Expats in Nederland geven door hoge huren voorkeur aan koophuis gevangene ophangen u en Haarlem weer sprake van een hausse u u 9 NIEUWS 7 hoogleraar een belangrijke rol. Maar denk niet dat het overal feest is. Want de hausse beperkt zich vooral tot de Randstad en wat sterke economische gebie den daarbuiten. Elders in het land lijkt het of de crisis nog niet eens voorbij is. Daar worden nog altijd veel minder huizen ver kocht en stijgt de prijs nauwe lijks. „En daar zal het tij zich ook niet keren", aldus Boelhouwer. Veel van deze gebieden vergrij zen en jongeren en jonge gezin nen trekken meer dan ooit naar de (Rand)stad. Gabry en Rob zijn hun huis, dat voor 289.000 te koop stond, in elk geval kwijt 'on der voorbehoud'. Er waren meer dere bieders. „Dus we hebben er een prima prijs voor gekregen", zegt Gabry. „En nog voor onze va kantie ook. We kunnen met een goed gevoel naar Frankrijk." EINDHOVEN. Expats die zich in Ne derland vestigen, kiezen er steeds vaker voor om een huis te kopen in plaats van te huren. Vooral de lage overdrachtsbelasting en hypo theekrente maken een koophuis voordeliger dan een dure huurwo ning. Relatief nieuwe en instap- klare woningen hebben de voor keur van expats. Het bureau Hypodomus van ma kelaar Pascal Vlemmix in Eindho ven richt zich sinds enkele jaren nadrukkelijk op de vele expats die het bedrijfsleven in Eindhoven trekt. „De afgelopen twaalf maan den heb ik 110 huizen verkocht. Een derde van de kopers was een expat." Ook Rieks van den Berg van AB Makelaars heeft de nieuwe doelgroep ge vonden. „Drie jaar geleden wa ren twee van de tien klanten kenniswerkers. Tegenwoordig praat ik Engels tijdens zestig pro cent van de bezichtigin gen. Van de vijftig hui zen die ik dit jaar verkocht heb, gingen er twintig naar expats." Huren Dat deze groep vaker kiest voor kopen heeft volgens betrokkenen meerdere redenen. „Expats die willen huren zijn veroordeeld tot de particuliere markt", zegt Lukas Erens van Hypotheek Visie. Huur prijzen van boven de 1.000 euro zijn dan heel gangbaar. De hypo- theeklasten zijn onder de huidige omstandigheden vaak lager. Ook de kosten voor de aankoop van een huis zijn lager. Voorheen was dit al snel 10 procent van de aan- koopwaarde. Mede dankzij de la gere overdrachtsbelasting is dat te genwoordig nog maar 5 of 6 pro cent. Dat heb je dus sneller terug verdiend." Volgens Van den Berg zijn expats vooral op zoek naar nieuwere huizen die ze weer rela tief makkelijk kunnen verkopen. „Ze willen een instapklaar huis waar ze snel in kunnen. Expats denken heel praktisch. Ligt een woning dicht bij de school van de kinderen en het bedrijf waar ze werken. Dat zijn toch de belang rijkste criteria." Regels Of expats in Nederland makkelijk een woning kunnen kopen, hangt volgens Erens af van meerdere fac toren. „Voor kenniswerkers uit een land binnen de EU gelden in grote lijnen dezelfde regels als voor een Nederlander. Als iemand van buiten de EU komt, zijn er meestal aanvullende voorwaarden van toe passing. Vooral als de expat alleen een tijdelij ke verblijfsvergunning heeft. Er wordt dan ge keken naar het contract dat iemand heeft en wat het salaris is. Ook een eigen inleg van en kele tienduizenden euro's kan een voorwaarde zijn." ABN Amro heeft bij de High Tech Campus in Eindhoven een servicebalie die zich specifiek richt op buitenland se kenniswerkers. Volgens een woordvoerder gaan veel vragen over de mogelijkheden van een hypotheek. „Ze hebben vaak ook geen idee van het hele proces dat vooraf gaat aan het kopen van een huis." Het is duidelijk is dat ex pats de komende jaren een inte ressante doelgroep blijven ligt voor de hand. Er werken tussen de 250 en 300.000 expats in Neder land, hoeveel precies hangt af van de definitie, duidelijk is wel dat het aantal blijft groeien. In de re gio Zuid verdubbelde het aantal tussen 2007 en 2012. Expats willen een huis waar ze zo in kunnen school in Peshawar, zijn al bijna 180 gevangenen opgehangen. Ook Pakistanen die ten tijde van de misdaad minderjarig waren, kregen de strop. Terwijl de dood straf is bedoeld om terroristen af te schrikken. Die lopen vrij rond. Sinds de herinvoering van de doodstraf vorig jaar december zijn al bijna 180 gevangenen opgehangen. „Hoe verklaart justitie dat Za- kiur Rehman Lakhvi, de man die als het brein wordt beschouwd achter de aanslagen op westerse hotels in Mumbai (India, 2008) op borgtocht is vrijgelaten, ter wijl 'gewone' criminelen aan de lopende band worden opgehan gen?", zegt een woordvoerder van de Nationale Mensenrechten organisatie. Hij maakt zich net als Amnesty International grote zorgen over de oneerlijke rechts gang in zijn land. Advocaten kla gen over bekentenissen die hun cliënten aflegden nadat ze eerst ernstig door de politie waren mishandeld. In het geval van de schizofrene ex-politieman ont brak zelfs ieder bewijs hem tot de dood te veroordelen. Samen met Saoedi-Arabië en Iran staat Pakistan bovenaan de lijst van landen waarin het hoogst aantal executies dit jaar plaatsvond. Als Pakistan in dit rappe tempo doorgaat, staat het binnenkort helemaal aan de top. LED's Light AANBIEDING ALLEEN VANDAAG GELDIG 5-pack LED lampen; maar liefst 15.000 branduren per lamp! Adviesprijs 69,95 Korting 75% U bespaart 52,- Vanaf slechts 17,95 WOENSDAG 29 JULI 2015 woningmarkt is terug in Rotterdam werd razendsnel verkocht, foto Marco de Swart De woning van Gabry van der Veen door Diede Hoekstra 1 v Beschikbaar in 6W, 9W, 12W en 9W dimbaar v Voorzien van energielabel A+; extra zuinig v Kleur: 2700K Warm wit v Mooie verlichting voor een comfortabele sfeer BESTELLEN V DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen DPDrj^jl NIET TEVRE0EN7 GEL0 TERUGl)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7