Koenders doet ultieme poging MH17-tribunaal in New York Ambassadeur Zhilko weerspreekt dat Rusland met een veto de rechtsgang frustreert. 10 NIEUWS VN-TRIBUNAAL De kans dat Rusland vanavond instemt met een tribunaal voor de MH17-ramp is minimaal Ir De Russen torpederen met een veto een VN Tribunaal. Ze zijn bang dat de waarheid boven komt. Plaatsvervan gend ambassadeur Bo ris Zhilko kan 'vooringenomen woor den' ondertussen wel dromen. „Ook wij willen de onderste steen boven krij gen. De daders moeten hun straf krij gen." Hij ontvangt in een spreekkamer op de Haagse ambassade. Zhilko neemt de tijd om het Russische veto toe te lich ten. „Eerlijk gezegd kan ik die logica niet be grijpen. Rusland heeft alle gegevens die Nederlandse rechercheurs vroegen door gespeeld." „Het is voorbarig. Eerst moeten de on derzoeken afgerond worden. En er moe ten bewijzen zijn tegen groeperingen of individuen. Bovendien is zo'n tribu naal tijdrovend en de effectiviteit is zeer, zeer laag. In 2001 werd een Rus sisch toestel boven de Zwarte Zee neer geschoten door de Oekraïense militai ren. 80 mensen werden gedood. Er werd geen internationaal tribunaal ge vormd. In 1988 werd een Iraans toestel door de Amerikaanse marine neerge haald. 300 mensen dood. Ook toen geen internationaal tribunaal. Volgens de ont werpresolutie die door Nederland en Maleisië is ingediend is er sprake van een tribunaal in het kader van hoofd stuk 7 van de Verenigde Naties. Dat houdt in dat het neerschieten van de MH17 wordt gezien als een bedreiging van de internationale vrede en veilig heid. Het was een vreselijk incident, een vreselijke tragedie." „Voor zover ik weet niet. Er is wel een onderzoek van de fabrikant van de Buk- raketten om te bewijzen dat het geen Bukraket was waarmee de MH17 werd neergehaald." „Omdat de catastrofe niet plaats vond op het grondgebied van de Russische Fe deratie. Wij zijn geen partij. Oekraïne heeft Nederland gevraagd een strafrech telijk onderzoek te doen. Er zijn vijf lan den die dit onderzoek samen doen. Wij werden niet toegelaten tot deze exclusie ve groep. Wat voor mij nog steeds du bieus is, is de rol van de Oekraïne." „Wij hopen dat de daders worden opge spoord en berecht. Wij Russen willen meer dan wie ook dat de onderste steen boven komt. En dat is oprecht." „Ja, dat klopt. Dat staat in artikel 61 van onze grondwet. Als er onomstotelijk be wijs is dat de schuldigen Russische bur gers zijn en dus niet uitgeleverd kun nen worden, dan moeten ze voor een Russische rechtbank komen." „Dat kan ik niet doen. De Russissche Fe deratie wil ook dat ze gepakt en berecht worden. Het moet duidelijk zijn dat wij niets te maken hebben met het neerha len van de MH17. Dat willen we bewij zen. We doen er alles aan wat mogelijk is. Dat kun je niet over iedereen zeggen. Ik begrijp de nabestaanden. Zij moeten hun grootste verdriet nog erwerken. Wat ik erover lees is verschrikkelijk. Als mens begrijp ik het ontzettend goed hoe moeilijk het is dat degenen die dit gedaan hebben nog gewoon kunnen ge nieten van het leven." „Dan kunnen we weer praten. Nu is het voorbarig om te bespreken om te bepa len hoe er berecht moet worden. Het is niet aan de Veiligheidsraad om de straf zaak in beschouwing te nemen." Ik denk dat we over drie maanden geen an derstandpunt hebben. Maar: zegt nooit nooit." De kans dat Rusland vanavond instemt met zo'n tribunaal, is mi nimaal. Maar Nederland heeft een plan B. Samen met Maleisië en Au stralië hoopt Koenders nog op een wonder: door de tekst van de reso lutie aan te passen, zouden de Russen vandaag alsnog kunnen worden overgehaald. Koenders vloog gisteren naar New York om achter de schermen opnieuw met de Russen te spreken, en vandaag probeert premier Rutte president Poetin nogmaals aan de lijn te krij gen. De kans op succes is mini maal: de Russen herhaalden giste ren nog maar eens dat ze van avond tegen zullen stemmen. Critici vragen zich af waarom Nederland en de andere betrok- Samen met Maleisië en Australië hoopt Koenders nog op een wonder ken landen het voorstel dan toch in stemming willen brengen. Het antwoord is simpel: Neder land wil de Russen voor het oog van de wereld kleur laten beken nen. Als Rusland zich vanavond als enige tegen het voorstel keert, zal de druk op Moskou verder toene men, en staat Nederland bij een volgende poging - als de verdach ten van de ramp zijn benoemd - een stuk sterker. Daarom is het cruciaal dat de 14 andere leden van de Veilig heidsraad het voorstel vanavond wél steunen. Ook om die reden sprak Koenders gisteren onder meer met vertegenwoordigers van Nieuw-Zeeland, op dit moment voorzitter van de Veiligheidsraad, en met VN-baas Ban Ki Moon. Het gaat vanavond niet alleen om de stem van Rusland, maar ook om die van de tien tijdelijke leden van de Veiligheidsraad: landen als Angola, Chili, Spanje en Tsjaad. Ook van hen hangt af hoe het ex treem ingewikkelde MHi7-dossier zich verder zal ontwikkelen. 'Een Russische burger berechten we in Rusland' door Ton Voermans Begrijpt u dat in Nederland wordt gedacht: Rusland heeft iets te verbergen, daarom een veto. Waarom bent u tegen het internationaal tribunaal? Heeft Rusland zelfonderzoek gedaan om de daders te achterhalen? Waarom heeft Rusland niet gezocht naar de daders? Worden de daders gevonden? In de Russische grondwet staat dat er geen burgers worden uitgeleverd. Als de daders Russen blijken te zijn, waar moeten ze dan worden berecht? De nabestaanden maken zich zorgen dat de daders nooit gepakt worden. Kunt u ze verzekeren dat ze gepakt worden? Als de onderzoeken over drie maanden klaar zijn. En de uitkomsten zijn eenduidig. Is er dan wel ruimte voor een VN tribunaal. foto Pierre Crom/ANP door Peter Groenendijk DEN HAAG. Met een uiterste krachtsinspanning probeert minis ter Koenders (Buitenlandse Zaken) steun te krijgen voor de oprichting van een VN-tribunaal, om de da ders achter de MH17-ramp te be rechten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10