Slechts 2.592 wandelaars moesten dit jaar afhaken 8 NIEUWS Lachend en helemaal kapot kwamen ze de finish over. - Ruim 40.000 mensen hebben de Vierdaagse uitgelopen. Verslaggever Bob van Huët zette zijn tent op bij de Nijmeegse Vierdaagse voor de rubriek FLINKE BENEN A De 99e Vierdaagse zit er op. Honderdduizenden familieleden, vrienden en andere bezoekers haalden gisteren het wandelle gioen binnen op een hossende Via Gladiola. De aller-, allerlaatste deelnemer aan de Vierdaagse die richting Wedren strompelt lijkt te willen sterven voordat hij opgeeft. Zijn groene Esperantovlag wap pert zijn verbetenheid. „Ik weet het, ik weet het. Ik kan klok kij ken", zegt de man die de Nijmeeg se voorstad Malden maar net uit is en dan nog 55 minuten heeft voor de laatste 8 kilometer naar de finish. Een wandelmarathon die plots eindigt als minutenrace tegen de klok. De dweilorkesten, de dansende meisjes, de free hugs zal hij niet meer meemaken. Wandelend Nederland heeft zijn feestje gehad. Alleen de gekte rond de Nederlandse bocht op de Alpe d'Huez die vandaag weer los gaat, komt in de buurt van dit spektakel. Dezelfde campers, het zelfde biermerk, dezelfde muziek die wil dat je 'nooit alleen zult lo pen'. Dat dus. Buitenlandse lopers zijn er ook gek op. Waar maak je het anders mee dat gewone sterve lingen zo uitbundig worden ingehaald als waren ze helden van de Olympische marathon. Nijmegen doet dat al bijna honderd jaar. De laatsten worden gedragen door het applaus en de aanmoedi gingen van een meelevend ken- nerspubliek dat de hele dag heeft gewacht om soelaas te bieden aan familieleden en vrienden, maar ook aan volslagen onbekenden bij wie elk gewricht beneden de gor del akelig pijn doet. Zo'n typische Vierdaagse ver zorgster is Marga Stam (55) uit Warmerhuizen. Samen met schoonzus Lia (53) uit Egmond aan den Hoef zit ze vanaf de dage raad klaar voor de catering van man Jos, zoon Jeroen, broer Dolf en vriend- van-zus Karei. Al lemaal ervaren lo pers, bij wie je de dankbaarheid kunt afle zen aan de gezichten als ze neer zijgen in de stoeltjes die Marga heeft klaargezet. Koffie, thee, fris, een boterham. Ze heeft ook een schouder voor wildvreemde ke rels die op hun tandvlees lopen. Donderdag hielp Marga bij een hartaanval. Een loper viel vlak naast haar neer. „We hebben hem met zijn allen gereanimeerd", zegt ze. De ambulancedokter zorg de voor het medische gedeelte, zij 'voor een beetje privacy, want ie dereen wil kijken'. Tienduizenden van die Marga's zitten er langs de route. Vrouwen zonder wie menig loper zijn ere- kruisje niet zou halen. Misschien volgend jaar ook eens iets beden ken om al die hondstrouwe vol gers een blijvend aandenken te ge ven aan de 100e Vierdaagse. Dan iets wat je eigenlijk niet mag opschrijven, want tegen alle regels van het gezond verstand in. Jasper van den Brink (21) die in de eerste aflevering van deze rubriek vertelde dat hij ongetraind 200 ki lometer ging lopen.heeft het ge haald. Vijftien blaren en een ont steking bij zijn kleine teen was het de student bedrijfskunde waard om zijn wandelende zus te laten zien dat hij het ook kon. „Ik ga het nooit meer doen. Als je ge traind bent zal het vast hartstikke leuk zijn. Maar hier is geen zak aan. Het is gewoon doorbijten, vier dagen lang. Je hoofd wil stop pen maar als je dat negeert kun je meer dan je denkt." Blij en moe over de finish foto Piroschka van de Wouw/ANP 1&- Klaar. DIB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9