2 I &W\ Slinkende wortelbenen REISMOBIEL - KLEDING Spannend, naar de middelbare school na de zomervakantie. Voor de brugklassers zelf, maar ook voor hun ouders, want die krijgen ineens allemaal andere, hogere kosten. EEN FLINKE REKENSOM Test 1, 2, 3 Wal kost oen brugklasser? Van fouten leer je het snelst. Als ze rond hun 20ste maar in staat zijn alles zelf te regelen Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek naar de perfecte zelfbruiner. Vieze, riekende crème die geen bruine benen maar vlekkerige stel ten oplevert: dat is het imago van bruin- zonder-zon-crèmes. Zijn ze verbeterd de afgelopen jaren? Af gaande op het testre sultaat van drie merken kunnen we kort zijn: nee. Eerlijk is eerlijk, de smeersels stinken minder dan voorheen - de fabri kanten moffelen de typische caroteengeur tegenwoordig handig weg onder abrikozen- en sinaasappelextract - maar het resultaat is nog altijd bedroevend. De Sublime Bronze van L'Oréal levert werkelijk zulke onna tuurlijk wortel-oranje geverfde benen op dat je je afvraagt of dit spul wel door een testpubliek is uitge probeerd. De Bioder- mal Sun Tan Extra komt dan nog als beste uit de bus; deze smeert het best uit en zorgt voor het minst onnatuurlijke resul taat. Maar dat zegt meer over de andere twee dan over Bioder- mal. De tip blijft: scrub voor je smeert. Als je al smeert, want wat ons betreft kun je beter een spray-tan nemen. Want mensen zien van kilometers afstand dat jouw benen een verfje heb ben gehad. IBIODERMAL SUN TAN EXTRA DOOR JEROEN KREULE Nog even, dan is de 12-ja- rige Latoya brugklasser. Of ze er zin in heeft? Haar brede glimlach zegt genoeg. „Heel veel zin." Een andere school, nieuwe vriendinnen, nieuwe vakken. En ook: nieuwe schoolspullen en een nieuwe fiets. Al met al een duur geintje, beaamt Latoya's moeder Esma Salihi. Ze is alleenstaande moeder van twee kinderen en moet rondkomen van een uitkering. Het goede nieuws is dat Latoya deze zomerse zaterdagmiddag een nieuwe fiets van Stichting Leergeld Utrecht heeft gekregen. De stich ting richt zich op kinderen van 4 tot 18 jaar die opgroeien in gezin nen met een inkomen op bijstands niveau, zodat ook zij naar muziekles, op schoolreis, op voetbal en veilig naar school kunnen. 75 kinderen die na de zomervakantie brugpieper worden, krijgen een nieuwe fiets. Esma Salihi is blij dat Latoya een van de gelukkigen is. „Het komt heel goed uit, want haar oude fiets is een barrel. Daar kon ze echt niet meer op rijden. Haar nieuwe school is vijftien minuten fietsen, ze moet dwars door de stad." Verleidingen Wanneer een kind van de basis school naar de middelbare school gaat, verandert er aardig wat op fi nancieel gebied, zegt Gabriëlla Bet- tonville van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud). Niet alleen voor de ouder(s), maar ook voor het kind. „De overgang van basisschool naar middelbare school is een belangrijk leermo ment in de financiële opvoeding. Veel kinderen krijgen dan voor het eerst kleedgeld, verder gaat het zakgeld iets omhoog. De verleidin gen worden ineens veel groter, zoals een kantine in je nieuwe school. Ook gaan kinderen vanaf die leeftijd voor het eerst alleen de stad in, met weer andere verleidin gen, zoals winkels. Het is daarom heel erg belangrijk dat ouders en kind goede afspraken maken over geldzaken." Vooral de invoering van kleedgeld is volgens Bettonville een goede manier om kinderen met geld te leren omgaan. „Kinderen zijn ge voelig voor trends, met name op het gebied van kleding. En trends wisselen nogal snel. Door kleedgeld leert een kind afwegingen te maken. Als ouder hoop je dan na tuurlijk dat je kind verantwoorde keuzes maakt." Fouten maken hoort echter bij dat leerproces, benadrukt Bettonville. „Stel, je zoon heeft een nieuwe winterjas nodig. Zijn kle- dingbudget is echter op doordat hij kort daarvoor een duur skateboard van zijn kleedgeld heeft gekocht. Niet handig van hem, maar als ouder moet je zoiets laten gebeu ren. Want van fouten leer je het snelst. Als ze rond hun 20 ste maar in staat zijn hun geldzaken zelf te regelen: dat is namelijk de gemid delde leeftijd dat iemand het ou derlijk huis verlaat en echt zelfstandig wordt." Behalve het dragen van hippe kle ding is het hebben van een smart- phone anno 2015 een must. Een brugklasser is gemiddeld 10 euro woensdag 29 juli 2015 T£ CHARLOTTE VAN GENDEREN Prijs: €16,79 Plus: smeert goed uit en ruikt lekker, natuurlijke kleur Min: vlekkerig resultaat 3300 euro 44 Wat kost een kind van 12 eigenlijk? Het Nibud maakte een schatting. Voeding €5 per dag Kleding en schoenen minimaal €53 per maand Persoonlijke verzorging €10,50 per maand Zakgeld €3 tot €4,60 per week Contributie en abonnementen €9 per maand Fietsonderhoud €5 per maand Mobiele telefoon €10 per maand Ouderbijdrage school €50 tot €130 per schooljaar Schoolboeken gratis Schoolspullen minimaal €193 per jaar Uitstapjes en werkweken minimaal €115 per jaar Eten en drinken op school enkele euro's per week Alles bij elkaar opgeteld kost een brugpieper dus bij benadering minimaal 274 euro per maand (ongerekend 3288 euro per jaar). Bron: Geldwijzer Kinde ren en Scholieren van het Nibud. Voor meer informatie, zie nibud.nl/scholieren. Woonlasten en verzeke ringen zijn niet meegere kend. Elke euro die de 12-ja- rige Latoya krijgt gaat naar jaar spaarrekening. Laatst heeft ze van dat spaargeld een eigen smartphone aan geschaft. FOTO SHODY CAREMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46