Kinderzitje met alarm zorgt dat kind niet achterblijft in hete auto Deel supporters misdraagt zich op 'Nederlandse berg' Alpe d'Huez NIEUWS 3 Een groep Nederlandse supporters is zaterdag op de Alpe d'Huez op een gênante manier tekeergegaan. 'ledereen lijkt dronken'. gfijÉÈftg^ effeweg.nl Sfc Het zijn beelden waar je het schaamrood van op de kaken krijgt. Een auto van Sky, de ploeg van Tourwinnaar Chris Froome, probeert zich zaterdagmid dag door het Nederlandse legioen op de Alpe d'Huez te wurmen. Er wordt bier tegen het raam gekwakt. Er wordt hard op het dak geslagen. Er wordt gescholden. De ploegleider van Sky, nota bene de Nederlandse oud-renner Servais Knaven, is woest. „Goed bezig jongens", roept hij iro nisch naar de Nederlandse fans. Voor de duidelijkheid: het was vooral een heel mooi feestje, afgelo pen zaterdag, toen de renners in de ontknoping van de Tour de France de 'Hollandse berg' Alpe d'Huez moes ten beklimmen. Het gros van de 15.000 Nederlandse fans, gewaar schuwd en begeleid door Nederland se politieagenten, gedroeg zich goed. 'Onvergetelijk' vonden de Nederland se renners, zoals Koen de Kort. Reden voor gêne was er ook. De smeekbede van de Nederlandse am bassade, die zelfs oranje kaartjes met gedragsregels in het Nederlands had verspreid, bleek aan een deel van de Nederlandse fans niet besteed. Eerst was er het wangedrag tijdens de etap pe, daarna kwam de puinhoop achter af: de ochtend na de etappe was de 'Nederlandse bocht' van de beklim ming een vuilnisbelt. Ingezakte party tenten, afval, doorgezakte stoeltjes, verlaten barbecues lagen pal naast het kerkhofje van Saint-Ferréol in het gehuchtje Huez. Nergens langs de weg naar boven is het zo erg als in de Nederlandse bocht. „Ze komen om te feesten, en niet voor de Tour", is de conclusie van oud-renner Michael Boogerd over de biergooiers. Hij vindt dat het tijd is om maatregelen te nemen op de berg, die elke keer meer Nederlandse fans trekt. „De tijd dat je Alpe d'Huez zonder dranghekken naar boven kunt is voorbij. Wat ik zag, gaat be hoorlijk ver. Het lijkt ook steeds lan ger te duren dat ze er staan. Iedereen lijkt dronken." Ook oud-renner en commentator Danny Nelissen is er klaar mee. „Dit kan echt niet", zegt Nelissen. „Ik heb ook filmpjes gezien van Lotto-Jum bo, die auto en renners werden óók bekogeld met bier. Deze mensen staan er al heel de dag, sommigen al heel de week te drinken. De Tourdi rectie zegt dat er geen 28 kilometer Hm laBHiiggfisgfliinü HMmaradRI 3-daagse busreis, vertrek in: juli en augustus De Amerikaanse bedrijven Walm- art (warenhuis) en Evenflo (pro ducent) hebben een zitje ontwik keld met een alarm. Dat gaat on middellijk af als de automotor wordt stopgezet en het kind nog vastgesnoerd zit. De werking is te vergelijken met het alarm dat is gekoppeld aan de normale veiligheidsrie men. Alleen in dit geval gaat het alarm af als het riempje nog vast zit. Het kinderzitje met de nieu we technologie moet voorkomen dat ouders hun baby vergeten als zij hun auto hebben geparkeerd. Vooral op hete dagen kan het kind overlijden aan oververhit ting en uitdroging. Ouders die het overkomt, zijn voor het leven getekend. Walm- art en Evenflo besloten de han den ineen te slaan na het zoveel ste drama in de VS. Daar overlij den gemiddeld 38 jonge kinderen per jaar in snikhete auto's. In de helft van de gevallen omdat zij volgens de non-profit organisatie KidsAndCars waren vergeten, in andere gevallen omdat ouders dachten dat zij wel even alleen konden worden gelaten. Er zijn geen exacte cijfers voor Europa, maar jaarlijks zouden er zeker twintig kinderen in de EU sterven in een te warme auto. De gekozen oplossing voor het nieuwe kinderzitje is simpel en dus goedkoop. Het kost 150 dollar (135 euro) en wordt geleverd met een draadloze sensor die corres pondeert met een in de auto ge plugde ontvanger. „Bij de ontwik keling kostte het alarmgeluid de meeste hoofdbrekens", aldus Sa rah McKinney van Walmart. „Het alarm moest afwijken van de vele al bestaande geluiden in de auto en van mobiele tele foons." Het nieuwe zitje is voorlopig alleen te koop bij Walmart. hek geplaatst kan worden. Utrecht heeft laten zien dat dat wél kan. Het is natuurlijk duur, maar de Tour ver dient genoeg geld. Ze moeten zorgen voor veiligheid. En Tour-directeur Prudhomme moet meer doen dan een voorzichtige politieke reactie ge ven. Wie zwijgt stemt toe. Dan denkt de fan: blijkbaar kan het dus wel." Michael Boogerd neemt het nog een beetje op voor de Neder landers. Mis schien, zegt hij, waren het wel verdwaalde Fran- 'Wat ik zag gaat behoorlijk ver' sen die joelden naar de auto en naar Froome. „Ik vind wat ik zag niet echt Nederlands." www.effeweg.nl/summer of bel 0529 - 46 96 67 MAANDAG 27 JULI 2015 Supporters wachten tussen Modane Valfrejus and Alpe d'Huez tot de Tour-karavaan voorbijkomt, foto Jeff Pachoud/AFP Wangedrag wielerfans door Ton Voermans :r-T- a t n nm WBiTKnyr a •nnWo^FII Inclusief: 2x hotelovernachting, 2x ontbijt en vervoer per luxe touringcar Highlights: de Meir, Grote Markt, Diamantpaviljoen, het Rubenshuis, de Schelde Hotel op een toplocatie in hartje Antwerpen! Ook stedentrips mogelijk naar: Berlijn - Londen - Parijs - Praag - Kopenhagen door Peter Groenendijk MIAMISBURG. Een nieuw kinder zitje moet een einde maken aan een van de meest emotionele gru welverhalen: vergeten baby over lijdt in snikhete auto. lecoqsportn Michael Boogerd oud-renner Tour-winnaar Chris Froome redde het in de 'Nederlandse bocht' dankzij zijn Nederland se knecht Wout Poels. foto Reuters Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3