Van der Heijden past bij Feyenoord' Nederland treft in WK-kwalificatiereeks Frankrijk en Zweden SPORT 11 Ook Valencia verslaat PSV Na de zorgen over het bereiken van het komende EK vreest Nederland nu ook al voor het WK in 2018. PSV heeft in de laatste oefen wedstrijd, tegen Valencia, geen grote indruk kunnen ma ken. De landskampioen ver loor in Spanje met t-o en kwam er gezien het spelbeeld nog genadig vanaf. PSV, met Luuk de Jong opnieuw als aan voerder, kwam al in de twee de minuut op achterstand na een misser van Jeffrey Bruma. Foutjes van Jorrit Hendrix en Nicolas Isimat-Mirin bleven onbestraft. Na de pauze bleef Valencia de betere ploeg, maar bleef PSV een grotere achterstand bespaard. De Eindhovenaren verloren in de oefenperiode ook van AS Mo naco (1-3) en FC Basel (2-3). Aanstaande zondag speelt PSV de wedstrijd om de Jo- han Cruijff Schaal, tegen be kerwinnaar FC Groningen. Van Gaal weet niet waar Di Maria is Louis van Gaal weet niet waar om Angel Di Maria zich nog niet heeft gemeld op het trai ningskamp van Manchester United in de VS. „Hij zat niet in het vliegtuig. Ik weet niet waarom", zei de trainer na het gewonnen oefenduel met FC Barcelona (3-1). De afwe zigheid van de Argentijn voedt de speculatie dat hij op weg is naar Paris Saint-Ger- main. Di Maria was vorig jaar met 75 miljoen euro de duur ste aankoop van Van Gaal. Kieftenbeld kiest voor Birmingham FC Groningen en Birming ham City zijn het eens over de transfer van Maikel Kief tenbeld. De 25-jarige aanvoer der moet zelf nog tot overeen stemming zien te komen met de Engelse club uit het Cham pionship. Birmingham is be reid om de gelimiteerde trans fersom te betalen voor Kief tenbeld. De middenvelder lag nog tot medio 2016 vast in Groningen. FC Groningen raakte Tjaronn Chery al kwijt aan Queens Park Rangers. Van der Heijden zal vandaag naar alle waarschijnlijkheid zijn hand tekening onder een driejarige ver bintenis. Hij komt transfervrij over van Vitesse en laat concrete interesse uit Spanje en Duitsland links liggen. Hofs, die momenteel als jeugdtrainer verbonden is aan Vitesse, denkt dat Van der Heij den daar geen spijt van krijgt. De Arnhemmer speelde vanaf 2004 4,5 jaar in de Kuip, waar de ambi ance hem altijd van zal bijblijven. „Elke wedstrijd dat je het veld op komt dan is de sfeer uniek. Dat fantastische gevoel gaat Jan-Arie ook meemaken. Er werken veel warme mensen en het is een heel gemoedelijke club", aldus Hofs. Van der Heijden werd aan het eind van het afgelopen seizoen al gepolst voor een overgang naar Feyenoord. De bij Ajax opgeleide linkspoot hield de boot aanvanke lijk afin de hoop een mooie uitda ging in het buitenland te vinden. Na het afhaken van Sven van Beek werd de nood in de defensie hoger en zette Feyenoord de jacht op zijn handtekening door. Van der Heijden sprak met tech nisch directeur Martin van Geel en trainer Giovanni van Bronck- horst. Na een kleine week be denktijd koos hij zaterdag voor Feyenoord. Die club kan hem goed gebruiken, weet Hofs. „Hij is ook op het middenveld inzet baar. Ik vind Jan-Arie een aan winst voor Feyenoord omdat hij als echte opbouwer goed past bij hun aanvallende manier van voet ballen." Routine Ook vanwege zijn routine is Van der Heijden volgens Hofs een meerwaarde voor Feyenoord. „Ze hebben een heel jonge defensie. Het is fantastisch als je zulke ta lenten kan opleiden. Als aan het eind van de rit de prijzen worden verdeeld, moeten ze er echter ook staan. Dat kun je van jonge jon gens niet meteen verwachten. Dat zag je het afgelopen seizoen ook. De ervaring van Jan-Arie kunnen ze daarin goed gebrui ken. WK-KWALIFICATIE PROGRAMMA ORANJE vertrek van zijn sterkhouders. Ar jen Robben en Wesley Sneijder zijn 32 jaar ten tijde van de eerste kwalificatiewedstrijd, Robin van Persie en Klaas-Jan Huntelaar zelfs 33. Allen zeiden kort na het WK in Brazilië door te willen gaan tot en met 2018, maar de vraag is of zij dit volgend jaar fy siek en mentaal nog altijd op kun nen brengen. Met een afscheid van (enkelen van) hen, vertrekt naast uitzon derlijke kwaliteit ook leider schap. Het restant van het elftal lijkt (nog) niet in staat om dat op te vangen. En zelfs wanneer deze vier allemaal blijven, is het niet realistisch om te verwachten dat zij Oranje zo bij de hand kunnen blijven nemen zoals zij de laatste jaren hebben gedaan. gelijke tegenstanders uit pot drie, vier en vijf waren." De laatste interlands tegen de ze tegenstanders bieden in ieder geval weinig hoop. De meest re cente ontmoetingen met Frank rijk (2014,2-0), Zweden (2011, 3-2), Bulgarije (2012, 2-1) en Wit-Rusland (2007,1-0) werden allemaal verloren. Uiteindelijk valt of staat alles ech ter met de vorm van Oranje. Een sterk Nederlands elftal heeft waarschijnlijk alleen Frankrijk te duchten. En aangezien acht van de negen nummers twee in de play-offs mogen strijden om nog vier tickets, zijn er ook nog kan sen als Les Bleus poulewinnaar wordt. Vertrek sterkhouders? Nog belangrijker is de samen stelling van het elftal. Waar Van Gaal in 2000 door kon rken met een 'gou den lichting', moet Blind serieus rekening hou den met het Hoop en vrees Van de lichting die het stokje over moet nemen, is het meren deel recent naar een buitenlandse topcompetitie vertrokken. Daar ligt tegelijkertijd de hoop én de vrees van het Nederlands elftal. Gaat Memphis Depay als enig ta lent met extra kwaliteiten een Cristiano Ronaldo-achtige ont wikkeling doormaken bij Man chester United? Kunnen spelers als Stefan de Vrij, Georginio Wijnaldum en Jordy Clasie in de komende jaren dragende krach ten worden? Het lot van Oranje zal meer en meer in hun handen komen te liggen. Zij zullen er snel moeten staan, om een nieuwe slechte start te voor komen. Op 6 september 2016 begint Nederland im mers in en tegen Zweden. En dat zou zo maar eens het nieuwe Ierland kun nen worden. We denken er met zijn allen nog regel matig aan terug: Ier- land-Nederland van 1 september 2001 (1-0). Zwarte zaterdag. Een inktzwarte herinnering in het col lectieve geheugen van voetbal- minnend Nederland. Die dag ver speelde Oranje zijn laatste kans op het bereiken van het wereld kampioenschap in Zuid-Korea en Japan. Voor dit 'falen' zijn voldoende oorzaken aangedragen. Maar puur op papier staat bondscoach Danny Blind op weg naar het we reldkampioenschap van 2018 voor een veel zwaardere klus dan Louis van Gaal destijds. In Sint-Petersburg werd het Neder lands elftal zaterdag immers aan Frankrijk, Zweden, Bulgarije, Wit-Rusland en Luxem burg gekoppeld. En veel zwaarder kan een WK-kwalificatiepoule niet wor den, beseft ook Blind zich. „Na tuurlijk hoop je een topland als Frankrijk te ontlopen. En daar naast kan je misschien wel zeg gen dat Zweden, Bulgarije en zelfs Wit-Rusland de zwaarst mo- MAANDAG 27 JULI 2015 Tussen hoop en vrees VOETBAL VOETBAL VOETBAL doorJohan Inan ROTTERDAM. Na Marko Vejinovic maakt ook Jan-Arie van der Heij den de overstap van Vitesse naar Feyenoord. Nicky Hofs bewandel de in 2004 dezelfde weg en ziet de 27-jarige verdediger wel slagen in Rotterdam. „Jan-Arie blijft daar sowieso overeind." Jan-Arie van der Heijden foto Joep Leenen/Pro Shots VOETBAL IN CIJFERS BELGIË Eerste klasse, eerste speelronde: Sint-Trui den - Club Brugge 2-1, Kortrijk - Standard Luik 2-1, Racing Genk - OH Leuven 3-1, Oostende - KV Mechelen 3-1, Zulte Waregem - Sporting Lokeren 3-1, Westerlo - AA Gent 1-1, Ander- lecht - Waasland-Beveren 3-2. NEDERLAND Oefenwedstrijden. ADO Den Haag - Veria FC (Gri) 1-2 (0-2). Doelpunt ADO Den Haag: Gorré. FC Den Bosch - Excelsior 1-0 (0-0). Doel punt: Zeldenrust. SC Heerenveen - Baniyas (VAE) 2-0 (1-0). Doelpunten: Thern, Slagveer. Heracles Almelo - Sivasspor (Tur) 2-2 (1-2). Doelpunten Heracles: Navratil, Gladon. PEC Zwolle - Levante (Spa) 1-3 (0-1). Doel punt PEC Zwolle: Van Polen. Valencia (Spa) - PSV 1-0 (1-0). FC Twente - Genderbirligi (Tur) 0-5 (0-5). Willem II - Osmanlispor (Tur) 2-0 (1-0). Doel punten: Falkenburg, Andrade. Ross County (Sco) - NEC 0-2 (0-0). Doelpun ten: Emilsson 2. FC Groningen - Roda JC 2-1 (1-0). Linssen 1 -0, De Leeuw 2-0, Cicilia 2-1 FC Lienden - De Graafschap 0-2. Doelpunten: Quekel 2. 6 september 2016: Zweden (u) 7 oktober 2016: Wit-Rusland (t) 10 oktober 2016: Frankrijk (t) 13 november 2016: Luxemburg(u) 25 maart 2017: Bulgarije (u) 9 juni 2017: Luxemburg (t) 31 augustus 2017: Frankrijk (u) 3 september 2017: Bulgarije (t) 7 oktober 2017: Wit-Rusland (u) 10 oktober 2017: Zweden (t) Groep A: Nederland, Bulgarije, Wit-Rusland, Luxemburg, Zweden, Frankrijk. Groep B: Faeröer Eilanden, Let land, Andorra, Hongarije, Zwitser land, Portugal. Groep C: Noorwegen, Azerbeidz jan, San Marino, Noord-lerland, Tsjechië, Duitsland. Groep D: Ierland, Moldavië, Geor gië, Servië, Oostenrijk, Wales. Groep E: Montenegro, Armenië, Kazachstan, Polen, Denemarken, Roemenië. Groep F: Slovenië, Litouwen, Mal ta, Schotland, Slowakije, Engeland. Groep G: Israël, Macedonië, Liech tenstein, Albanië, Italië, Spanje. Groep H: Estland, Griekenland, Cy prus, Bosnië-Herzegovina, België. Groep I: Oekraïne, Turkije, Fin land, IJsland, Kroatië. Bondscoach Danny Blind wacht een zware klus. foto Pro Shots door Tim Niemantsverdriet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 44