i 7 7t k i Benita Suurland (46) Yeri Goossens (52) Ineens knipt ze haar lange haar af of gaat ze zonder gezin op vakantie. De vitale vrouw kiest voor wat haar gelukkig maakt zichzelf altijd op de tweede plaats. Maar dan ineens gaan je kinderen de deur uit. Als rond je veertigste de mist van zorghormonen lang zaam optrekt, word je weer wie je was voordat je alleen maar zorgde. Compleet met je eigenschappen van toen je nog een kind was. Mis schien ben je twintig jaar een trouwe huisvrouw en moeder ge weest en voel je je ineens weer dat meisje dat in bomen klom en de be hoefte had om avontuur op te zoe ken. Dat kan verwarrend zijn. Voor jezelf en je omgeving. Wil je weer grip op je leven krijgen dan is het belangrijk om jezelf de vraag te stellen 'wat is goed voor mij?'" „Je mindset is er één. Is jouw glas op die leeftijd half vol of half leeg? Sommige mensen zijn door verve lende ervaringen onbewust in ne gatieve emoties blijven hangen, terwijl ze vaak niet eens meer pre cies weten wat de aanleiding vormde. Als je daar last van hebt, kun je leren om je perspectief te verschuiven en je anders te gaan voelen. Je maakt dan zelf uit of je glas half vol of half leeg is. Zinge ving is ook zo'n toverwoord. Waar kom jij 's ochtends je bed voor uit? Je hebt het antwoord nodig om vi taal oud te kunnen worden en je leven naar je zin te kunnen inrich- ten. Zodra dat kwartje valt, vindt een bewustzijnsverandering plaats die je zelfs aan de buitenkant van een vrouw ziet. Ineens knipt ze haar lange haar af of gaat ze zonder gezin op vakantie. Of ze stopt met diëten om maatje 42 aan te kunnen en raakt tevreden met haar maat 46. De vitale vrouw kiest voor wat haar gelukkig maakt." „Tijdens de laatste sessie vertelde een radeloze moeder van twee thuiswonende kinderen van 18 en 20 dat zij er een verschrikke lijke zooi van maakten. Ze staken geen vinger uit. Ten einde raad zei ze: Ik heb ze een leven lang gepam- perd, ik vind het genoeg zo'. Je grenzen aangeven is een stap naar meer grip op je leven. Maar voet bij stuk houden definieert wie je bent. In vliegtuigen krijg je te horen dat als de luchtdruk wegvalt, je eerst zelf een zuurstofmasker moet op zetten en dan pas dat van je kind. Zo is het in het dagelijkse leven: je kunt pas goed voor een ander zor gen als je voor jezelf zorgt." „Doe eens een stap achteruit en pak alle ruimte en rust die je nodig hebt. Je intuïtie vertelt je precies wat wel en wat niet goed voor je is, maar vaak durven we er niet naar te luisteren. Je verbreekt een huwe lijk van 25 jaar niet vanwege een vaag onderbuikgevoel. Een mens kiest pas voor zichzelf als hij of zij is opgebrand, maar zover moet het niet komen. Ontdek tijdig waar je hart sneller van gaat kloppen. Als je daarop je leven inricht, neem je de regie over. De grootste spijt die mensen op hun sterfbed hebben, is dat ze niet trouw aan zichzelf zijn gebleven. Dat ze zich hebben laten leven door alles, behalve hun eigen verlangens." dinsdag28 juli 2015 GO Is er een toverwoord voor vrouwen die door die overgang moeten? „Vrouwen leven in een tredmolen: je bent partner, moeder, vrijwilliger op school en dan oma. Maar ineens stond ik stil en wilde ontdekken wie ik zelf was. Met hulp van 'De Vitale Vrouw' leerde ik me zelf een spiegel voor te houden. Je be denkt: hoe heb ik de zaken tot nu toe aan gepakt? Word ik daar gelukkig van en hoe ga ik het in de toe komst doen? Sinds mijn 29ste heb ik een chronische ziekte en nu zit ik thuis met een rugprobleem. Het is niet makkelijkje dan een vitale vrouw te voelen. Maar vita liteit zit ook tussen je oren. Ik kan niet meer werken, maar ik heb mooi wel mijn aangepast autorijbewijs gehaald en wil aan de slag als vrij williger. Rond mijn 43ste realiseerde ik dat mijn leeftijd gaat meetellen. Nu weet ik: dit is pas het begin van het tweede deel en het kan al leen maar beter en leuker worden." „Op mijn veer tigste bedacht ik: al die jaren deed ik wat er van me werd verwacht, nu doe ik alleen nog wat ik leuk vind. Tus sen zeggen en doen zat nog tien jaar. Dat ik de regie in eigen handen heb durven nemen, dank ik aan de overgang. Licha melijk begon het met opvliegers en nachte lijke zweten. Geeste lijk wil je de balans opmaken. Alle puz zelstukjes die mijn leven vormden, vie len in elkaar. De overgang vergelijk ik met de puberteit. Je ontdekt jezelf, met dit verschil datje trans formeert van volwas sen naar wijs. Thuis was ik 28 jaar de kostwinner. Dit is het moment om niet meer binnen de lijnen te lopen, waarbinnen ik wordt geacht te lopen. Ik volg mijn eigen pad. Ik focus op dingen waarvan ik energie krijg. Zo ga ik weer studeren en heb ik meer balans in mijn leven doordat ik werk en privé beter combineer." Wat leveren uw huiskamersessies op waarbij vrouwen elkaar vertellen hoe ze de regie willen herpakken? 44 U drukt vrouwen op het hart voor zich zelf te zorgen, maar dat klinkt gemak kelijker gezegd dan gedaan. www.vifalevrouwen.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51