Nita kan het koppelen niet laten Schouwen-Duiveland bouwt hecht netwerk oplaadpalen voor auto's Dorpshuisbeheerster Ellemeet zoekt naar nieuwe opzet speeddate-avond PARK SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Speeddaten in het dorpshuis: dat vraagt om herhaling. „Het is moeilijk iemand te ontmoeten als je geen caféganger bent." ERASMUS Speeddaten in Ellemeet, in zo ongeveer het kleinste dorpshuis van Schouwen-Duiveland. Dat lijkt een kansloze missie, maar Marjan Kodde (6i) en Coen van den Ber ge (58) uit Kerkwerve weten wel beter. De twee zijn, sinds die eni ge speeddatesessie die ooit in Elle meet plaatsvond in april 2008, nog altijd bij elkaar. Je verzint het eigenlijk niet, maar dorpshuisbeheerster Nita Breeuwer deed dat dus wel. „Het zit in mijn bloed. Ik vind het écht leuk om mensen te koppelen. Al loopt het natuurlijk niet altijd goed af." Dat deed het bij Marjan en Coen wel. „Zijn humor beviel me en ik vond z'n ogen leuk. Ik voelde wel vlinders in mijn buik", denkt Marjan terug aan die bewus te avond zeven jaar geleden. Het speeddaten is een verhaal op zich. Tweetallen krijgen maar een paar minuten om met elkaar te praten. „Dus dat gaat gelijk er gens over. Wat is je geloof? Hoe sta je in het leven? Omdat je maar zo weinig tijd hebt, is iedereen eer lijk", zeggen Marjan en Coen. Toen de rondedans in de zaal op stroopte, besloten beiden onafhan kelijk van elkaar een drankje aan de bar te gaan drinken. „Daar heb ben we elkaar eigenlijk ontmoet." Marjan was niet op zoek naar een liefdesrelatie. Na eind 2005 haar man aan kanker te hebben verloren, had ze niet het gevoel daar al klaar voor te zijn. „Ik zocht meer iemand om mee uit te gaan, om dingen mee te delen. Ik vind dansen heerlijk en ga graag uit eten. Of zomaar samen een wijn tje drinken." Coen had zijn eigen pittige voorgeschiedenis. Zijn vrouw raakte na een ongeval in 2003 in coma en kwam daar niet ongeschonden uit. Ze leefde welis waar nog vijfjaar, maar werd nooit meer de oude. „Door dat ver lies begrijpen we elkaar heel goed en geven we elkaar ook de ruimte als dat nodig is. Het plan was om samen met hén oud te worden. Dat gaat niet, maar vergeten doen we ze niet", zeggen de twee over hun overleden partners. Naderhand bleken Marjan en Coen elkaar al meerdere keren te gen het lijf te zijn gelopen. Hij is Nieuwerkerker van oorsprong, haar jeugd ligt deels in Ooster- land. Een tijdlang woonde Marjan in Bruinisse, waar ze paard reed met Coens vrouw. Na 35 jaar in Andijk te hebben gewoond, kwam Marjan in 2007 terug naar Schouwen-Duiveland, waar ze een huis kocht in buurtschap 't Schutje bij Kerkwerve. Op een paar kilometer afstand van Dreischor, waar Coen woonde. „Ik heb een schat je op 't Schu tje", jubelde hij in het begin opge togen. Sinds begin 2010 wonen ze er samen. Genietend van hun mooie stekkie en van elkaar. Hij gaat met haar mee als ze met haar honden schapen drijft. Zij gaat met hem mee op zijn boot. „Wat we nog wensen? Lek ker samen oud worden en genie ten van alles wat we hebben. Het speeddaten heeft ons gelukkiger gemaakt." Eén keer werd er gespeeddate in zo ongeveer het kleinste dorpshuis van Schouwen-Duiveland ELLEMEET. Ze begon ooit met datingbureau Blind Date, in de tijd dat er nog ouderwets brieven geschreven werden. Toen dat bureau niet lan ger te combineren was met haar werk bij Hol land Casino, stootte (de tegenwoordige) dorps huisbeheerster Nita Breeuwen Blind Date af. Het koppelen kan ze ech ter tot op de dag van van daag niet laten. Die 'tic' van haar was de motiva tie om jaren geleden een speeddate-avond op po ten te zetten. „Gelukkig, want voor ons had die avond een happy end", zeggen Marjan Kodde en Coen van den Berge. Ei genlijk zou zo'n avond om de paar jaar gehou den moeten worden, stellen zij. „Er zijn steeds meer mensen die alleen ko men te staan. Het is moeilijk om elkaar tegen te komen, zeker als je geen caféganger bent. En het dorpshuis is een vei lige plek, zonder poes pas. Waar je gewoon een kopje koffie of thee kunt drinken." Nita is van plan in okto ber opnieuw een speed date-avond in Ellemeet op poten te zetten. Men sen die belangstelling hebben, kunnen zich vanaf nu aanmelden. Aan de opzet van de avond wordt nog ge werkt. In de praktijk bleek het speeddaten op kleine schaal nog niet zo eenvoudig. „Omdat je mensen van in de 80, maar ook van in de 20 hebt." Nita denkt er nu over het speeddaten wellicht wat breder te trekken. „Mensen kunnen ook op zoek zijn naar een goede vriend of vriendin." Wethouder Ad Verseput zou graag zien dat iedere inwoner met een elektrische auto binnen een straal van zo'n driehonderd meter terecht kan. De gemeente wil zo het duurzame rijden sti muleren. Dat helpt de luchtkwali teit op het vakantie-eiland te ver beteren, is de achterliggende ge dachte. Hoeveel laadpalen er uiteinde lijk her en der zullen verrijzen in de regio, is afhankelijk van het aantal aanvragen. Die zijn lei dend, aldus Sandra Slutter van Al- lego. De gemeente heeft zelf niet op voorhand een aantal locaties aangewezen waar openbare op laadpunten moeten komen. „De aanvrager bepaalt in principe." Een belangrijke voorwaarde is wel dat die aanvrager zelf geen mogelijkheid heeft om op eigen terrein de accu op te laden. De prijs die wordt berekend voor één uur tanken is 1,20 euro, naast het starttarief van 50 cent. Dat is een gemiddeld prijs voor Zeeland, aldus Slutter. De prijs kan per gemeente variëren door de tegemoetkoming die is be taald van de kosten voor levering van de laaddienst. Op Schouwen-Duiveland zijn enige jaren geleden een tiental laadpalen door de opgeheven Stichting E-Laad geplaatst. Beke ken wordt welke exemplaren mo gelijk moeten worden verplaatst of vervangen, omdat er sprake is van een verouderde techniek. Aanvragen van een oplaad- punt kan via de site: openbaarla- den.nl/schouwen-duiveland. 0113 223 320 0113 250 555 WOENSDAG 29 JULI 2015 Schat je op 't Schutje door Esme Soesnam door Marcel Modde ZIERIKZEE. Inwoners van de ge meente Schouwen-Duiveland die een openbare laadpaal voor hun elektrische auto in de buurt willen hebben, kunnen dat nu met een telefoontje regelen. De gemeente heeft een contract afgesloten met bedrijf Allego en wil zo een hech te infrastructuur opbouwen van oplaadpunten. Coen en Marjan in hun tuin. „We hebben samen de tijd opgepakt en genieten daar van." foto Marieke Mandemaker MET HET OOG OP LATER makelaardijwesteinde.nl faasse-fermont.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58