Barbie vraagt fans om privacy 1924-2015 €129 CULTUUR SHOW 25 effeweg.nl een groot hart voor de armlastige medemens, gaat tekenen en schil deren. We zien de op het maniakale af gedreven man die niets een beetje deed, periodes verloederd raakte, depressief kon zijn en ru zie kon schoppen, en anders weer met hartstocht werkte en schilderde, in de omge ving zoals die in zijn jaren was. Hij was nog geen veertig toen hij stierf en een oeuvre achter liet waar toenter tijd net, voorzich tig, her en der iets positiefs over werd geschreven. Verkocht had hij nauwelijks. Zijn levensver haal wordt bekend ge acht, maar niet alles klopt. Van Blerk: „Vaak wordt gedacht dat hij in armoe leefde, maar zo is het niet. Zijn fa milie heeft hem altijd onderhou den, zijn inkomen was meer dan wat een postbode voor een heel gezin te besteden had. Alleen: hij gaf zijn geld liever uit aan model len dan aan een nieuwe broek." De keurige familie en de zoon zochten elkaar altijd weer op. Ook al schaamden de familiele den zich wel eens voor de excen trieke zoon, die er volgens de overlevering bij kon lopen 'als zo'n vieze, voze vogelverschrik ker dat dochters flauwvielen in de gang'. Denekamp en Van Blerk putten uit archieven met oude ansichtkaarten, oude reisgidsen, krantenknipsels, de brieven aan en van broer Theo uiteraard. En dan was er nog de bron van kennis binnen het Van Gogh Museum zelf, kunsthistori cus Teio Meeden- dorp. „Het fijne van dit boek is dat het niet wetenschap pelijk is, dat je dus ook kunt zeggen 'naar verluidt' en dat we zo allerlei anekdotes over zijn leven konden opschrijven." De grote Van Gogh atlas leidt de lezer van Zundert naar Den Haag, Londen en Parijs, be schrijft ook hoe hij een jaar in Amsterdam op Kattenburg bij de marinewerf bij een oom logeerde om te studeren voor het staats examen; vergeefs, trouwens, het lukte niet met Latijn en Grieks: „Moeilijk." En dan Brussel, de Bo- rinage, Arles en uiteindelijk Au- vers-sur-Oise, waar de schilder stierf. Een geteisterde man, die geen vrouw vond, ruzie schopte en te leurgesteld raakte. Wat hem pre cies mankeerde, is nog steeds niet bekend. Van Blerk: „Epilep sie? Manisch depressief? We we ten het niet." Denekamp: „Ze denken ook aan autisme, of aan ADHD. Men sen denken nu weieens dat Van Gogh, had hij in deze tijd ge leefd, met een pilletje geholpen zou zijn geweest. Maar laatst zei mij een neuroloog: zo eenvoudig is het niet. We kunnen wel stel len dat als hij in deze tijd was ge boren, hij op de basisschool zeker een kind met een rugzakje zou zijn geweest." Van Gogh ligt, met Theo, be graven in Auvers, tussen de ko renvelden. De atlas, aanbevolen voor lezers vanaf 12 jaar, ver schijnt ook in het Frans en En gels; Chinese en Koreaanse verta lingen staan op stapel. Samantha van der Plas, be ter bekend als Barbie, heeft een speciale deur sticker laten maken om (amateur)paparazzi uit de buurt te houden. De realityster, die on langs voor de tweede keer moe der werd, heeft een foto van haar deur met sticker op Facebook ge zet. 'Respecteer a.u.b. onze priva cy. Geen foto's aan de deur of op het pleintje', staat erop. Volgens Barbie loopt het de spuigaten uit voor de woning waar zij met man Michael en hun twee kinderen woont. „Als ik de deur uit loop, kijk ik in klik kende camera's", schrijft ze. De realityster noemt als voorbeeld dat mensen uit het autoraam han gen om haar en dochter Angelina in huis te fotograferen en be weert dat fans het dekentje van de kinderwagen van haar zoon Milano opzij trekken om een plaatje te schieten van de baby. „Ik vind het niet fijn en vraag om begrip hiervoor. Iedereen kan zeggen: 'Dat wil je toch zo graag want je bent aandachtsgeil'. Nee, dat is niet wat je wilt als BN'er, er zijn grenzen. Mensen, please, ik ben Roy Donders of Frans Bau er niet. Die vinden dat misschien leuk, maar ik heb thuis graag mijn rust en privacy." Sybren Polet hoorde vol gens Koen van Gulik van uitgeverij Wereldbiblio theek tot de grote Neder landse schrijvers. „Er wordt vaak gesproken over de Gro te Drie in de Nederlandse litera tuur. Ik heb me altijd afgevraagd waarom Sybren Polet daar niet toe wordt gerekend. Als er één Neder landstalige auteur is die zich zijn hele schrijversleven lang telkens opnieuw heeft uitgevonden met grandioze boeken, dan is dat Po let", aldus Van Gulik vorig jaar, toen ter gelegenheid van de negen tigste verjaardag van Polet twee nieuwe werken van hem versche nen: de essaybundel De noodzaak van het overbodige en de poëzie bundel Het aaah oooh van de ver- bonaut. Polet schreef de Lokiniade, elf romans over identiteit en verbeel ding rond hoofdpersoon Lokien, waarin hij 'alle genres binnen de romanvorm uitprobeerde'. Hij pu bliceerde poëziebundels waarin werd gespeeld met verbeelding, taal en structuur. Hij schreef es says over creativiteit, het kwaad en literatuur. Hij was de auteur van kinderboeken, theaterstuk ken, verhalen, novellen, een auto biografie en detectives. Polet was geen makkelijk schrij- Polet was geen makkelijk schrijver, dat besefte hij zelf ook. 'Dat heeft de verkoop geen goed gedaan', zei hij. ver, besefte hij zelf ook. „Ik schrijf voor actieve lezers, voor lezers die zich een beetje willen inspannen. En dat heb ik geweten, want dat heeft de verkoop geen goed ge daan", zei hij vijfjaar geleden in NRC Handelsblad. Hij grossierde in prijzen: de Busken Huetprijs voor zijn essay bundel Literatuur als werkelijkheid. Maar welke?, de Constantijn Huy- gensprijs voor zijn gehele oeuvre (2003), de Jan Campertprijs, de Sybren Polet Herman Gorterprijs, de Dirk Mar- tensprijs en de Poëzieprijs van de gemeente Amsterdam. Polet heette in het echt Sybe Minnema. Hij werd geboren in Kampen in een gereformeerd ge zin en volgde een opleiding tot le raar in Zwolle. Hij debuteerde in 1946 met de dichtbundel Genesis, was recensent bij Het Vrije Volk en maakte literaire radioprogram ma's voor de Vara. Zijn dichtwerk, waarin Amster dam een prominente rol speelt, wordt gerekend tot dat van de Vijf tigers: jonge dichters die na de Tweede Wereldoorlog braken met oude regels over vorm en stijl. Tot die groep behoren ook onder ande ren Remco Campert en Lucebert. Polet overleed op 19 juli en is in besloten kring gecremeerd. 4-daagse busreis, vertrek in: augustus www.effeweg.nl/summer of bel 0529 - 46 96 67 ïS WOENSDAG 29 JULI 2015 De korenvelden van Auvers zoals Van Gogh ze zag (links) en zoals hij ze schilderde, foto Erik en Petra Hesmerg rugzakje hebben Nienke Denekamp en René van Blerk: De grote Van Gogh atlas. Rubinstein, 24,95 euro. Reality ster Bar bie wil rust en privacy, foto ANP Een schrijver voor lezers die hun best doen door Rob Rombouts 4 DAGEN VA. Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijt en vervoer per luxe touringcar Highlights: Eiffeltoren, Champs Elysées, Montmartre, Louvre, Notre Dame, Seine Bezoek Disneyland® Paris eenvoudig bij te boeken! Ook stedentrips mogelijk naar: Berlijn - Londen - Praag - Kopenhagen - Antwerpen Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25