Wat te doen met dubbele feestdag? Buurtmiddag in Axel, Terneuzen en Biervliet Rosita van Roeyen schreef boek over haar heftige familiegeschiedenis ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Saksisch bloed door Vlaamse aderen komt in september uit. Een aangrijpend verhaal van schrijfster Rosita van Roeyen. den van de Amerikanen. Toen de Russen aan de macht kwamen, zocht het echtpaar alsnog de toe vlucht naar Zeeuws-Vlaanderen. Rosita: „Mijn moeder was panisch van de Russen. Die wilden wraak nemen op de Duitsers. De Ameri kanen waren keurige mensen, maar de Russen plunderden. Ze zijn in 1945 te voet naar Nieuw Na men gegaan." Daar aangekomen was het voor al voor Marianne niet altijd makke lijk. Ze was een Duitse, een vij and. Marianne deed echter haar ui terste best om erbij te horen. Ze was Luther-evangelisch, maar liet zich dopen in de rooms-katholie- ke kerk. Ze sprak zelfs Kouters, met een Saksische tongval. Uniek. Over de oorlog wist Rosita niets, laat staan dat ze Duitse familie had. Daar kwam ze op haar zeven de achter. Pas tijdens geschiedenis lessen op school, leerde ze over de Tweede Wereldoorlog. Over de Jo denvervolging. „Dat was een vrese lijke ontdekking. Thuis werd daar niet over gesproken. Ik werd er mee gepest, omdat ik een Duitse moeder had. Die trouwens pas na de oorlog over de Jodenvervolging hoorde. De Duitsers moesten van Rosita leerde pas bij geschiedenislessen op school over de IVveede Wereldoorlog en de Jodenvervolging de Amerikanen de concentratie kampen bezoeken. Verplicht." De geschiedenislessen verklaar den veel voor Rosita. Waarom haar moeder geregeld flinke huil buien had. En waarom ze snel in paniek was. Ze laat het boek, dat in septem ber gepresenteerd wordt, dan ook niet aan haar moeder - nu 92 - le zen. Rosita zou het mooi vinden, mocht het boek in het Duits ver taald worden. Zodat neef Hardy, met wie ze nog altijd goed contact heeft, het kan lezen. Het was voor Rosita zeer emo tioneel om het verhaal op te schrij ven. „In mijn familie was alleen de pleegbroer van mijn moeder di rect bij de oorlog betrokken, maar als ik een documentaire over de oorlog zie, komt de schaamte soms nog terug." 'Mijn moeder sprak op een gegeven moment zelfs Kouters, met een Saksisch accent Dat is wel uniek.' Ze schreef het op zo dat haar nageslacht alles over de familie geschiedenis weet. Maar het verhaal dat Rosita van Roeyen uit Hulst op papier zette, zou ei genlijk iedereen moeten lezen. Om te weten dat de Tweede Wereldoorlog voor veel mensen een stuk langer dan vijfjaar duur de, bijvoorbeeld. „Ik zat soms weer helemaal in mijn jeugd. Ik had niet verwacht dat sommige dingen me nog zó konden raken", vertelt Van Roeyen. Haar jeugd was niet altijd even makkelijk. Ze groeide op in Nieuw Namen, als dochter van een Kouterse vader en een Saksi sche moeder. Ze werd geboren in Hulst, in 1946: een jaar na de capi tulatie van de Duitsers. Haar va der, Leopold van Roeyen, moest in 1943 in Oost-Duitsland gaan werken. Veel keuze gaven de bezetters hem niet, vertelt zijn dochter. „Hij had al twee keer geweigerd, zei dat het werk niets voor hem was. De derde keer kon hij kiezen: óf als soldaat naar het oostfront en als kanonnenvoer dienen, óf gaan werken in de textielfabriek." Leo pold van Roeyen koos voor het laatste. Eerst kwam hij in Jena te recht, daarna moest hij naar Ho- henstein-Ernstthal, in Saksen. Hij woonde in een kamp en werkte in de fabriek. Leopold maakte er erge dingen mee, die Rosita liever voor het boek geheimhoudt. Ruimte voor ontspanning was er ook. Met de andere buitenlanders - vooral Bel gen en Fransen - mocht hij op zon dag geregeld gaan dansen. Daar ontmoette hij zijn latere vrouw, Marianne Gruner. Haar familie mocht Leopold wel en haalde hem weg uit de fabriek. Marianne en Leopold trouwden en kregen een kind. „Mijn broer Johnny", vertelt Rosita. „Mijn vader had zich neergelegd bij een leven in Saksen. Hij wist niet of en wan neer de oorlog zou eindigen en of hij ooit kon terugkeren naar Nieuw Namen." Marianne, Rositas moeder, wil de niet naar Nieuw Namen. Ook niet toen de oorlog voorbij was. Hohenstein-Ernstthal was in han- Hemelvaartsdag valt in 2016 op donderdag 5 mei. Hierdoor zijn er veel festivals op één dag. De orga nisatie van de driedaagse Geuzen- feesten in Biervliet krabt zich ach ter de oren. „We zijn ons ervan be wust dat er meer activiteiten zijn op die dag", zegt penningmeester Marnix van Damme. „Daarbij heb ben we aan de vooravond altijd een activiteit. Die kan nu in ieder geval niet doorgaan vanwege do denherdenking." Twee andere Zeeuws-Vlaamse evenementen die traditioneel op Hemelvaart worden gehouden, staan niet op losse schroeven. Op de website van Graauwrock wordt zelfs al afgeteld: nog 281 dagen. „We houden wel rekening met minder bezoekers vanwege ande re activiteiten op 5 mei", vertelt or ganisator Carlo Saman. „We ver wachten niet dat we moeilijkhe den hebben met het boeken van bands, en hebben er al geboekt." De oldtimerdag in Axel gaat door, maar krijgt wel een 'bevrij dingstintje'. Secretaris De Ruiter Ondanks dat Hemelvaart en Bevrijdingsdag volgend jaar samenvallen, gaan de meeste Zeeuws-Vlaamse evenementen gewoon door is niet bang dat er minder mensen komen. „Elk evenement heeft zijn eigen publiek." Zo redeneert ook de ondernemersvereniging Vrou wenpolder, en dus zijn ook in 2016 de altijd druk bezochte Vrou- wenpolderse dagen op Hemel vaart. Voor de organisatie van Klomp pop in Ovezande was het samen vallen wel reden om het festival te verplaatsen naar zaterdag 7 mei. „Doordat er in het hele land bevrij dingsfestivals zijn, maakt het voor ons lastig om een goed program ma binnen het budget rond te krij gen", zegt Dennis Sommeijer. „Ook willen we niet de concurren tie aangaan met het Bevrijdingsfes tival in Vlissingen." Klomppop is de enige in Zeeland die uitwijkt. TERNEUZEN. Welzijnsinstelling Aan Z houdt deze zomervakan tie een aantal buurtmiddagen. Die zijn steeds op een andere lo catie in de gemeente Terneuzen en zitten vol activiteiten voor ie dereen: kinderen en gezinnen, jong en oud. De eerste buurtmiddag is mor gen (donderdag) in de Natuur- speeltuin aan de Evertsenlaan in Terneuzen. Bezoekers kunnen er onder andere appeltjes roosteren boven het vuur, een blotevoeten- pad lopen, djembé spelen, popca kes maken, en spelletjes en be- weegactiviteiten doen. Op vrijdag 7 augustus is Aan Z te gast bij Annelot ter Walle aan de Ter Wallestraat in Bier vliet. Er zijn radiografisch be stuurbare modelauto's, knutsel- activiteiten, taiji, popcakes ma ken en spelletjes. Ongeveer datzelfde program ma kunnen bezoekers verwach ten tijdens de buurtmiddag bij de Triangel aan de Korte Kerk straat in Terneuzen, op maandag 10 augustus, en op woensdag 19 augustus in De Halle aan de Rooseveltlaan in Axel. De buurtmiddagen duren steeds van 14.00 uur tot 16.00 uur. Meedoen kost 2,50 euro, in clusief een consumptie. Aanmel den is gewenst en kan via www.aan-z.eu of 0115 563015. WOENSDAG 29 JULI 2015 'Gepest om Duitse moeder' Rosita van Roeyen bij het oude douanekantoor van Nieuw Namen. Haar ouders kwamen in 1945 in het grensplaatsje terecht en Rosita's grootvader, die in de DDR woonde, bezocht Nieuw Namen twee keer. Rosita en haar opa schreven elkaar een keer of acht per jaar. foto Camile Schelstraete door Bob Maes VLISSINGEN. Nog maar weinig eve nementen trekken zich er iets van aan dat Hemelvaartsdag en Bevrij dingsdag volgend jaar samenvallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68