rjj i j f> - fePSSyj 'Rusland wil onze hoogwaardige technologie' ÜB NIEUWS 9 Obama: nieuw Afrika in opkomst Een Russische wetenschapper aan de TU Eindhoven is vorig jaar ontslagen nadat hij verdacht werd van spionage. rr ETSÜj 'Tandarts uit VS doodde leeuw Cecil' Cecil, de bekendste leeuw van Zimbabwe, is gedood door een Amerikaanse tandarts. Volgens de Britse krant The Telegraph be taalde de hij bijna 50.000 euro om op het dier te mogen jagen. Cecil werd 's nacht uit het natio nale park gelokt waar hij woon de. Volgens Amerikaanse media zouden een professionele jager en een landeigenaar zijn opge pakt. Tandarts Walter Palmer is op foto's te zien met dieren die hij in Afrika met pijl en boog wist te verschalken, onder ande re een luipaard en leeuw. Dokter verklaart levende vrouw dood Een arts in het Duitse Gelsenkir- chen tekende overdag een akte van overlijden van een 92-jarige vrouw die 's avonds in de koel ruimte van een begrafenisonder neming hulp begon te roepen. Het Openbaar Ministerie heeft besloten de arts te vervolgen we gens nalatigheid. Het bizarre voorval speelde zich in maart af in een bejaardentehuis in Gelsen- kirchen. Nadat was gebleken dat de vrouw nog leefde, werd zij naar een ziekenhuis gebracht. Daar overleed zij twee dagen la ter echt. EINDHOVEN. De inlichtingendienst AIVD greep vorig jaar in, waarna hij in Duitsland werd gearres teerd. Ivan A. is in juli 2014 op de luchthaven van Düsseldorf om zijn uit Moskou overgekomen vrouw op te halen voor een vakan tie aan de Nederlandse kust. Als de Russische wetenschapper zijn parkeerkaartje op het dashboard legt, rijden politieauto's hem klem. Ivan wordt gearresteerd op verdenking van spionage. Wie had gedacht dat deze na tuurkundige geheimen zou door- brieven aan SVR de Russische te genhanger van de CIA? In Eindho ven hield niemand er rekening mee dat deze Rus met een jon gensachtig gezicht een geheim agent was. Ivan A. werd gezien als een getalenteerde wetenschapper die de nanofotonica, ofwel de na- noschaal van licht, bestudeerde. Technologie die ten grondslag ligt aan de nieuwste generatie ultra snelle computers. Buiten de uni versiteit lijkt Ivan A. een gezellige jongen, al neemt hij herfst 2014 af scheid van de Zweefclub voor Eindhovense Studenten wegens drukte. Te druk met ritjes naar Duitsland wellicht. De Duitse ge heime dienst ziet A. maandelijks koffiedrinken met een Russische diplomaat die gevolgd wordt om dat hij als agent voor de SVR zou werken. De AIVD is ook op de hoogte en stuurt de TU Eindhoven een bericht over de dubbelrol van Ivan A.. De universiteit confronteert de Rus met de beschuldigingen en zegt zijn arbeidsovereenkomst op. De TU heeft de spionagezaak on derzocht, maar zegt dat niets vreemds is gebeurd. Het Max Plack-instituut, waaraan A. van 2009 tot 2011 verbonden was, on derzoekt welke informatie hij naar Moskou kan hebben door ge speeld. Volgens Der Spiegel verklaart het ministerie van Veiligheid en Justitie Ivan A. in 2014 tot persona non grata. Zowel Veiligheid en Jus titie, Buitenlandse Zaken als de AI VD wilden dat gisteren niet beves tigen. Ivan A. is inmiddels weer te rug in Rusland. Hoewel hij in Duitsland nog steeds verdacht wordt van spionage, is hij terugge keerd naar Moskou. Hij werkt er aan de universiteit. Tegenover Der Spiegel ontkent de wetenschapper alles. Het geld dat hij ontving, zou een vergoeding zijn voor zijn ap partement dat hij aan vrienden van de diplomaat verhuurde. „Ik ben geen spion." Maar die ontkenning betekent helemaal niets, zegt UvA-historicus Ben de Jong, gespecialiseerd in Russische geheime diensten. „Alles ontken nen, dat is het éérste wat ze hun agenten leren." Volgens De Jong staat het geval niet op zichzelf. „Sinds jaar en dag aast Rusland op onze hoogwaardi ge westerse technologie. Topwe- tenschappers verlaten massaal het land, dus proberen ze onze kennis te stelen."De AIVD waarschuwt in het jaarverslag van 2014 expli ciet voor spionage uit Rusland: „Wederom is vastgesteld dat Rus sische inlichtingendiensten in Ne derland agenten aansturen voor het verkrijgen van informatie." Defensie vliegt patiënten van Wadden Leger wil doden Pearl Harbor identificeren Verdachte had afspraak met 12-jarige Mensen die ziek wor den op de Waddenei landen Vlieland, Ter schelling, Ameland en Schiermonnikoog gaan voorlopig nog met helikopters van Defensie naar het vasteland. Een com mercieel bedrijf moest de vluchten overnemen, maar er is geen goede partij gevonden. De aanbe steding is gestopt. De helikopters wor den elk jaar meer dan tweehonderd keer keer ingezet. Met DNA-onder- zoek hoopt het Ame rikaanse leger alsnog slachtoffers van de Ja panse aanval op Pearl Harbor van 1941 te identificeren. Op Hawaï worden 61 kisten met menselij ke resten opgegra ven. Vaststaat dat ze stoffelijke overschot ten bevatten van op varenden van de USS Oklahoma. Slachtoffers die wor den geïdentificeerd, worden herbegraven met militaire eer. De man die vorige week donderdag op de A73 bij Roer mond werd klemge reden en afgerost, had via social media een afspraak ge maakt met een 12- jarig meisje. Beken den van haar gingen achter de man aan. Hij wordt verdacht van ontucht of po ging tot ontucht, be vestigde de politie gisteren. De recht bank verlengde zijn voorarrest gisteren met veertien dagen. Landen in Afrika moeten respect hebben voor democratie en ze moeten banen creëren om te voorkomen dat het continent in wanorde raakt. Die boodschap gaf de Amerikaanse president Ba- rack Obama gisteren in de Ethio pische hoofdstad Addis Abeba mee in zijn toespraak tot de lan den van de Afrikaanse Unie. Het was voor het eerst dat een re gerende president van de Vere nigde Staten een speech hield voor de 54 leden tellende organi satie. „Afrika is in beweging, een nieuw Afrika is in opkomst", al dus Obama. Hij zei niet alleen als de eerste president van de VS voor de unie te staan maar ook als 'de zoon van een Afrikaan'. Obama's wortels liggen in Kenia. De president ging verder in op problemen in Afrika zoals de on rust in Burundi en arrestaties van journalisten in Ethiopië. Sonthofen in de Beierse Allgau piK? Barcelona en omgeving WOENSDAG 29 JULI 2015 HARARE ADDIS ABEBA CELSENKIRCHEN TU stuurt Rus weg na 'spionage' De Technische Universiteit in Eindhoven waar de Russische Ivan A. werkzaam was als wetenschapper. foto Sash Alexander/ANP door Koen Voskuil LEEUWARDEN HONOLULU ROERMOND Barack Obama in Ethiopië foto Mulugeta Ayene/AP I Comfort 8 dagen 8 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein 8/10 dagen Italië Bloemenrivièra Cote d'Azur vertrekdata: 5,17.26 okt vertrekdatum: 17 oktober Vertrekdata: 28 sept/5,17,26 okt TIl'illM»' Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 8/10 dagen Gardameer - Verona - Venetië Ét ui1 T| 1 f jr T Vertrekdata: 21 sept/5,17 oktober 8/10 dagen Vertrekdata: 17,31 aug 14,28 sept 17 okt Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9