Vitesse speelt in uitverkocht huis AZ met Jóhannsson tegen Basaksehir Zevenvoudig international is terug van avontuur in Azerbeidzjan Ruben Schaken is terug op de Nederlandse velden. „Blij dat ik weer in beeld ben." SPORT 21 Bas Nijhuis leidt duel om CruijfF Schaal Haase langs Spanjaard DEN HAAG. De achteruitlopende linksback opzoeken, kort dreigen naar binnen dan toch de actie bui tenom, even aanzetten en tot slot de spits van een messcherpe voor zet voorzien. Het was al meer dan vier maanden geleden dat Ruben Schaken (33) het vak van vleu gelspits uitoefende. Zaterdagmiddag, tijdens barre weersomstandigheden en in een vrijwel leeg Kyocera-stadion, mocht hij eindelijk weer. Vijfen veertig minuten lang. Dat ADO in een onthutsende slechte oefen wedstrijd met 1-2 verloor van Veria FC, de nummer 14 van Grie kenland, was even bijzaak. „Ik heb twee maanden niet met een spe lersgroep getraind en mis ritme", vertelt Schaken drie dagen later. „Het was voor mij vooraf span nend: heb ik het gevoel van de ac tie en de voorzet nog? Gelukkig merkte ik dat het er nog altijd is. Ik ben blij dat ik gewoon weer op het veld sta. Ik ben weer in beeld." Een halfjaar geleden verdween Schaken uit beeld. Nadat hij bij Feyenoord op een dood spoor te recht was gekomen en zijn con tract had laten ontbinden, koos de rechtsbuiten voor een avontuur in Azerbeidzjan. De geboren Amster dammer tekende een contract voor anderhalfjaar bij Inter Baku. Voetballen in 'mini-Dubai' Sportief gezien werd het geen suc ces. Steeds vaker viel Schaken bui ten de basis en moest hij het doen met een invalbeurtje. „De trainer daar had eerlijk gezegd weinig re den tot wisselen. De jongens die speelden deden het goed en we eindigden als tweede." Europees voetbal werd gehaald en dat bete kende opvallend genoeg het einde voor veel grootverdieners. „En dus wilden ze ook van mij af', weet Schaken. „Daar wordt niet betaald uit een clubkas of iets dergelijks, de sponsors moeten voor het geld zorgen. Om kosten te besparen, ze- 'Baku is een wereldstad. Het wordt 'mini-Dubai' genoemd. In de rest van de steden wil je niet dood gevonden worden' ker met de lange Europese reizen, vertelden ze mij dat we er in goed overleg uit moesten komen." Voor Schaken kwam dat ge sprek als geroepen. Hij wilde te rug naar Nederland. Zijn twee zoontjes van zes waren gescout voor sc Heerenveen en de rechts buiten wist dat hij op de interesse van meerdere eredivisieploegen kon rekenen. Spijt van zijn half jaar in Baku heeft hij allerminst. „Ik ben zeker blij dat ik het ge daan heb. Mijn gezin bleef in Ne derland en dus was ik op mezelf aangewezen. Ik woonde in een prachtig appartement en had een eigen chauffeur die 24 uur per dag klaar stond. Baku is bovendien een wereldstad. Je weet niet wat je ziet. Het wordt met recht 'mi ni-Dubai' genoemd. In de rest van de steden wil je trouwens niet dood gevonden worden." Zonder enig wedstrijdritme te kende de transfervrije Schaken een tweejarige contract bij ADO. Haast is nu geboden. De start van de competitie is al 8 augustus en dus moet de zevenvoudig interna tional aanpoten. „De competitie begint snel en dus wil ik niet ge spaard worden. Dan maar drie keer dood. Al heb ik misschien iets langer nodig. Aan de andere kant: wie zegt dat je honderd pro cent moet zijn om een duel te be slissen? Ik ben een grillige aanval ler en kan aan één actie genoeg hebben om beslissend te zijn." Scheidsrechter Bas Nijhuis leidt zondag de twintigste editie van de wedstrijd om de Johan CruijfF Schaal tus sen landskampioen PSV en bekerwinnaar FC Gronin gen. „Het is een mooi voor uitzicht om zondag op het veld te staan", reageert Nij huis. „De wedstrijd om de Johan CruijfF schaal is al tijd een mooi moment, om dat het nieuwe seizoen dan weer van start gaat. En extra mooi is dat de clubs meteen spelen om de eer ste prijs van het seizoen." Nijhuis, die vorige week promoveerde naar de elite groep van UEFA, leidde nog nooit eerder een duel om de Johan CruijfF Schaal. Tijdens de wed strijd wordt ook de doel lijntechnologie gebruikt. Tennisser Robin Haase heeft gisteren een plek ver overd in de tweede ronde van het ATP-toernooi in Gstaad. De 28-jarige Hage naar knokte zich langs de taaie Spanjaard Marcel Gra- nollers: 1-6 7-6 (1) 6-4. Haase is de nummer 79 van de wereld, Granollers staat 73e. De beste Neder landse tennisser van dit moment bereikte twee jaar geleden de finale in Gstaad, waarin hij verloor van de Russische routinier Michail Joezjny. Vorig jaar strandde Haase op het Zwitserse gravel in de hal ve finales tegen Juan Mona co uit Argentinië. ALKMAAR. John van den Brom kan morgenavond in het duel in de derde voorronde van de Europa League met het Turkse Istanbul Basaksehir beschikken over Aron Jóhannsson. De spits is weer in Alkmaar na dat hij met de Verenigde Staten voetbalde op de Gold Cup. Het toernooi werd gewonnen door Mexico. Jóhannsson eindigde met zijn land op een vierde plaats. Het is aannemelijk dat de aanvaller te gen Basaksehir op de bank begint, mede doordat Vincent Janssen een uitstekende indruk heeft ge maakt in de voorbereiding. Het duel van de Alkmaarders in de derde voorronde van de Eu ropa League wordt geleid door Ke vin Clancy. De 31-jarige Schotse scheidsrechter heeft al de nodige ervaring met Europese wedstrij den. Hij floot vorige week nog de wedstrijd tussen Lech Poznan en FK Sarajevo, voor de tweede voor ronde van de Champions League. Eerder leidde Clancy al vijf duels in de voorronde van de Europa League. SOUTHAMPTON. Vitesse speelt de eerste Europese wedstrijd tegen Southampton FC morgenavond in een uitverkocht St. Mary's Stadium. Het stadion biedt plaats aan 32.689 toeschouwers. De Arnhemse club heeft zelf 1.500 uitkaarten aan haar sup porters verkocht. Trainer Peter Bosz zag zijn voor bereiding op de kraker tegen Southampton verstoord worden door problemen bij het verkrij gen van de visa. Acht spelers vlo gen afgelopen donderdag naar Pa rijs, waar ze het vereiste stempel tje een dag later konden ophalen bij een gespecialiseerd bureau. Het ging om Guram Kashia, Vale- ri Qazaishvili (beiden Georgië), Danilo Pantic, Uros Djurdjevic (beiden Servië), Renato Ibarra (Ecuador), Denys Oliynyk (Oek raïne), Milot Rashica (Albanië) en Marvelous Nakamba (Zimbab we). Door hun afwezigheid moest Bosz zijn trainingsschema aanpassen. De leiding is morgen in han den van de Spaanse scheidsrech ter Jesüs Gil Manzano. Hij wordt geassisteerd door zijn landgeno ten Angel Nevado Rodriguez en José Miranda, terwijl de Span jaard Santiago Jaime de vierde of ficial is. Donderdag 6 augustus volgt de return in Arnhem. De win naar van het tweeluik plaatst zich voor de play-off, de laatste knock-outronde voor de groepsfa- se van de Europa League. WOENSDAG 29 JULI 2015 Ruben Schaken is klaar met stilstaan Ruben Schaken maakte zaterdag zijn debuut voor ADO tegen het Griekse Veria FC. foto Laurens Lindhout door Emiel Poeiert Ruben Schaken VOETBAL Robin Haase. foto EPA TENNIS Vitesse-trainer Peter Bosz zag de voorberei ding op het duel met Southamp ton verstoord door problemen met visa voor spelers, foto Pies United

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21