IRENE WEET RAAD 6 I GfLO&HI 0 VRAGEN EN SUGGESTIES Op vakantie is alles leuker. En vaak goedkoper. Daarom sjouwen veel vakantiegangers koffers vol souvenirs mee over cle grens. Weet wel watje meeneemt, want anders staatje bij de douane misschien een nare verrassing te wachten. Buiten Europa mag je maximaal tweehonderd sigaretten in je koffer stoppen Bedorven I lypotheekrente Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties van buiten Europa kun je een veel kleiner feestje bouwen. In dat geval mag je slechts 1 liter sterke drank óf 2 liter mousserende wijn óf 2 liter li keurwijn mee terugnemen. NEPSPULLEN Populair: handelaren met spot goedkope tassen, shirts en riemen van luxe merken als Armani, Gucci en Louis Vuitton. Nepspul dus. Het is niet strafbaar om zo'n neptas te bezitten. Maar wie namaakspul over de grens wil meenemen, krijgt te maken met strenge regels. Voor eigen gebruik mag je een aantal na gemaakte artikelen invoeren in Ne derland. Neem je meer mee, riskeer je inbeslagname en een geldboete. Hoeveel je straffeloos mag invoe ren, hangt af van het product. Als je bijvoorbeeld meer dan drie stuks nepkleding invoert dan worden deze in beslag genomen. Wie meer dan vijftig nepperds invoert, krijgt een boete van minimaal 600 euro. VOEDSEL Franse stinkkaasjes invoeren mag, maar als je van buiten Europa komt, mag je geen vlees of zuivelproducten meenemen zonder een officieel do cument van een veearts. Op deze manier probeert de EU de versprei ding van dierziekten als vogelgriep en varkenspest te voorkomen. Van buiten Europa mag je ook niet meer 5 kilo fruit invoeren. Heb jij wel eens getwijfeld of je het poortje 'goede ren aangeven' of 'niets aan te geven' moest kie zen op de luchthaven? Kies het goede poortje, want als je de douaneregels negeert, ben je strafbaar. Check dus, voordat je je koffer inpakt, of je belasting moet betalen over de spullen die je mee neemt. Wie binnen Europa reist, hoeft zich meestal geen zorgen te maken. Maar voor spullen die je in landen buiten de EU koopt, moet je vaak wel belas ting betalen, namelijk: invoerrech ten, btw en bij alcohol en tabak ook nog accijns. Sommige producten mogen ons land zelfs helemaal niet in. Hieronder een lijst met souvenirs en waar je op moet letten. Ik kom terug van vakantie en neem mee CADEAUS De vakantie is voor sommigen hét moment om een luxe camera of een mooi sieraad aan te schaffen. Maar let op: je betaalt aan de grens belas ting als je in een niet-Europees land voor meer dan 430 euro aan spullen hebt gekocht. Hoeveel? „Dat is inge wikkeld," zegt douanewoordvoerder Gera van Weenum. De invoerrechten variëren namelijk per product. Wil je precies weten wat je aan invoerrech- ten betaalt, is het slim om de Belas- tingTelefoon Douane te bellen (van uit buitenland: +31 45 574 30 31) of je vraag op Twitter (@Douane) of Fa- cebook (FB-pagina Douane Neder land) te stellen. Blijf je onder de 700 euro, dan betaal je het 'speciale reizi gerstarief' dat in de meeste gevallen 2,5 procent invoerrechten is. SIGARETTEN Door de hoge accijns in Nederland, verandert bijna iedere roker in de vakantie in een tabakstoerist. In Cambodja betaal je een paar dubbel tjes voor het lokale merk. Binnen Europa mag je achthonderd sigaret ten over de grens meenemen zonder belasting te betalen. Daarbuiten mag je maximaal tweehonderd siga retten in je koffer stoppen. Het is niet handig om meer te shoppen. Je betaalt dan zoveel aan invoerrech ten, accijns en btw, dat je je peuken beter in Nederland kunt kopen. STERKEDRANK Ook sterke drank is soms stukken goedkoper in den vreemde. Reis je binnen Europa, dan kun je voor de hele familie drank inslaan. Je mag namelijk 110 liter bier, 90 liter wijn, 20 liter likeurwijn én 10 liter gedis tilleerde drank, zoals whisky, cognac en jenever meenemen. Met drank Vorige week legde Irene van den Berg uit wat je het best kunt doen als je een klacht hebt over je vakantie. Uit de reacties van lezers selec teerde ze een aantal vragen en opmerkingen. Ziek woensdag 29 juli 2015 GO Reageren? irene.van.den.berg@persgroep.nl l£j DOUANE! 44 Vragen? Heb je naar aanleiding van dit verhaal een vraag over jouw financiën? Mail naar irene.van.den.berg @persgroep.nl Afgelopen week kwam veel post van lezers binnen die niet tevreden waren over hun vakantie. Zo werden Bianca van Baaien en haar vriend ziek van het eten op hun all-inclu- sive vakantie naar het Ca- narische eiland Fuerteventura. Bianca hield op vakantie een dagboek bij als bewijsmateriaal en schrijft: „Van de rijst en saus had ik maar één hapje op. Ik vond het met een heel vies omdat de rijst klef was en de saus koud. Toen pakte ik maar wat brood en een hapje van de pud ding. Dat laatste had ik beter niet kunnen nemen. Ik werd misselijk en kreeg me toch buikpijn." En dit is niet de enige keer dat het stel ziek werd van het eten, zo blijkt uit haar dagboek. Bianca diende een klacht in bij haar reisorganisatie en is nog in afwachting van de af handeling. En er was meer vakantieleed. Tiny van Gestel schrijft over de bedorven va kantie van haar zoon, die een verstan delijke beperking heeft. De vakantieweek begon maar liefst drie dagen te laat, waardoor er nog maar vier overbleven. En de begelei ding was volgens haar onder de maat. „Het zijn jongens die heel het jaar uit kijken naar de vakantie. Ze hebben het financieel niet breed," schrijft Van Gestel. Ze heeft bij de reisorganisatie compensatie gevraagd maar heeft nog geen reactie gehad. Cees van der Vlies reageerde op de brievenrubriek van vorige week, waarin een lezer kritiek uitte op de hypotheekrenteaftrek en stelde dat huiseigenaren - in tegenstelling tot huurders - gratis geld kunnen lenen. Van der Vlies heeft, naar eigen zeg gen, die luxe nooit gehad. „In 1968, toen ik mijn eerste huis kocht, be taalde ik 7 procent hypotheekrente. Daarna heeft de rente heel lang op 9 procent en hoger gestaan. Als je nu start, zitje dacht ik rond de 3 procent. Maar bij weinig rente blijft er ook wei nig over om af te trekken." Van der Vlies vraagt zich af of de lezer heeft gehoord van het eigenwoningforfait: het fictieve inkomen dat de iedere huizenbezitter moet optellen bij zijn inkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50