Constante aantallen bij Zeeuwse voetbalsters Van de Ven nog voorzichtig Afrikaanse nieuweling Bruse Boys met passie voor voetbal Vissersploegen onder elkaar 10 SPORT Sydney Sinkamba (35) debuteert bij Bruse Boys in duel tussen Mytilus edulis en Anguilla, oftewel de mossel en de paling. In tegenstelling tot vorig seizoen heeft De Meeuwen geen derde team meer en hebben FC Axel en Rillandia geen vrouwenteams meer. Daar staat tegenover dat Waarde en Wemeldinge een en tree maken met een vrouwen team en dat Zaamslag ook met een tweede team aan de start staat. IJzendijke en Smerdiek zijn de hoogst spelende teams. Zaterdagvoetbal. Eerste klasse A: DSS 2, IJzendijke, Klarenbeek, Rhoon, Rijnvogels, Saestum, Smerdiek, Spor- ting'70, Stedoco, SVS, UDO, Wartbur- gia 2, Zwervers. Sydney Sinkamba, ont houd die naam men sen!" De speaker roept de toeschouwers van het vriendschappelijk oefenpotje tussen Bru se Boys en FC Volendam (0-7) nog even bij de les. Bij het benoemen van de doel puntenmakers gaat het nog wel eens mis („Gijs Luirink met de 0-7..." *er klinkt geroezemoes* „Oh, het was toch weer een eigen doelpunt!"), maar het voorstellen van de nieuwste Zambiaanse aan winst van de zaterdag-eersteklas ser loopt op deze vrijdagavond in Bruinisse net zo soepel als het bier door de kraan. Sydney Sinkamba mag in het vrienschappelijke duel tussen Bru se Boys en FC Volendam zijn eer ste minuten in het paars-wit van de club uit Bruinisse maken. Voor de 35-jarige Zambiaan begon het verhaal vier jaar geleden, toen hij zijn vrouw Wilma Kreeft leerde kennen. „Ik heb in Zambia een stichting opgezet, de stichting Yeds", vertelt hij. „Daarmee wil ik jonge kinderen laten voetballen. Want dat is mijn grootste passie: voetbal. Mijn huidige vrouw werk te in Zambia als vrijwilligster en we hebben elkaar daar op een voetbalveld leren kennen. Twee jaar terug zijn we daar getrouwd." Sinkamba was in eerste instan tie niet van plan om te emigreren naar Nederland, maar uiteindelijk besloot het paar toch samen ver der te gaan in Nederland. „Binnen vier maanden was ik geslaagd voor de inburgeringscursus", zegt VOORAFJE hij in keurig Nederlands, en met trots. Hij ging wonen in Ooltgens- plaat, sloot zich aan bij voetbalver eniging OFB (Oost Flakkeese Boys) en maakte in de vierde klas se op zaterdag furore als aanvaller. „We haalden 25 punten in een sei zoen. Dat was daar nog niet vaker gebeurd, werd me verteld. Maar ik wilde op een hoger niveau spe len." „Hij heeft zichzelf aan het eind van vorig seizoen bij ons aange meld", vult trainer Wim Nieuw- land zijn aanwinst aan. „Dat ge beurt ook niet vaak meer, dacht ik toen direct. Hij heeft aan het eind van vorig seizoen nog twee keer meegetraind en toen direct over schrijving aangevraagd." Wat Nieuwland tot nu toe van Sinkamba zag, beviel hem wel. Ook in het kwartier speeltijd dat hij krijgt in het duel met eerstedi- visionist FC Volendam toont hij zich een druk baasje als contro leur op het middenveld. Sinkam ba staat nog geen minuut in het veld, of hij wijst een medespeler al de weg. Zijn voetbalvocabulaire reikt echter nog niet veel verder dan 'Hé, hé, hé!'. „En eigenlijk is het een aanvaller", weet ook Nieuwland. „Maar daar heb ik er al zo veel van..." Sinkamba - die naar eigen zeg gen 'links- én rechtsbenig' is - is niet zomaar een aanvaller, vindt hij zelf. Hij reikte in Zambia tot het vertegenwoordigend elftal voor spelers onder 23 jaar. „Maar mijn loopbaan werd al vroeg ge knakt door een enkelblessure. Ik ben wel prof geweest, maar die blessure heeft het me lastig ge maakt. Daarom wil ik nu, ook in Nederland, kinderen het plezier gunnen van voetballen.." Zijn ploeggenoten jagen op vrij dagavond eenzelfde droom na, maar alleen met een iets andere doelgroep: Volendammers. De veel fittere selectie van trainer Ro bert Molenaar troeft de selectie van Wim Nieuwland af op condi tie in het duel tussen Mytilus edu lis versus Anguilla, zoals op het wedstrijdformulier staat geschre ven. Voor de goede verstaander: de mossel versus de paling. Nieuwland: „Ik vind deze uit slag van 0-7, gelukkig, nog meeval len. Wij hebben nog maar vier keer getraind, dus we hebben het nog lang volgehouden. Het is al leen jammer dat we zelf niet meer hebben kunnen scoren, want dat is toch altijd leuk in zo'n wed strijd. Maar we hebben ook niet veel kansen gehad. Dat zal ko mend seizoen niet anders zijn, als promovendus in de eerste klasse, dus wat dat betreft was het een goede oefenwedstrijd." Een goede testcase voor het ko mende seizoen, waarin voor Nieuwland 'handhaving gelijk staat aan een kampioenschap'. Voor Sinkamba voelden zijn eer ste minuten in het paars-wit al als een titel. „Ik ben hier heel blij mee, maar ik wil deze trainers dit jaar echt iets teruggeven voor het vertrouwen dat ze in me hebben." Sydney Sinkamba, 'onthoud die naam mensen!'. „Ik zal toch echt eerst twee man ches moeten rijden om derde te worden", zegt ze aan de voora vond van de races. „Natuurlijk sta ik er goed voor, maar het is niet dat ik helemaal ontspannen ben. Het is wel weer een Grand Prix en ook bij deze wil ik er zo veel moge lijk uithalen." Na de WK-wedstrijden in Du bai, Thailand, Engeland, Frankrijk en Duitsland kan de pas zeven tienjarige Van de Ven de kroon op haar seizoen zetten. Ze staat derde achter de Franqaise Livia Lancelot en de Italiaanse Kiara Fontanesi, die beiden al meermaals wereld kampioen werden. De Zeeuwse Yamaha-rijdster zal deze twee toppers moeilijk nog in kunnen halen, maar tegelij kertijd is het verschil met de num mer vier, de Belgische Amandine Verstappen, ook aanzienlijk. Het belangrijkste is dat ze de twee manches van circa 25 minuten goed doorkomt. Van de Ven is met haar familie al sinds maandag in Tsjechië. Ze kon tot gisteren niet op het circuit van Loket trainen. Maar ze kent de baan wel; in eerdere seizoenen reed ze er ook. Om toch haar kilo meters te kunnen maken, week ze afgelopen week uit naar een ander circuit. Van de Ven heeft de ambitie om ooit wereldkampioen te wor den, wat nog nooit een Nederland se presteerde. Na haar vijfde plaats in zowel 2013 als 2014 is ze met (waarschijnlijk) de derde plaats in 2015 goed op weg. 'Natuurlijk sta ik er goed voor, maar het is niet dat ik helemaal ontspannen ben' door Rudy Boogert Liefele brengt Zambiaan VLISSINGEN. Het Zeeuwse vrouwen voetbal maakt komend seizoen een pas op de plaats. Met veertig vrouwenteams in het zaterdagvoet bal en vier in het zondagvoetbal is het aantal constant. Dat betekent niet dat er niks is veranderd. Tweede klasse B: Barendrecht 2, Ber- kel, Brielle, DSVP, DWO, CJS, Lyra, Oostkapelle, RKAW, RWH 2, Sleeu- wijk, Stedoco 2. Derde klasse C: Barendrecht 3, Bot lek, De Alblas, MW'58, MZC'11, NEO'25, RCS, SHO, SSS 2, Tricht, Wolfaartsdijk, Zuidland. Vierde klasse: Arnemuiden, De Meeu wen, Dauwendaele, HVV'24, IJzendijke 2, Jong Ambon, Marjola Girls, MZC'11 2, Nieuwdorp, Smerdiek 2, SSV'65, Zeelandia Middelburg. Vijfde klasse 851: Colijnsplaatse Boys, De Meeuwen 2, De Noorman nen, Serooskerke, FC De Westhoek, Nieuwdorp/Patrijzen 2, Veere, Walche ren, Wolfaartsdijk 2, Zaamslag, Zeelan dia Middelburg 2. Vijfde klasse 852: Apollo'69, Graauw, Kapelle, Koewacht, Noad'67, Steen, Volharding/SVD, Tholense Boys/WHS, Waarde, Wemeldinge, Zaamslag 2. Vijfde klasse 853: Bruse Boys, De Fendert, Drechtstreek, Dubbeldam, Groote Lindt, Papendrecht, Seolto, SSC'55, WC'68, Zwaluwe. Zondagvoetbal. Derde klasse D: AGE, Antibarbari 2, Bavel 2, Dongen, DSE 2, Gilze, Hontenisse, Jeka, Made- se Boys, MOC'17, Terneuzen, Vivoo. Vijfde klasse: BW63, Dosko 2, Grenswachters, Halsteren, Hulsterloo, Meto, Nieuw-Borgvliet, NVS, Odio, Vi voo 2, Vogelwaarde. door Mitchell Minnaard BRUINISSE. Spelers van Volendam en Bruse Boys genoten gisteren voor hun onderlinge wedstrijd nog van een portie mosselen. Miss Bruinisse, Erika Schot, was het stralende middelpunt van dit voorafje bij het treffen tussen de twee vissersdorpen, foto Marieke Mandemaker Nancy van de Ven wil dit weekeinde de kroon op haar seizoen zetten met de derde plaats op het WK. foto Lex de Meester door Roeland van Vliet LOKET. Nancy van de Ven vindt het te vroeg om al te juichen. De derde plaats in de eindstand van het we reldkampioenschap voor vrouwen kan de motorcrossster uit Vlissin- gen bijna niet meer ontgaan, maar ze wil eerst de laatste Grand Prix afwachten. Die is vandaag en mor gen in het Tsjechische Loket. Nancy van de Ven, motorcrossster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 73