I FAVORIE1 Adembenemend uitzicht op het dak van Marokko 13 MIJN ZOMER. De kinderen hebben zomer vakantie, maar papa en ma ma moesten werken. Daar om kwam vriendin Karin een dagje op Olivier en Sop hie oppassen. Als het weer dan een beetje meezit, gaat deze oppas graag naar het Arnhemse Sonsbeekpark. „In de stad is het altijd druk, maar hier is het net of je in een andere wereld bent. Er hangt een andere energie", legt ze uit. Ener gie voor tien, zo aan Olivier en Sophie te zien. Die rennen driftig achter de bal aan, met oppas Karin in het kielzog. „Ja, als ik dan toch met ze in het park ben, speel ik gewoon met ze mee hoor." Onze correspondenten tippen voor u de beste vakantiebestemmingen Vandaag Rik Coverde Locatie: Imlil Ligging: 31 °9NB, 7 540L Grootste attractie: de bergen Wat je er moet eten: suikers (energie) en water Berggids Rachid Bou- dad bedoelt het onge twijfeld goed: „Als je hoogtevrees hebt, moet je nu niet naar links kijken." Na zo'n opmerking kijk je toch even naar links. Daar gaapt, op 30 centimeter afstand, een steil aflopende helling, hon derden meters diep. Zo'n honderd meter hoger ligt de top van de Tanamrot. Een half uurtje later staan we bovenop de berg, op 2.700 meter hoogte, en eten een lunch van brood met sar dientjes. Rachid neemt een selfie: „Gisteren een stick gekre gen van een paar toeristen. Even uitproberen." Hij staat op de rand van de rot sen, met achter zich een adembe nemend uitzicht op het dak van Marokko, de Hoge Atlas. Verge ten zijn de losse steentjes waar door je naar beneden kunt glij den, de hand die in de distels greep, de dorst en de laatste klau- terpartij over rotsblokken. Zo'n 1.000 meter lager ligt de groene Imlil-vallei, het vertrek punt van de trekking deze och tend in misschien wel het mooi ste deel van Marokko. Althans voor wie houdt van woeste ber gen, lange tochten, watervallen, stilte en Amazigh-dorpjes (de oorspronkelijke bewoners van Noord-Afrika) waar de tijd heeft stilgestaan. De dagtocht naar de Tanamrot is een van de vele routes die vanuit het dorpje Imlil de bergen in gaan. Het populairst zijn de twee - of driedaagse trekkings naar de Toubkal, met haar 4.167 meter de hoogste berg van Noord-Afrika. De top is wandelend te bedwin gen, er zijn - althans in de zomer - geen klimijzers nodig. „Ik heb mensen van 70 naar bo ven begeleid", zegt mede-berg gids Lahcen Ait Tadrat. „Alleen de laatste paar honderd meter zijn wat lastig, over losse steen tjes." Zelf staat hij een keer of der tig per jaar bovenop de Toubkal, schat hij. Over ezelpaden, langs diepgroene boomgaarden en langs watervallen Naast de Toubkal zijn er ook an dere trekkings, van eendaagse tochten tot routes van dertien da gen. Over ezelpaden, langs diep groene boomgaarden met appels, peren, kersen en vijgen, langs wa tervallen. Door dorpjes als Tizi Oussem, waar de huizen van klei en stro zijn en waar de vrouwen grote takkenbossen of de oogst van die dag op hun rug torsen. Dit deel van Marokko is doortrokken van de Amazigh-cultuur. Sinds de opkomst van het toeris me in de jaren tachtig draait Im lil op wandelaars; het heeft meer dan 25 hotels of Gites en ruim 60 gediplomeerde gidsen - en nog eens 100 ongediplomeerde. Wa ren het aanvankelijk vooral avon turiers met zware rugzakken op bergschoenen, inmiddels komen hele gezinnen en dagjesmensen met rolkoffers het dorp binnen rijden. Veel toeristen pakken een georga niseerde reis vanuit Marrakech (ruim een uur rijden), maar Imlil is goed zelfstandig te bereiken met een gedeelde taxi. Slapen kan al voor minder dan 15 euro per nacht (luxer kan ook), een gids en draagezel kosten zo'n 40 euro per persoon per dag. Maar de sardientjes zijn op, de co la ook. Tijd om af te dalen. VRIJDAG 31 JULI 2015 in Nederland Onze fotografen leggen de zomer in Nederland vast. Koen Verheijden speelde een potje voetbal met Oli vier (7), Sophie (5) en oppas Karin in het Sonsbeekpark in Arnhem. in Marokko

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13