Is verdwenen Boeing nu terecht? Agenten willen staken bij eredivisie Uitvinding van kunstacademiestudenten trekt belangstelling grote bedrijven NIEUWS 11 Fruit kan een alternatief zijn voor leer, ontdekten studenten. hoeven de studenten geen fruit meer te schillen, ze kregen allen een 8 of een 9. Ze zijn niet van plan te stop pen met Fruitleather. Hun uitvin ding kan rekenen op interesse vanuit het buitenland. Porsche De jonge leermakers staan na de zo mer op een internationale beurs voor innovatieve materialen en zijn al benaderd door schoenproducen ten die mogelijk willen samenwer ken. Boon: „Een groot Duitse autobe drijf heeft zich ook gemeld. Dat be drijf bekleedt onder meer Porsches en BMW's met leer, maar zoekt daar een vervanging voor. Fruit zou zo maar eens een alternatieve, diervrien delijke bekleding kunnen opleve ren." Terwijl de buitenwereld al staat te trappelen, willen de studenten hun product verbeteren met behulp van wetenschappers voordat ze het op de markt brengen en patenteren. Een na deel is namelijk nog de waterbesten digheid. Een lapje aardbeien scheurt als het vaak gevouwen wordt en de mangotas wordt zacht als het regent. „We zoeken nog naar een natuurlijke oplossing, misschien helpt een laagje hars. De fruittas moet namelijk wel stevig genoeg zijn om fruit mee te gaan kopen op de markt." Die marktkoopmannen zijn in elk geval enthousiast over het fruitleer. „Want ze raken hun afval gratis kwijt," lacht Snoeijers. Van fruit tot leer Nabestaanden komen dan éinde lijk meer te weten over het lot van hun geliefden, maar vrezen te gelijkertijd voor een gruwelijke bevestiging. De vondst laat de hoop van familieleden van de 227 passagiers en 12 bemanningsle den in alle hevigheid oplaaien. Sara Weeks, zus van passagier Paul Weeks uit Nieuw-Zeeland voelde zich misselijk toen ze het nieuws hoorde. „Er gaat geen dag voorbij dat we er niet aan denken. We moeten weten wat zich af speelde in de lucht, maar tot die tijd blijf ik hopen dat mijn broer leeft." Voor Jacquita Gonzales, de Ma leisische echtgenote van de super visor van het cabinepersoneel Pa trick Gomes, is de emotionele rol lercoaster opnieuw begonnen. „Ik probeer mijn gedachten te verzet ten tot we meer weten. We zijn weer aan het wachten, zoals dik een jaar geleden." Momenteel wordt onderzocht of het daadwerkelijk om delen van de MH370 gaat. Definitief uit sluitsel wordt pas verwacht als de serienummers zijn onderzocht. Toch zijn zowel internationale als nationale deskundigen er sterk van overtuigd dat het om een deel van de Boeing 777 gaat. Volgens Leo Maas, senior on derzoeker bij het Koninklijk Ne derlands Instituut voor Ónder- zoek der Zee (NIOZ) en hoogle raar oceanografie aan de Universi teit Utrecht, is het absoluut niet vreemd dat er brokstukken aange troffen zijn aan de andere kant van de oceaan. „Ieders eerste reac tie is dat een vliegtuig meteen naar de bodem zinkt. Het is veel te zwaar om over de bodem te du wen, laat staan 4.000 kilometer richting het eiland Réunion voor de kust van Madagaskar." Hij vervolgt: „Met name de ge vonden vleugelflap is broos en 'Deze vondst betekent dat we niet iets volstrekt onzinnig aan het doen zijn' licht en kan door de oceaanstro men met gemak vele kilometers verplaatst worden. Sterker nog, als we een rekensom maken ko men we uit in de buurt van de plek waar we de laatste signalen van het vliegtuig opvingen. De exacte plek is echter gissen omdat er allerlei onzekerheden aan kle ven. Ik sluit niet uit dat er de ko mende tijd nog meer stukken worden gevonden." De klap voor nabestaanden is groot, weet ook directeur Rob Luijnenburg van het Nederlandse bedrijf Fugro dat dagelijks naar puzzelstukjes van het vermiste vliegtuig zoekt in de Indische oceaan. „Als dit een onderdeel blijkt van het verdwenen vlieg tuig maakt dit het feit dat de MH370 is neergestort definitief. Voor de nabestaanden is het heel belangrijk dat ze bevestiging krij gen, maar dit zou betekenen dat inderdaad het ergste is gebeurd." Toen de MH370 op 8 maart 2014 vertrok vanuit Kuala Lum pur in Maleisië, was er geen vuil tje aan de lucht. De Boeing 777-200 zette volgens plan koers naar de Chinese hoofdstad Beijing. Om onduidelijke reden veranderde het vliegtuig na 40 minuten van koers, maakte twee scherpe bochten, keerde om, en vloog richting Antarctica. Sindsdien ontbreekt ieder spoor. „De communicatie is be wust uitgezet. Het kan niet an ders dan dat het vliegtuig expres is neergestort, dat kunnen we straks hopelijk afleiden uit de brokstukken", aldus luchtvaartex pert Benno Baksteen. Tot die tijd blijft het onder zoeksteam zoeken. Luijnenburg: „Deze vondst betekent dat we niet iets volstrekt onzinnigs aan het doen zijn en dat we moeten blijven zoeken. We hebben de eer ste 60.000 kilometer bijna hele maal uitgekamd en zijn overtuigd dat we het vliegtuig kunnen vin den." Agenten willen staken bij de start van de eredivisie op 7 tot en met 9 augustus. De politiebonden kon digden dat gisteren aan. Agenten die bij deze wedstrijden worden ingezet, leggen hun werk een uur voor de wedstrijd tot een uur na de wedstrijd neer. Uitzon dering is Feyenoord-Utrecht zater dag 8 augustus in Rotterdam. Bij die wedstrijd staakt de poli tie niet. „Begin juli vonden in Rot terdam ook al politieacties plaats toen de Tour de France voorbij kwam. Toen is afgesproken Rotter dam de volgende keer over te slaan", zo verklaren de bonden. De politiebonden weigeren ge noegen te nemen met een loons verhoging van 5,05 procent en een eenmalige uitkering van 500 euro. Voetbalbond KNVB betreurt het dat de nationale competitie op nieuw doelwit is van politieacties. „Dit is de derde keer in drie maan den dat het voetbal wordt betrok ken bij dit conflict", zegt een woordvoerder van de KNVB. Minister Ard van der Steur (Vei ligheid en Justitie) overweegt een gang naar de rechter als blijkt dat de openbare orde en veiligheid in gevaar komen. Eerder werd een ac tie bij de Tourstart verboden. dat gaat niet rotten en trekt ook geen mieren of vliegen aan. Hun fruitleer heeft overeenkom sten met dierlijk leer. „Elke centime ter is uniek. Het is materiaal met een duidelijke structuur en textuur, die per fruitsoort en door elke losse, ge bruikte vrucht verschilt", zegt mede uitvinder Hugo de Boon (21). Om te laten zien dat hun materi aal niet alleen verspilling tegengaat maar ook daadwerkelijk geschikt is voor producten, maakten ze prototy pes. Veertien mango's veranderden door hun vezels in een sterke, flexibe le handtas. De boodschappentas van nectarines is een stuk stug ger en de lampenkamp van per ziken laat door de transparan tie van de fruitpulp sfeervol licht door. De studenten expe rimenteren momenteel met fruitcombinaties, zodat de vruchten elkaar kun nen 'helpen'. „Een lap je aard- beienleer is vrij broos, dat scheurt als je het vaak vouwt. Toevoegen van pompoen of appel verandert dat", zegt Snoeijers. Voor een goed cijfer Een Porsche met stoelen van perzikleer en een ki- wistuur, lieslaarzen van banaan: het is geen scien cefiction. Studenten van de Rotterdamse Willem de Kooning Academie maken leer van fruit en innovatieve bedrijven staan te popelen om hun materi aal uit te testen. Het atelier van hun oplei ding kijkt uit op de Rotter damse weekmarkt, waar aan het einde van de dag fruit wordt weggegooid. „Wel 3.500 kilo per marktdag, dat is toch zonde?", zegt Milou Snoeijers (24), een van de studenten. „Het trekt ongedierte aan en marktkoopmannen moe ten twaalf cent per kilo fruit die ze weggooien beta len, dus daar worden ze ook niet blij van." Schillen Vastbesloten iets nuttigs met dat vita- minerijke afval te doen, haalden de vierdejaars studenten winkelwagens vol gebutste en onverkochte vruch ten op bij zeven marktkramen. Na ve le honderden kilo's fruit handmatig te hebben geschild, ontpit, gekookt, gepureerd en gedroogd, hadden ze een leerachtig materiaal in handen. Ze noemen het Fruitleather en nee, VRIJDAG 31 JULI 2015 Mooie tas, echt mangoleder m Van de lap kan bijv. een tas worden gesneden, net als leer. Schillen en pitten van bijv. mango worden verwijderd. Het fruit wordt in de blender gemalen. Het vruchtvlees wordt gekookt om bacteriën te verwijderen. De soep wordt uitgesmeerd over een vlak, om te drogen. 310715 BD Bron: Fruitleather Politieagenten inspecteren een deel van de vleugel van een vliegtuig dat werd gevonden op het eiland La Reunion in de Indische Oceaan, foto AP door Simone van Zwienen MADAGASKAR. De vondst van een vleugelflap en een koffer voedt de hoop dat het grootste mysterie uit de luchtvaartgeschiedenis wordt opgelost. Het kan het eerste tast bare bewijs zijn in de zoektocht naar Malaysia Airlines-vlucht MH370, die al meer dan een jaar wordt vermist. Rob Luijnenburg directeur Fugro ROTTERDAM. In hun strijd voor meer salaris richten de politiebon den hun pijlen opnieuw op het voetbal. foto Marco de Swart door Jitske-Sophie Venema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11