacties onder het ar tikel op de website logen er niet om: zowel de voorstanders ('De docenten op de lagere school die nen Zeeuws te spreken en zo niet, ga je maar naar andere school of zoek ander werk') als de tegen- Hierdoor werd ik me bewust van de verschillende invloeden die mijn stem herbergt standers ('Zeeuws is maar een dia lect ontstaan uit de luiheid om woorden volledig uit te spreken. Het is een aangeleerd spraakge brek'.) lieten in groten getale van zich horen. Mijn eerste reactie op het artikel was lekker eenduidig: het leek me een goede ontwikkeling dat minder kinderen Zeeuws spre ken. Dan worden ze in de rest van het land tenminste serieus geno men. Maar diezelfde avond kwam ik toevallig een opname van mijn eigen stem tegen op internet. Dat was een vreemde gewaarwor ding: mijn opgenomen stem klonk heel anders dan ik me had voorgesteld. Hierdoor werd ik me bewust van de verschillende in vloeden die mijn stem herbergt. Hoewel ik een echte Utrechtse ben, hoor je de Brabantse afkomst van mijn ouders in mijn zachte g. Het feit dat ik op school heb geze ten in Bilthoven (op het randje van het Gooi) resoneert in mijn ietwat kakkineuze uitspraak van de r. Daarnaast wordt mijn tong val incidenteel gekleurd door ge stotter, wat ik beschouw als een teken van mijn eigenwijze aard. Natuurlijk zou ik deze idiosyncra tische aspecten van mijn uit spraak kunnen afleren; er staan vast hordes logopedisten klaar om alles netjes recht te trekken. Maar dat wil ik niet: ik ben juist trots op de eigenaardigheden in mijn dictie, op de geschiedenis en persoonlijkheid die eruit spreken. Met dat besef kwam ook mijn waardering voor de voorstanders van het Zeeuwse dialect; hun te gendraadse eigenheid bevalt me wel. Ik wil geen vreemden in mijn huis. 419 reacties toosenhenk.nl O VERBLIJFPLAATS SEHATE TANDARTS ONBEKENb De rechtbank in Middel burg heeft gisteren de 29-jarige Davy G. uit Sluis kil achttien maanden cel opgelegd (waarvan zes voorwaardelijk) voor het verkrachten van een plaats- genote. Het zedenmisdrijf werd gepleegd op 23 juli vo rig jaar. G. was bovenop haar gaan liggen, had haar bij de keel gepakt, en haar onder haar joggingbroek aangerand. In tegenstelling tot de officier van justitie die was uitgegaan van een poging, achtte de recht bank de verkrachting wel degelijk bewezen. De tbs met dwangverple ging, die een 56-jarige Rot terdammer in 1998 werd opgelegd is gisteren door de rechtbank in Middel burg met één jaar ver lengd. De man werd in 1998 veroordeeld, omdat hij zich in Middelburg ver grepen had aan een min derjarig jongetje. Iets later nam hij ook drie meisjes mee, in de leeftijd van vijf en zeven jaar, naar een schuurtje en pleegde daar ontucht met hen. De Postcode Loterij trak teert 658 inwoners van Ar nemuiden op ijs. Met loten zijn niet alleen geldprijzen te winnen. Er is ook een ijs- prijs. Die is gevallen op de wijkcode 4341 in Arnemui den. Per lot ontvangen in woners met die code een pak ijsjes van Ben Jer ry's. Ze krijgen daarvoor een coupon thuisgestuurd die ze kunnen inwisselen. Tip of reactie? redactie@pzc.nl Delta bevestigt dat de prijzen van grondstoffen, zoals olie, gas en kolen, zijn gedaald, en dat dit kan doorwerken in komende ja ren. Maar dat betekent niet per se dat de nota nog verder omlaag kan. Want die is onderhevig aan nog veel meer invloeden. „Zo is de energiebelasting het afgelopen jaar gestegen en stijgt de opslag duurzame energie ook de komende jaren nog. Ook weersomstandigheden kunnen van invloed zijn", benadrukt Del ta-woordvoerster Ilona Wielema- ker. Mede door de onstabiele energiemarkt hebben bedrijven als Delta het zwaar. „We ver wachten dat de markt de komen de paar jaar nog lastig blijft", zegt ze. Sinds juli 2013 voerde Delta al vier keer tariefsverlagingen door. Voor gas betaalt de Delta-klant nu zo'n zestien procent minder dan tweeënhalf jaar geleden, voor elektriciteit zeven procent. Dat is inclusief de aanpassing per 1 juli, toen Delta de gasprijs nog wat verder verlaagde, maar niet de stroomprijs. Voor klan ten met een vast tarief gaan verla gingen pas in na afloop van de contractperiode. MIDDELBURG. Energieleverancier Delta doopt zijn netwerkbedrijf om tot Enduris. Met die naamswijziging vol doet Delta aan een eis van toe zichthouder Autoriteit Consu ment en Markt (ACM). Om er ze ker van te zijn dat de naam echt wordt gewijzigd, legde de ACM het Zeeuwse energiebedrijf giste ren een last onder dwangsom op. Als de naam na een half jaar nog steeds niet is gewijzigd, gaat een dwangsom lopen van roo.ooo euro per week, met een maximum van twee miljoen eu ro. Consumenten, aldus de ACM, moeten duidelijk onder scheid kunnen maken tussen de commerciële activiteiten van Del ta en de wettelijke taken als transport van elektriciteit en gas, die door het netwerkbedrijf wor den uitgevoerd. Volgens Delta lag de naam En duris al zes jaar klaar in afwach ting van nadere wetgeving voor het netwerkbedrijf. MIDDELBURG. De 25-jarige Farid I. uit Sas van Gent moet van de rechtbank voor twee jaar achter de tralies. I., die alles ontkent, zorgde er van augustus 2011 tot juli 2012 voor dat een jonge vrouw in de prostitutie belandde. I. leerde de vrouw kennen na een van zijn optredens als rapper Lo-Bo. Van wege problemen thuis zocht de jonge vrouw onderdak en I. bood haar dat. De vrouw was smoor verliefd op hem en deed alles om hem maar niet te verliezen. En zo belandde zij in Gent (B) in het 'Glazen straatje' en in diver se clubs. Toen ze negen maan den later met een soa niet meer in de clubs kon werken, deed ze een tijdje webcamseks. In juni 2012 deed ze aangifte. In haar vonnis stelt de recht bank dat I. zich 'niets ontziend en op een ontluisterende manier schuldig heeft gemaakt aan uit buiting en op geen enkele ma nier heeft getoond ergens spijt van te hebben'. Bovendien, zo constateert de rechtbank, heeft I. aantoonbaar gelogen. De claim van ruim een ton, die de vrouw tegen I. heeft ingediend, werd afgewezen. Zij moet die nu via de civiele rech ter zien te krijgen. w VALT VOORLOPIG SEEN PIJL OP TE TREKKEN... MIDDELBURG MIDDELBURG ARNEMUIDEN MIDDELBURG 86 aanmeldingen voor Zeeuwse Boekenprijs De Zeeuwse Boekenprijs groeit. Met 86 inzendingen zijn er negen aanmeldingen meer dan vorig jaar. Op 5 september wordt de long list van tien titels bekendge maakt op Zeeland Geboekt en op de website van de Zeeuwse Bibliotheek. In 2003 nam hoofdredacteur Paul van der Velde van het Zeeuws Tijdschrift, het initia tief voor de Zeeuwse Boe kenprijs. Vorig jaar won het derde deel van de Geschie denis van Zeeland de prijs. door Henk Postma MIDDELBURG. De energierekening gaat niet noodzakelijkerwijs ver der omlaag, wanneer de prijzen van elektriciteit en gas blijven da len. Dat zegt Delta in een reactie op een rapport van energiereus Nuon. Volgens dit rapport zou de energienota voor huishoudens op korte termijn nog omlaag kunnen met 60 tot 120 euro per jaar, of wel drie tot zes procent. Het kantoor van Delta in Middelburg. Het netwerkbedrijf van de energie leverancier is gevestigd in Goes, archieffoto Lex de Meester door Ad Roos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2