als oestervissei?' Spijt van lafhartige' mishandeling Drama voor Zeeuwse vissers ZEELAND 3 In delen van de Oosterschelde is al 90 procent van de jonge oesters gedood. De provincie werkt aan een noodplan. Tel het aantal vlinders in de tuin schermingswet. Dat verandert niet zomaar." Mogelijkheden zijn er wel, zegt hij. „Zo zou ik graag met een andere techniek, op de Fran se manier, willen kweken. Net los van de bodem. Dan heb je minder last van de oesterboor- der. Maar dat mag dus niet zo maar. Ook zou ik graag op ande re gronden vissen. Ook dat kan niet. Veel gebieden in de Ooster- schelde zijn in 2010 in het kader van de Natuurbeschermingswet ge sloten voor oestervisserij. We heb ben daar al zoveel over gebakkeleid met de overheid." Toch moet er een oplossing wor den gevonden. „Anders moet ik an der werk gaan zoeken. Want rente nieren kan ik nog niet. Maar wie weet... Met de mosselvissers, die een paar jaar geleden in zwaar weer zaten, is het ook goed gekomen. Weet je, het is altijd wat op Yerse- ke." JAPANSE VERSUS ZEEUWSE OESTER VLISSINGEN. De Japanse stekel hoorn, een Aziatische roofslak, doodt in de Oosterschelde massaal zijn landgenoot, de Japanse oester. De slak boort een gat in de oester schelp en slurpt hem leeg. Inmid dels is een groot deel van de jonge oesters in de Oosterschelde dood. Een drama voor de vissers, die sa men met de provincie en het minis terie van Economische Zaken een noodplan maken. Op de menukaart van de oester- boorder, zoals de exotische slak ook wordt genoemd, staan bij voor keur jonge oesters (tot 18 maan den). Op sommige plekken in de kom van de Oosterschelde bij Yer- seke is al 90 procent van de oesters gedood, zegt Cees van Liere van de Nederlandse oestervereniging, de overkoepelende organisatie van Ne derlandse oestervissers en -kwe kers. De slak zit al jaren in de Oos terschelde, maar vermenigvuldigt zich momenteel razendsnel. Daar naast hebben de Japanse oesters te lijden onder het herpesvirus. Dat veroorzaakt de laatste jaren van tijd tot tijd een oesterziekte die kan lei den tot grote sterfte onder Japanse oesters. Het virus is geen bedrei ging voor de voedselveiligheid of volksgezondheid. Wat precies de gevolgen zijn, is nog koffiedik kijken, zegt Van Lie re. Omdat het vooral om jonge oes ters gaat, zijn de gevolgen voor ko mend oesterseizoen - dat op 7 sep tember wordt geopend - nog be perkt. Maar de verwachting is dat vanaf 2016 het aantal oesters uit de Oosterschelde sterk afneemt. De vissers maken zich grote zorgen over de toekomst. „Er is in de Oos terschelde al een beperkte voor raad aan Japanse oesters", vertelt Van Liere. „En die wordt bedreigd door de oesterboorder en het her pesvirus." Dat is volgens hem dramatisch voor bedrijven die bestaan van de oesterkweek in de Oosterschelde. Daarom wordt samen met de pro vincie Zeeland en het ministerie van Economische Zaken gewerkt aan een aanvalsplan. „Wat we nu doen is de kennis van vissers en de wetenschap bij elkaar brengen om te zoeken naar een oplossing", zegt gedeputeerde Jo-Annes de Bat. Die moet in augustus al op tafel liggen, stelt Van Liere. Gezocht wordt naar manieren om zowel de stekelhoorn als het vi rus te bestrijden. Van Liere: „Wat de slakken betreft kijken we of we ze actief kunnen weghalen. Het herpesvirus hebben ze ook gehad in Frankrijk, Engeland en Ierland. We willen zien wat daar de ervarin gen zijn." Zeeuwse vissers kweken op twee plekken oesters: de Japanse oester in de Oosterschelde en de be kende Zeeuwse platte oester in het Grevelingenmeer. Met die platte oester gaat het redelijk goed, aldus Van Liere. Die heeft geen last van de Aziatische roofslak. Officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk eiste vijftien maan den, waarvan vijf voorwaardelijk, tegen de 23-jarige Vlissinger Je- reamy W. uit Vlissingen en twee jaar, waarvan een half jaar voor waardelijk, voor de 51-jarige Mid delburger Simon T. Een zwaarde re straf voor T. omdat die ook nog werd verdacht van het plegen van ontucht met een verstandelijk be perkte vrouw. De hoofdverdachte in deze zaak, de 51-jarige Willem S. uit Schoondijke, zal zich eind okto ber moeten verantwoorden. Hij Twee mannen moesten een 37-j'arige vrouw uit Breskens in opdracht van haar ex 'aan het schrikken brengen' wordt momenteel onderzocht door gedragsdeskundigen. Op 6 januari 2015 kwam de vrouw uit haar werk, stapte ze voor haar woning uit haar auto en werd ze direct door W. met een vuurwapen bedreigd. Ze kreeg een klap met het vuurwa pen op haar hoofd en knie. W. kreeg een klap met haar paraplu. T. kwam aanlopen, werkte de vrouw tegen de grond en duwde een doek met azijn in haar ge zicht. Toen ze begon te gillen, ren den de twee weg. T. maakte gisteren duidelijk dat het hem om het geld was te doen. Hij was S. in de psychiatri sche afdeling van het ziekenhuis in Vlissingen tegengekomen. S. had een intriest verhaal: hij had veel geld in het bedrijf van zijn ex gestoken en veel geld tegoed. Of T. niet een centje wilde bijver dienen door haar te laten schrik ken en het liefst nog blijvend let sel te bezorgen. T. op zijn beurt schakelde zijn vriend W. in, die daarmee 500 tot 1000 euro zou kunnen verdienen. Gisteren betuigden de twee spijt in alle toonaarden. Officier Suijkerbuijk gaf daar een eigen in vulling aan: „Spijt? Spijt dat ze zijn gepakt. Héél flink: twee man nodig om één vrouw te mishan delen. Laag en lafhartig. Meer niet." Uitspraak over twee weken. VLISSINGEN. Om erachter te ko men hoe het met de vlinders in de tuin gaat, houdt De Vlinder stichting op 1 en 2 augustus weer de jaarlijkse tuinvlindertelling. Dankzij de tellingen krijgt De Vlinderstichting een goed beeld van hoe het er met de natuur in stad en dorp voorstaat. Iedereen kan meedoen, of je tuin nu groot of klein is. Het tellen hoeft niet meer dan een kwartier in beslag te nemen. Waarnemingen doorge ven kan via www.vlindermee.nl of www.tuintelling.nl. Of down load de gratis app 'Vlindermee'. Daarmee kun je via je telefoon of tablet direct al je waarnemingen doorgeven. Voor meer informatie: www.vlinderstichting.nl. DINSDAG 28 JULI 2015 Roofslak doodt jonge oesters bijna geen kleine oesters meer zijn." foto Johan van der Heijden De platte oester komt van oorsprong voor in de Zeeuwse wateren en de Noordzee. De platte oester was lange tijd de enige soort, maar na de oestersterf- te vanwege de vorst (in de winter van 1962 op 1963) en de parasiet Bonamia werd de Japanse oester, of creuze, geïntroduceerd. Deze uitheemse oester is resistent tegen de parasiet Bonamia. De creuze is wat groter dan de platte oester en heeft een harde en on regelmatige schelp. De creuze deed het uitstekend in de Oosterschelde, is gaan verwilde ren en zorgt nu op veel plaatsen voor overlast. door Jeffrey Kutterink De stekelhoorn boort met behulp van zuren een gaatje door de schelp van zijn prooi en zuigt het weke vlees van het schelpdier eruit. Een volwassen dier kan twee tot drie jonge oesters per week consumeren. Een grote volwassen oester levert de slak circa twee weken voedsel op. Als de lokale populatie zich gaat uitbreiden is het niet ondenkbaar dat de soort grote schade kan aanrichten aan onze oestercultures. door Ad Roos MIDDELBURG. Een 37-jarige vrouw uit Breskens heeft er nog steeds last van. Haar hond durft ze in het donker niet meer uit te laten, over al ziet ze gevaar, en als het donker is en ze stapt uit haar auto vindt ze het doodeng. En dat alles om dat twee mannen haar in opdracht van haar ex 'aan het schrikken moesten brengen. Liefst nog met blijvend letsel', zo viel gisteren te horen op de zitting van de Middel burgse rechtbank. Japanse stekelhoorn (Ocenebra inornata) 30 - 57 mm Jonge Japanse oesters (0-18 maanden) infographic RV I bron Wegener Oorspronkelijk komt de Japanse stekelhoorn uit de noordelijke Oost-Aziatische kustwateren. Sinds 2007 is de soort op de Nederlandse kust in de Oosterschelde bij Yerseke, Gorishoek en Zierikzee aangetroffen. Zierikzee Gorishoek Yerseke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31