Bondscoach roemt lef en discipline Vlissingse motorcrossster klaar is met school, zit er nog veel meer in het vat SPORT 13 ■jysui&z UW 4F ze een vrijstelling van de leer plicht die ze normaal gesproken tot haar achttiende zou hebben. Ze kan nu veel beter haar rust pak ken tussen trainingen en wedstrij den door. „Dat moet ze ook écht doen", zei Rinus, die haar coach is. „Ze zal nog meer moeten gaan le ven als een topsportster. Weet je, het komt Nancy allemaal niet aan waaien. Ze heeft er in de afgelo pen jaren heel hard voor gewerkt om dit te bereiken, maar nu moet ze de volgende stap zetten." De familie zal haar zo nauwkeu rig mogelijk proberen te begelei den op weg naar haar droom: we reldkampioene worden. Ze gaan daarin heel ver. Het 'reizend cir cus Nancy van de Ven' heeft wel iets weg van een bedrijf. Bij een Grand Prix als in Tsjechië draaide dat op volle toeren. Giel en Rinus onderhielden de motor tussen de trainingen en races door. Na elke sessie van de rijdster gingen er nieuwe banden onder de Yamaha. Ze oogden niet versleten, maar wa ren het naar topsportmaatstaven wel. Verder werd het scheurappa- raat schoon gespoten en aan alle kanten nagekeken. Ondertussen verzorgde Janneke de catering en hield ze bij welke onderdelen ver bruikt werden. Het harde werken loonde in Lo ket. Nancy reed ijzersterk. In de manche van zaterdag kwam ze hal verwege de eerste ronde op kop te liggen en liep ze flink uit op de Francaise Livia Lancelot. Die kwam later in de manche (twintig minuten en twee rondes) terug tot op een paar meter. Ronden- lang zat Lancelot in het kielzog van de koploopster, maar de Zeeuwse hield de deur dicht. „Stressen dat dat was! Ik hoorde steeds haar motor achter me, maar voor het eerst gaf ik haar niet de ruimte." Gisteren werd Lancelot meteen bij de start gediskwalificeerd. Op het allerlaatste moment had de Francaise van motor gewisseld, wat niet mocht. Vervolgens leidde Van de Ven van start tot finish de dans. „Als zij niet uit de wedstrijd was gehaald, had ik ook gewon nen, hoor", zei ze na afloop adrem. „Maar ik kan er met mijn hoofd nog niet bij. Twee keer win nen, wie had dat gedacht?" Van de Ven maakt sinds eind 2014 deel uit van de internationale se lectie van de KNMV. Voorheen had de bond een aparte vrouwen- ploeg, maar die ging een aantal ja ren geleden ter ziele. Op voor spraak van Hartman werd de op vallend rijdende Zeeuwse toch op gepikt. „Ze draait nu gewoon mee met de jongens. Sommige meiden kunnen dat niet, maar Nancy func tioneert dan nog steeds prima." Afgelopen winter werkte Van de Ven met de bond naar het hui dige seizoen toe. Eerst werd ze buiten de baan klaargestoomd, met onder meer fysieke en menta le tests. Vervolgens ging ze meer maals mee op trainingsstage naar Spanje en was ze voor het eerst zonder haar familie op pad. Hart man: „Voordien trainde ze alleen met haar broer, Rinus. Nu krijgt ze van ons ook een andere visie mee. Ik denk dat ze allemaal zelf ook inzien dat dat goed voor haar ontwikkeling is. Rij technisch heeft ze dit seizoen zeker vooruit gang geboekt. Daarnaast heeft ze ook veel aan de tests die we met haar doen. We meten veel en daar door leert ze haar lichaam beter kennen." Wijze lessen Hartman is tegelijk ook blij met „wat ze al van zichzelf heeft". Haar lef bijvoorbeeld. „Zij durft echt te springen. Als je niet bang bent om al die heuvels goed te ne men, dan ben je in het vrouwen crossen al heel ver." Daarnaast roemde hij haar discipline. „Ze heeft veel doorzettingsvermogen. 'Rijtechnisch heeft ze dit seizoen zeker vooruitgang geboekt' Ze heeft er, samen met haar ouders en broer, veel voor over. De familie profiteert ook van de wijze lessen die geleerd zijn tij dens Rinus' carrière. Dingen die daarin verkeerd gingen, pakken ze nu wel goed aan." Van de Ven is de kopvrouwe van het Nederlandse vrouwencros sen. „Er komen nog meer talenten aan", stelde Hartman. „Ze zullen niet allemaal zo snel opkomen als Nancy, maar het gaat wel goed met de rijdsters in ons land. Internatio naal zit het vrouwencrossen trou wens ook in de lift. Er staan hier in Tsjechië zo'n dertig vrouwen aan de start. Dat is wel eens een veel la ger aantal geweest." MAANDAG 27 JULI 2015 kan het nog niet bevatten ktr% Nancy van de Ven is na Britt van der Wek ken in 2012 de tweede Nederlandse op het WK-podium. foto Eric Laurijssen Rinus van de Ven coacht zijn zus Nancy tij dens de tweede manche vanuit de pits. foto Roeland van Vliet Nancy van de Ven is op weg naar de manchezege in de Grand Prix van Tsjechië, een Nederlandse primeur, foto Eric Laurijssen 229 Van de Ven eindigde het WK met 229 punten achter Kiara Fontanesi (260) en Livia Lancelot (242). door Roeland van Vliet LOKET. Volgens Marcel Hartman, hoofdcoach bij de KNMV, heeft Nancy van de Ven dit seizoen de stappen gemaakt die ze moest ma ken. „Met die derde plek op het WK heeft ze de doelstelling ge haald", zei hij bij de Grand Prix in Loket. „Maar ze is nog niet klaar met leren. Er zit nog voldoende rek in." Marcel Hartmanbondscoach

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46