Er bloeit genoeg moois bij nieuwe lichting AZ helpen Geen goud door trage start openwaterteam breed gedragen in Europese steden w SPORT 19 Peking: geen winterstad BEIJING Veel fantasie is niet nodig om die situatie te projecteren op het hui dige AZ, waar sterkhouders als Ne- manja Gudelj, Wesley Hoedt en Steven Berghuis vertrokken. Zo vertolkten opeens 'jonkies' als Da- bney dos Santos, Ridgeciano Haps, Thom Haye en Joris van Overeem de hoofdrollen bij AZ. En dat op het toneel van de Euro pa League - weliswaar een voor ronde, maar toch. Na gisteravond kan worden ge concludeerd dat er genoeg moois bloeit achter de gekapte Alkmaar- se bosrand. Er zijn nieuwe spelers opgestaan. Neem Haye en Van Overeem, twee frêle jeugdexpo- nenten van de club. Beiden voet balden tegen Basaksehir met flair en verzorgden de creatieve inge vingen. Het meest lichtende voorbeeld van het nieuwe AZ was echter Vincent Janssen. De spits voetbal de afgelopen seizoen nog bij Alme- re City in de eerste divisie. Soms was zijn spel tegen Basaksehir on gecontroleerd. Maar Janssen heeft ontegenzeggelijk de gunfactor bij de Alkmaarse supporters. „Dit is een heel mooie avond", grijnsde de aanvaller, die vlak voor tijd een publiekswissel kreeg. „Wanneer je scoort bij je eerste officiële wedstrijd voor AZ, je Europese debuut nog wel, dan mag je tevreden zijn. Ik probeer el ke wedstrijd honderd procent te geven. Het is prachtig dat de sup porters mijn inzet waardeerden." Welkome ruggensteun Janssen scoorde niet alleen, hij was bovendien nadrukkelijk be trokken bij de penalty die AZ na een kwartier kreeg. Janssen werd gestuit door Voikan Babacan. De doelman van Basaksehir en het Turkse nationale elftal kreeg voor zijn wilde actie een rode kaart. Het was een welkome ruggen steun voor AZ, want Basaksehir had aanvankelijk de overhand. De openingsfase bracht de achilleshiel van AZ aan het licht, want in defensief opzicht oogde de ploeg nogal broos. Een dek- kingsfout van Haps bleef echter zonder gevolgen - Edin Visca schoot rakelings naast - en met meer geluk dan wijsheid bleef AZ overeind tegen de handige dribbe laar José Marcio da Costa. Dat de BraziJiaan na de rode kaart van Ba bacan naar de kant ging, kwam AZ dan ook niet slecht uit. „De rode kaart kantelde de hele wedstrijd", zei Janssen. Hij erken de dat AZ de eerste helft niet goed met de onverwachte weelde om ging. „We speelden de bal te sloom rond. Na de rust ging het tempo omhoog en hadden we zelfs met 4-0 kunnen winnen." pische titels op zijn conto heeft staan, helpt nu dus de 'vijand'. „Of ik een oranje shirt aan heb of niet, ik probeer het altijd zo goed mogelijk te doen voor mijn spor ters. Voor wie mijn hart sneller gaat kloppen? Voor de beste." Verhaeren heeft nog regelma tig contact met zijn oogappel Kro- mowidjojo. „We appen vaak. We hebben het over van alles behal ve over het zwemmen." Verhae ren durft niet te zeggen hoe de 24-jarige zwemkoningin er op dit moment voor staat. „Dat weet ik echt niet. Ze doet een beetje mysterieus en dat maakt Kromo zo speciaal. Maar wat ik wel weet, is dat ze er hier alles gaat uitpersen. Onderschat nooit een olympisch kampioene." KAZAN. Door een te langzame eer ste ronde kon het Nederlandse openwaterteam zich gisteren op de 5 kilometer niet mengen in de strijd om de wereldtitel. Ferry Weertman, Marcel Schouten en Sharon van Rouwendaal verover den in de Kazanka-rivier de der de zilveren WK-medaille in het open water. Brazilië klokte na twee ronden van 2,5 kilometer exact dezelfde tijd als Nederland: 55.31,2 minuten. Duitsland was ze ventien seconden sneller en pro longeerde haar wereldtitel. Sharon van Rouwendaal had na een kilometer of twee in de smie zen dat het te langzaam ging. „Ik tikte Ferry op zijn voeten als te ken dat we moesten versnellen", zei de topzwemster over de start. „Het is heel lastig om het juiste tempo te bepalen als er een vrouw bij is. We zijn wellicht te traag gestart, maar we mogen ze ker tevreden zijn met zilver", al dus Weertman die evenals Van Rouwendaal al op de tweede tre de van het podium had gestaan. Content was Marcel Schouten he lemaal, nadat hij begin deze week op de 10 kilometer zijn olympi sche droom uiteen had zien spat ten. „Natuurlijk kwam de klap hard aan. Maar daar kun je niet te lang in blijven hangen." CLOSED Schaatsliefhebbers die al wat ouder zijn kennen de stad in het zuidoosten van Kazachstan ongetwij feld als Alma-Ata. Tot 1997 de hoofdstad van Kazachstan, voordat Astana die eer kreeg. De Medeo-ijsbaan op bijna 1700 meter hoogte heeft een mythische status. Meer dan honderd we reldrecords werden er gereden, voor het tijd perk van de klapschaats. Als schaatser had je er vanwege de ligging in de vallei voor je gevoel soms 400 meter lang wind in de rug. Hier wordt, als de keuze op Almaty valt, ook in 2022 het langebaanschaatsen gehouden. In de open lucht. Daarnaast maakt de stad gebruik van ze ven andere al bestaande stadions, twee zijn in aanbouw en drie venues moeten eventueel nog worden gebouwd. Peking zou de eerste stad kunnen wor den die na de Zo mer- ook de Winterspe len mag organiseren. Maar eigenlijk, zo is een publiek geheim, wil de Chinese hoofdstad maar één ding: het WK voetbal. Om te laten zien dat het er klaar voor is, haalt Peking al jaren het ene na het an dere grote sportevene ment binnen. Geld speelt geen rol. Een echte winterstad is Peking natuurlijk niet. De skionderdelen zou den worden gehouden in Zhangjiakou, 220 kilo meter verderop. Indien nodig kan Peking boven dien, net als in Sotsji vo rig jaar, kunstmatig sneeuw opspuiten met water uit een nabijgele gen meer. Zes van de twaalf stadions zijn al beschikbaar, de andere zes moeten nog worden gebouwd. VRIJDAG 31 JULI 2015 AZ-aanwinst Vincent Janssen wordt gestuit door de Turkse doelman Vol kan Babacan, die daarna met rood moet vertrekken, foto Pro Shots ISTANBUL BASAKSEHIR door Sander de Vries ALKMAAR. Het was net na de jaar wisseling van 2012 en de hockey- wereld stond op zijn kop, omdat toenmalig bondscoach Paul van Ass zijn vedetten Teun de Nooijer en Taeke Taekema niet opriep. Met gevoel voor beeldspraak motiveer de Van Ass zijn keuze: „Ik kap twee grote bomen, om de kleine bomen in het bos meer zonlicht te geven." voor de Spelen? Jacco Verhae ren: „Ik zie voor mezelf een be langrijke rol weggelegd om het aantal bles suregevallen drastisch te re duceren." foto Soenar Chamid door Natasja Weber XXIV WINTER OLYMPIC GAMES TRIK© illustratie Trik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19