'Links van die dug-out scoorde Kluivert' Aanvoerder Davy Klaassen: 'Van Rapid Wien verliezen is een ramp voor de club' Ajax moet vanavond presteren in de Champions League. Frank de Boer beseft dat als geen ander. 17 Rob Rensenbrink ernstig ziek Rob Rensenbrink lijdt aan PSMA, een afgelei de van de ernstige spierziekte ALS. Dat vertelt hij in een inter view met Helden Ma gazine. „Gelukkig is de situatie al drie jaar sta biel. Maar het kan er ger worden en er zijn geen medicijnen te gen," aldus de voorma lig aanvaller van Oranje, de man van de bal op de paal tij dens de WK-finale van 1978 in Argenti nië. WENEN Met zichtbaar genoegen spreekt Frank de Boer aan de voor avond van de belangrijke wed strijd tegen Rapid Wien over twintig jaar geleden, toen hij in hetzelfde stadion de Champions League won. Terugblikken naar een onbezorgde tijd met veel suc ces verlicht de zorgen van van daag. Daarin moet gewonnen wor den, omdat het seizoen anders di rect onder druk staat. Het genoegen is weg als even la ter de training begint en De Boer de verrichtingen van zijn spelers nauwlettend en met een serieuze frons in de gaten houdt. De Boer weet ook: wedstrijden om een tic ket voor de Champions League kunnen intens zijn en Ajax heeft er een verleden mee. Een twee luik tegen Celtic ging ooit verlo ren en tegen Slavia Praag en FC Kopenhagen redde de club het ook niet. Het zijn grauwe diepte punten in de recente geschiedenis die destijds diepe katers sloegen in het zelfvertrouwen van de club. Het verleden biedt ook geen hou vast. Acht van de laatste negen Ne derlandse deelnemers aan de voor ronde van de Champions League haalden het hoofdtoernooi niet. Het Ajax van nu moet preste ren na een seizoen van afschuw zonder hoofdprijs en applaus. Met een elftal dat De Boer heeft kun nen inrichten zoals hij dat wil. Met vijf aanwinsten op de posities waar hij dat nodig achtte. Met een nummer tien dicht tegen de spits aan zoals hij Ajax graag wil laten spelen. De voorbereiding stond ge heel in het teken van de wedstrijd van vanavond. Er zijn nauwelijks excuses. Anders Dat beseft aanvoerder Davy Klaas sen ook. „Deze voorbereiding was anders dan de vorige die ik heb meegemaakt bij Ajax. Normaal, als je de eerste competitiewed strijd verliest is er niet veel aan de hand. Nu, als we verliezen van Ra pid Wien is het een ramp." Maar er is veel onzeker en niet alleen door het povere gelijkspel in de oefenwedstrijd tegen Saint-Étienne vorige week. Ajax speelt straks met een nagenoeg Eu ropees onervaren defensie. Ogen schijnlijk laconiek spelen Jairo Rie- dewald en Kenny Tete elkaar de bal toe in het Ernst Happelstadion op de training. Maar houden zij zich vanavond ook staande op het moment dat de druk hoog is? Vik tor Fischer is de beoogde linksbui ten maar is mogelijkerwijs niet fit. Aanwinst Amin Younes viel al eer der weg en de kuit van Jasper Cil- 'De spelers hebben kwaliteit, ondanks het feit dat de meesten erg jong zijn' lessen liep maandagmiddag vol. Gisteren tijdens de training zocht hij de dug-out op toen er een par tij werd gespeeld. „Afwachten nog even", aldus De Boer over de keeper van wie hij eerder al zei dat het een ramp zou zijn als hij vertrekt. Lachend: „Maar deze bles sure heeft niks te maken met transfergeruchten hoor." Pijnlijk is de malheur wel na een fysiolo gisch secuur uitgestippelde voor bereiding. De Boer heeft vertrouwen in een goede afloop. „De druk op de ze wedstrijd is groot. Bij elke spe ler, want we spelen direct de be langrijkste wedstrijd van het sei zoen. Deze groep begrijpt dat we direct moeten presteren. We heb ben tegen sterke tegenstanders (Dinamo Moskou 2-2, Nordsjael- land 1-3, Panathinaikos 2-0, VFL Wolfburg 1-1. red.) gespeeld in de voorbereiding en daarin heb ik goede momenten gezien. De spe lers hebben kwaliteit ondanks het feit dat de meesten erg jong zijn." In het stadion van de zoete herinnering leek het gisteren tijdens de Ajax-training, aan de vooravond van de wed strijd tegen Rapid Wien, wel een reünie. Directeur marketing Edwin van der Sar was er, Ronald de Boer ook in de hoedanigheid van tv-analyticus en natuurlijk de hui dige Ajax-trainer Frank de Boer. Twintig jaar geleden wonnen ze in het Ernst Happel Stadion de Champions League-finale van AC Milan en gisteren was de meest ge stelde vraag: In welk doel werd dat doelpunt van Patrick Kluivert nou gescoord? „Links van die dug-out", wist de Ajax-trainer die op weg naar het stadion voor de training nog wel even had gemij merd over het mooiste moment uit zijn spelerscarrière. „Jammer dat je als speler op dat moment in een soort van tunnel leeft. Dan kun je eigenlijk hele maal niet genieten van zo'n mo ment. Je wilt maar één ding en dat is dat ding winnen. Aan ande re elementen besteed je nauwe lijks aandacht." Hij weet dus ook niet zo heel veel meer. „Eigenlijk maar twee momenten. Dat ik een keer goed anticipeerde op ik dacht Maldini en een kopbalkans na een hoek schop." En voor de rest? „Was het eigenlijk een dramatische wed strijd, zo heb ik laatst een keer te ruggezien." Van der Sar herinnert zich naast een redding in de eerste helft vooral het feest na afloop in hotel Intercontinental in het cen trum van de Oostenrijkse hoofd stad. Hij ging toen zelfs achter een drumstel zitten. Ajax onderzocht nog even of de huidige selectie er nu ook kon overnachten, maar het onderkomen is inmiddels geda teerd en voldoet niet meer aan de hoge kwaliteitseisen die de club stelt aan een hotel." Dromen Of de tijd van prijzen winnen in Europa terugkomt, weet de huidig- ge oefenmeester De Boer niet zo zeker. „Maar je mag er wel van dro men in elk geval." De plaquette op de wand van het stadion met daarop de datum van toen en de karakteristieken van de wedstrijd laten de grote na men zien die destijds ruim in de twintig waren. Vanavond treedt Ajax aan met drie tieners in de ba siself. „Het verschil is groot als je de huidige tijd vergelijkt met die van toen. Ook nu: we moeten ons eerst nog zien te plaatsen voor het hoofdtoernooi voor de Cham pions League. En straks staat er zelfs rechtstreekse plaatsing voor de Nederlandse kampioen op de tocht", weet De Boer. „Toen was het allemaal heel mooi", zegt De Boer. „Maar voor de wedstrijd tegen Rapid Wien hebben we daar natuurlijk hele maal niks aan. Het is verleden tijd." WOENSDAG 29 JULI 2015 Sport Ajax trainde gisteren in het Ernst Happelstadion. Van links naar rechts: Gudelj, EIGhazi en Sinkgraven. foto Pro Shots door Nik Kok Frank de Boer UITSLAGEN VOETBAL Derde voorronde Champions League: CSKA Moskou (Rus) - Sparta Praag (Tsj) 2-2 (1-1); FC Midtjyland (Den) - Apoel Ni cosia (Cyp) 1-2 (0-2); Milsami Orhei (Mol) - Skënderbeu (Alb) 0-2 (0-0); Maccabi Tel Aviv (Isr) - Viktoria Plzen (Tsj) 1-2 (0-2); Fenerbah^e (Tur) - Shakhtar Donetsk (Oek) 0-0 Robin van Persie viel twintig minuten voor tijd in); Panathinaikos (Cri) - Club Brugge (Bel) 2-1 (1-1) (Rood: Sergio Sanchez, Panathinaikos, 44ste min); Young Boys (Zwi) - Monaco (Fra) 1-3 (0-0); Video- ton (Hon) - Bate Borisov (WRu) 1-1 (0-0). door Nik Kok Frank de Boer won in 1995 met Ajax de Champions League, foto ANP Ajax onder hoogspanning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17