CULTUUR SHOW 27 Felle rukwinden en harde regen vroegen dit weekeinde het uiterste van de organisatie én de bezoekers van de Zwarte Cross. Afgelasten? 'Niks krig oons d'r onder'. Het Rotterdamse Zomercar naval gaat niet door, Am sterdam Live On Stage wordt afgelast. De organi saties van vele festivals kiezen zaterdag eieren voor hun geld. Maar niet de Zwarte Cross. Een beetje modder en viezigheid hoort er immers bij, op het stoere festival in de Achterhoek. Het regent in Lichtenvoorde. En niet zo'n klein beetje. Voor de overvolle storm- bestendige Zwarte Cross-tenten staan lan ge rijen. Niet omdat bezoekers zo uitzien naar een van de vele optredens (naast coverbands van onder meer U2 en Metalli- ca, is er ook theater) maar omdat zij snak ken naar een droog plekje. De Kast, het re- genbooggekleurde gaycafé, zit propvol en in de Megatent staan bezoekers tegen el kaar aangeplakt om een beetje droog te kunnen blijven. De storm eist ook een ge wonde. Een journaliste van RTV Gelder land krijgt een omwaaiende paal op haar hoofd. Ze wordt, aanspreekbaar, afgevoerd door een ambulance. Het is een trieste aanblik. Een beetje modder accepteren de bezoekers op hun kisten of in hun laarzen met liefde, maar het volledige festivalterrein is veranderd in een drassig moeras. In het midden staat een draaimolen voor kinderen. De kleine motortjes draaien stug door, maar geen kip die erop wil zitten in de stro mende regen. Opvallend is dat ondanks het ruige ka rakter van de Zwarte Cross, het evene ment steeds meer gezinnen trekt. Daar wordt ook op ingespeeld met een speciaal Blagenparadijs. Kinderen kunnen zich daar uitleven in een grote speeltuin, maar ook die ligt er dankzij de weergoden verla ten bij. Een band speelt onvermoeibaar door op het podiumpje. Hun publiek: één kind dat enthousiast in de plassen op en neer springt. Onder een zeil, bij de picknicktafels, schuilt fanatieke bezoeker Remco Baan met zijn dochter Iza (6). „Sinds ze zinde lijk is, mag ze al mee naar de Zwarte Cross", glundert hij. „Ik ga zelf al zeker vijftien jaar, maar inmiddels is het een echt vader-dochteruitje geworden. Ik vind het belangrijk dat mijn dochter leert dat er veel verschillende mensen op de wereld zijn. Sommigen hebben te veel bier gedronken en zijn zat. Ik vind het een fijn idee dat ze dit leert, terwijl ik er bij ben. Daarnaast wonen we hier in de omgeving dus ik breng haar op deze ma nier ook een beetje plaatselijke cultuur bij." Dat geldt niet voor de familie Fre- derix, die vanuit Maastricht naar het terrein is gekomen om hun vakantie in te luiden. „Het is wel heel jammer van het weer, maar we ma ken er het beste van", zegt moeder Edith. Kinderen Jeu en Meike kunnen ondanks hun doorweekte haren en met modder volgelopen schoentjes nog lachen. De festivalgasten prijzen de organisa tie, die ondanks de door het KNMI afge kondigde 'code geel' het hoofd koel hield. De optredens op het hoofdpodium wor den weliswaar door de storm even stilge legd, maar vroegtijdig stoppen is niet aan de orde. Kenny B., die na één nummer het po dium af moet, treedt later in de avond op nieuw op. Campinggasten die hun tentje zien sneuvelen, krijgen een 'verwarmde overnachting' aangeboden. En als blijkt dat veel bezoekers het festivalterrein ont vluchten voor een warme douche thuis, roept het festival iedereen die maar wil op om te komen. 'Toegang vanaf nu gra tis'. De veerkracht van de Achterhoekers redt zaterdag de Zwarte Cross. En de mil dere zondag die erop volgde, zorgde dat veel bezoekers de regen snel weer ver gaten. .SL MAANDAG 27 JULI 2015 Chantal Blommers Op de Zwarte Cross, een driedaags evene ment met muziek, thea ter en motorcross, kwa men ruim 197.000 be zoekers af. Op de foto rechts het optreden van Miss Montreal, foto's ANP '*9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28