LSM meten met de wereldtop Sèvres - Parijs Kopman Robert Gesink leverde wellicht de beste Nederlandse Tour-prestatie in 25 jaar tijd. 'Héél speciaal, ik ben supertrots.' -wiJÊfr w SPORT 3 Hansen: twaalf op een rij Adam Hansen eve naarde gisteren een bijzonder record. De 34-jarige Austra liër van Lotto-Sou dal reed voor de twaalfde keer op rij een grote ronde uit. Dat deed alleen de Spanjaard Bernardo Ruiz hem voor (1954-1958). Hansen startte zijn reeks met de Vuelta 2011. PARIJS. Lacht het leven Robert Ge sink drie weken lang toe, dan is hij in staat tot grootse dingen. Na seizoenen vol ellende en tegen slag meldde hij zich vijf jaar na zijn vierde plaats van 2010 weer bij de top van het klassement in de Tour. Zesde werd hij, achter vijf renners die allemaal al eens een grote ronde wonnen. „The best of the rest. En daar ben ik super- trots op." Zelden zal Gesink een zesde plaats met een gelukzaliger gevoel hebben geaccepteerd. Een zesde plaats in de sterkst bezette Tour de France in jaren. Een zesde plaats in een Tour waarin alle po tentiële winnaars drie weken lang op hun fiets bleven zitten. En een zesde plaats achter vijf erkende kampioenen die allemaal al één of meerdere grote rondes wonnen. In de 102e Tour de France teken de de kopman van Lotto-Jumbo voor misschien wel de beste Ne derlandse Tour-prestatie in 25 jaar tijd. Oké, na de derde plaats van Erik Breukink (1990) werd ook Mi chael Boogerd nog vijfde in Parijs (1998), maar dat was wel in de Tour du Dopage waarin het halve startveld al ver voor Parijs weer thuis of in een politiecel zat. Watertanden Natuurlijk, Gesink werd in 2010 ook zesde, later omgezet naar een vierde plaats na dopingschorsin- gen voor Contador en Mentsjov. Maar het deelnemersveld dat toen in Rotterdam van start ging, deed absoluut onder voor het peloton dat dik drie weken terug poseerde onder de Utrechtse Dom. De top vijf die Gesink voor zich moet dul den? Om van te watertanden. Chris Froome won eerder al de Tour, Nairo Quintana de Giro, Ale jandro Valverde de Vuelta en Vin- cenzo Nibali en Alberto Contador liefst alle drie de grote rondes. Dat die vijf kampioenen ook daadwerkelijk Parijs haalden, mag bovendien als wonderlijk worden beschouwd. Sla de laatste Tour-edities er maar op na. Dik wijls raakte La Grande Boude on derweg een gedoodverfde eind winnaar kwijt (Froome en Conta dor in 2014) of de topfavoriet ver scheen niet eens aan de start (Bradley Wiggins in 2013). Precies daarom is er niet heel veel fanta sie voor nodig om Gesink na zijn zesde plaats podiumwaardig te achten in Tour, Giro of Vuelta. Als geen ander weet Gesink echter dat garanties op basis van uitsla genlijstjes waardeloos zijn. In 2011 was er een zware val in week één, in 2012 de crash nabij Metz, in 2013 een bijrol als 'luxe knecht', en in 2014 stond de Tour niet eens op zijn koerskalender vanwege een hartoperatie. De el lende kwam bij Gesink in vele soorten en maten. Op en naast de fiets. Gezegend met eindelijk eens drie weken zonder tegenslag bleek de zo vaak geplaagde Varsse- velder echter zo constant als een MINIMAAL TWEE NEDERLANDER IN TOP TIEN 1969 1970 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1988 1989 2014 2015 Zwitsers uurwerk. Voor het regenachtige lach-of-ik-schiet ritje van gisteren eindigde hij in slechts twee etap pes niet bij de beste dertig ren ners van de dag. In rit vijftien naar Valence en rit zestien naar Gap. Twee keer werd hij 31ste. Ook niet onbelangrijk voor de beeldvorming: na de etappes stond er een volwassen vent van 29 die eindelijk een modus gevon den bleek te hebben om losjes met de pers om te gaan. De zure, verongelijkte jongen van weleer bleek voor de camera's zowaar ge zegend met een gevatte en lollige kant, zonder zijn serieuze onder toon te verliezen. Vrolijker gemoed Niet dat hij met z'n vrolijkere ge moed nou direct uitgroeide tot na tionale wielerknuffelbeer, maar re ken maar dat hij vandaag in Box meer, morgen in Surhuisterveen en woensdag in Chaam met meer enthousiasme dan ooit zal wor den onthaald. Als Nederland er gens van houdt, is het wel van suc ces. Van klimmers die aanvallen in de eerste de beste bergrit. Glo- ryhunters zijn we. En met klinken de voorgangers als Froome, Quin tana, Valverde, Nibali en Conta dor beseft de doorsnee wielerfan dondersgoed hoe glorieus deze zesde plaats van 'onze' wieler- hoop is. „Héél speciaal", oordeelde Ge sink alvast zelf. „Na alle shit die ik heb door moeten maken, had ik niet gedacht dit niveau meteen weer opnieuw te bereiken. Zesde in een Tour met alle toppers er nog in. Een absolute topprestatie." Mollema en is volgens hem reden genoeg voor een bescheiden glas champagne in Parijs. Alleen staat zijn kopman dan nog negende. Mollema raakt verwikkeld in een man-tegen-man-gevecht met Mathias Frank, die in de eerste Al pen-etappe tien minuten tijd winst krijgt van de Trek-ploeg. Op weg naar La Toussuire maakt Mollema de schade deels goed. Met een sterk optreden op Alpe d'Huez zorgt hij dat de champag nefles daadwerkelijk open kan. Ruimte voor verbetering Bij de 28-jarige Mollema is nog ge noeg ruimte voor verbetering, we ten ze bij Trek. Door beter te da len, verliest hij minder tijd en energie. Ook betere ploegmaats zijn geen overbodige luxe. De jon ge Luxemburger Bob Jungels is de enige die zijn kopman in de Alpen een handje toesteekt. Erkende klimmers als Julian Arredondo en Haimar Zubeldia zijn nauwelijks van nut. En sinds etappe drie moet Mollema het zonder koerska- pitein Fabian Cancellara stellen. Maar ook een betere Mollema met sterkere ploeg kan zich waar schijnlijk niet meten met Chris Froome of Nairo Quintana, terwijl hij in kleinere ronden als de Tour Down Under of de Ronde van Zwitserland wél voor de winst mee zou doen. In de Giro en Vuel ta behoort hij misschien wel tot de kanshebbers voor het podium. „Maar in de Vuelta rijden Quinta na en Valverde ook en misschien zelfs Froome wel. Op dit moment is het niveau gewoon heel hoog", beseft hij. Mollema wil zijn krach ten meten met de besten, in de grootste wielerwedstrijd ter we reld, zegt hij voor de Tour-start. „Sommige renners zie je alleen in kleinere koersen, maar ik wil juist rijden op het hoogste niveau." Mollema krijgt wat hij wilde, de sterkst bezette Tour in jaren met een mooie ereplaats. MAANDAG 27 JULI 2015 ETAPPE 21 109,5 KILOMETER André Greipel (Dui/LOS) 2.49.41 uur Bryan Coquard (Fra/EUR) zelfde tijd Alexander Kristoff (Noo/KAT) zelfde tijd Na alle ellende lacht het leven Gesink weer toe door Arjan Schouten Zelden zal Robert Gesink een zes de plaats met een gelukzaliger ge voel hebben geaccepteerd, foto ANP Rini Wagtmans (6), Jan Janssen (10) Joop Zoetemelk (2), Rini Wagtmans (5) Hennie Kuiper (2), Joop Zoetemelk (8) Joop Zoetemelk (2), Henk Lubberding (8) Joop Zoetemelk (2), Hennie Kuiper (4), Jo Maas (7) Joop Zoetemelk (1), Hennie Kuiper (2), Henk Lubberding (10) Joop Zoetemelk (4), Peter Winnen (5) Joop Zoetemelk (2), Johan van der Velde (3), Peter Winnen (4), Hennie Kuiper (9) Peter Winnen (3), Henk Lubberding (10) Steven Rooks (2), Peter Winnen (9) Gert-Jan Theunisse (4), Steven Rooks (7) Laurens ten Dam (9), Bauke Mollema (10) Robert Gesink (6), Bauke Mollema (7) Bauke Mollema is in topvorm tot erg veel in staat, maar zich meten met de absolute wereldtop is voor hem te veel gevraagd, foto Remko de Waal/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36