ZOMER 14 De Nederlandse kust krijgt deze zomer bezoek van onze verslaggevers. Ze wandelen van Zeeuws-Vlaanderen naar het noordelijkste puntje. is vandaag in Egmond aan Zee. maandag Waar is dat feestje? I dinsdag Langs de Nederlandse kust I WOENSDAG Waar is dat feestje? I donderdag Va ka ntielic dag 17 LANGS DE NEDERLANDSE KUST Castricum aan Zee - Egmond aan Zee Aantal stappen: 10.101 Aantal kwallen: 262 Dit verwacht je niet, deel t: het mees te vuil op de Nederlandse stranden ligt niet recht voor de drukke bad plaatsen, maar juist op de rustige stukken. Voor de boulevards rui men gemeentewerkers het strand heel regelmatig op. Juist het niemandszand veran dert al gauw in een vuilnisbelt. Dit verwacht je niet, deel 2: die vuilnisbelt hoopt zich vooral op tegen de duinen. Dat komt door springtij; bij extreem hoog water spuugt de Noord zee het vuil tot aan de duinen uit. Daar, in de be schutting, komt het niet meer weg, Dit verwacht je niet, deel 3: onze kust is in deze zomermaanden nog het schoonst. Herfst, met de bij behorende najaarsstormen, is het jaargetijde waarin het meeste afval aanspoelt op de stranden. Dit is geen eigen kennis, dit zijn wetenswaardig heden die Merijn Hougee me vertelt - op het strand bij Egmond aan Zee. Weinig mensen die zo veel we ten over de grote openluchtafvalbak die de kust he laas ook is. Hougee is een kenner, deze water-, kust en zeemanager van Stichting De Noordzee - een or ganisatie die waakt over de natuur in en bij de zee. Ik nader het eindpunt van mijn trektocht. Vanuit Egmond aan Zee zie je Bergen aan Zee zo liggen, daar neemt collega Bob het na morgen van me over. Het lijkt een eeuwigheid geleden dat ik bij Cad- zand-Bad, in Zeeuws-Vlaanderen, mijn eerste voet afdrukken in het zand achterliet. In werkelijkheid zijn het nog geen drie weken. Daar, in Cadzand, be gint Hougee's organisatie morgen een enorme schoonmaakactie over Noordzeestrand, met behulp van duizenden vrijwilligers: de Boskalis Beach Cleanup Tour. Dat zit allemaal zo: voor zijn werk telt Hougee op verschillende momenten in het jaar het vuil op be paalde stukken strand. Het zijn gedeeltes van hon derd meter, op vier verschillende plekken langs de kust. Aan de hand van internationale lijsten, die in tien Europese landen die (deels) aan zee liggen wor den gebruikt. Een paar jaar geleden bedacht Hougee dat het mooi zou zijn om in de tweede helft van de zomer het strand met vrijwilligers op te ruimen en dat wordt de hele maand augustus, in etappes van zuid naar noord gedaan - voor de derde keer. Morgen dus de proloog in Zeeuws-Vlaanderen, donderdag 27 au gustus is de 'finish' op Schiermonnikoog. Eerst maar eens het goede nieuws: de Nederland se kust is net iets schoner dan het Europese gemid delde. Op de vier stukken strand die Hougee in de gaten houdt haalt hij gemiddeld 400 stuks vuil per keer op, tegen een Europees gemiddelde van 450. Hougee (35), die vandaag stagiaire Barbara van Gu- lick (25) heeft meegenomen: „Maar als je bedenkt dat we vorig jaar meer dan 20.000 kilo afval verza melden tijdens de Beach Cleanup Tour, dan is dat na tuurlijk een gigantische hoeveelheid." Na bijna drie weken ploegen door het zand, was ik eerlijk positief verrast door de netheid van de Ne derlandse stranden. Totdat ik door de ogen van Hou gee en Van Gulick rondkijk bij Egmond aan Zee. Eerst pakken ze een stuk oranje touw op. Hougee: „Dit is het voorwerp dat het meest vookomt, nylon touw dat onder de kuil van de visnetten zit, het ge deelte waar de gevangen vis in terecht komt. Kijk, die netten schrapen over de zeebodem dus die kuil slijt vrij snel. Om dat te voorkomen hangen ze er goedkoper touw onder. Dat breekt af en spoelt dan later aan op de stranden." En inderdaad, opeens ligt overal oranje touw. Of blauw, dat komen we bijna net zo vaak tegen. Al jaren struint Hougee de kust af, op zoek naar vuilnis. Opvallend: vroeger spoelden zeer regelmatig helmen aan van de techneuten die op de booreilan den werken, maar de laatste jaren niet of nauwelijks meer. „Kennelijk wordt hier nu beter op gelet." Dan weer ernstig: „Maar dit hebben we er voor te ruggekregen." Hij houdt de resten van een ballon omhoog. „Dat zien we de laatste jaren zo vaak. Vaak komen ze uit Engeland, want dan zien we Engelse teksten op de ballonnen. Huwelijken, verjaardagen, allerlei feesten komen langs." Die ballonnen zelf zijn niet eens het grootste pro bleem, oordeelt Hougee. „Rubber is een natuurlijk VRIJDAG 31 JULI 2015 De kustlijn als afvalbak Je zou het niet zeggen, maar de kust is in deze zomer maanden nog het schoonst, foto Frank Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14