Ophef over Duitse wet op kunstexport Jurk Garland uit *Wizard' te koop CULTUUR SHOW 25 Bronski Beat op 1 in Homo 100 Mijn hemel! Zo mooi! Een wereldvrouw De jurk die Judy Garland droeg in de film The wizard of Oz (1939) is te koop. Het kledingstuk wordt in no vember aangeboden tijdens een vei ling van filmmemorabilia. Ondanks duidelijke 'gebruikssporen' kan de jurk 1,2 miljoen euro opbrengen. Het nummer Smalltown boy van Bronski Beat staat opnieuw op de eerste plek van de Homo 100. Die hitlijst is vandaag vanaf 12.00 uur te horen op NPO Radio 2. Dat gebeurt vanwege de Gay Pride die deze week in Amsterdam plaatsvindt. schilderij uit 1958 van de Ameri kaan Mark Rothko werd door het Frieder Burda Museum uit Ba den-Baden voor 40 miljoen dollar verkocht en twee werken van An dy Warhol, in het bezit van een Duitse bank, werden voor een to taalbedrag van ruim 151 miljoen dollar gesleten. Grütters heeft zich met het wetsvoorstel de woede van zo'n beetje de hele Duitse kunstwereld op de hals gehaald. Kunstenaars, verzamelaars, galeriehouders en kunsthandelaren wijzen op de na delige gevolgen van de plannen. Volgens hen zou Duitsland de laatste jaren juist enorm hebben geprofiteerd van de verkoop van kunst op buitenlandse veilingen. De Duitse kunstwereld vreest in de greep van bureaucratie te raken door de wet. Bovendien willen de kunstenaars zelf bepalen of en aan wie zij hun kunst verkopen. De bekende schilder Georg Ba selitz was zo boos om het wets voorstel dat hij onlangs uit protest besloot negen doeken en een sculptuur van zijn hand uit het Al- bertinum-museum in Dresden te verwijderen. Bijna driehonderd Duitse kunsthandelaren en galeriehou ders hebben in een open brief aan Grütters hun ongenoegen overge bracht. „We hebben zo hard ge werkt om een internationaal net werk op te bouwen. Dit zet het concurrerende vermogen van Duitsland op het spel", aldus Gise- la Capitain, kunsthan delaar en onderteke naar van de brief. De Duitse kunstwereld is in rep en roer: er is een wetsvoorstel in de maak dat de export van kunstschatten moet inperken. Volgens de minister van Cul tuur, Monika Grütters, moet de uittocht van kunstschatten naar het buitenland een halt worden toegeroepen. Daartoe is nu een wetsvoorstel ingediend. „De Duit se overheid moet zijn verantwoor delijkheid nemen voor het be houd van nationaal cultureel erf goed", aldus Grütters. Het voorstel, waarover deze maand in het parlement zal wor den gestemd, gaat over kunstwer ken die ouder zijn dan zeventig jaar en op minstens 300.000 euro worden geschat. In een eerder voorstel van Grütters ging het nog om werken ouder dan vijftig jaar met een waarde van minstens 150.000 euro, maar dat idee werd na luid protest afgezwakt. De kunst moet worden beoor deeld en getaxeerd door lokale co mités. Wanneer het volgens zo'n instelling een werk van nationaal belang betreft, zal export worden tegengehouden. Alleen werken die in bruikleen zijn gegeven, kun nen in het aangepaste wetsvoor stel aan het oordeel van een comi té worden onttrokken. De plannen voor het wetsvoor- stoftkwamcn in een stroomversnel ling nadat Duitsland in korte tijd drie belangrijke kunstwerken had verloren aan het Londen- se veilinghuis Christie's: een Tim Douwsma over zijn nieuwe vriendin VRIJDAG 31 JULI 2015 Georg Baselitz liet uit protest dit werk uit een museum verwijderen. foto EPA door Etienne Verschuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25