Bezoekers Lowlands helpen bij DNA-proef een dagboek op internet Spanje Portugal NIEUWS 5 Rondreizen 599 699 Deskundigen van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) gaan in augustus experimenten uitvoeren op het festivalterrein. Ze willen meer informatie krijgen over de overdacht van DNA-sporen. Het NFI vraagt bezoekers om in een speciaal mobiel lab vrijwil lig en anoniem deel te nemen aan de experimenten. Het is volgens het NFI de eerste keer dat burgers op deze manier worden betrokken bij misdaadbestrijding. Het experiment moet meer dui delijkheid verschaffen over de plekken waar onderzoekers na een gepleegd misdrijf sporen kun nen vinden. Zo moeten deelne mers elkaar over een bepaalde lengte verslepen. De onderzoekers kijken daarna met een speciale fo rensische lamp waar op het lichaam precies de sporen van de 'versleper' te vinden zijn. Deelne mers worden geregistreerd om te kijken of er bijvoorbeeld verschil zit tussen de sleeptechnieken van mannen en vrouwen. Omdat het festival tienduizen den toeschouwers verwacht, hoopt het NFI in korte tijd veel in formatie te verzamelen over de overdracht van sporen. Met die kennis kunnen onderzoekers in de praktijk na een misdrijf sneller en effectiever op zoek gaan naar bruikbare informatie. Deelnemers hoeven niet bang te zijn om in een database terecht te komen. „De insteek is dat alles anoniem is. Het is niet terug te lei den naar een persoon", aldus Ru ben Murk van het NFI. „We doen ook geen DNA-testen. Het gaat er vooral om waar mensen elkaar beetpakken. Wat zijn de meest kansrijke plekken om bijvoor beeld na de vondst van een lijk te bemonsteren. Voor ons is het een hele goede manier om met een goede mix van mensen te kunnen werken." POPULAIRSTE VLOGCERS (623.000) 90 procent van de jongeren naar online video's kijkt. En dan ook nog op primetime. Maffe filmpjes op YouTube zijn big business. Producer Jeroen Koopman van NewBe TV, een be drijf dat formats voor nieuwe me dia ontwikkelt, zegt dat er duizen den vloggers zijn in Nederland. „De meesten zijn natuurlijk onbe kend. Ze proberen door te bre ken. Honderd zijn er heel serieus mee bezig. Zij weten dat succes af hangt van continuïteit. En zo'n twintig kunnen heel goed eten van hun vlogs." Met als absolute topper Enzo Knol die volgens Quotenet 350.000 euro per jaar binnenhaalt met zijn filmpjes en bijhorende merchandise. Serveerster Leoni Goudkuil (26) wil óók in de spotlights. „Ik zing in een bandje, ik acteer en presenteer. Nu probeer ik hier vlogger te worden." Binnen het 'Honderd zijn er heel serieus mee bezig. Zo'n twintig kunnen goed eten van hun vlogs' uur is ze terug met haar filmpje. „Ze is heel spontaan", is het eer ste oordeel. 31 juli is de eerste draaidag, als ze het wordt. Jeanne van den Brink (16) hoeft niet per se bekend te wor den. Niet zoals de buitenlandse vloggers die ze volgt zoals Pew- DiePie (38 miljoen volgers) of Cu- tiePieMarzia (5,5 miljoen fans). „Ik ben dol op filosofie en klassie ke talen dus ik wil ook eens wat anders. Daarom doe ik mee. Vlog- gen wil ik al heel lang. Het is zo leuk, wie een simpel cameraatje en internet heeft kan beginnen. Maar waarover? Elke dag: 'Ik zit huiswerk te maken, jee!' Daar kijkt niemand naar. Nu kan ik hier over alle dieren vloggen." Burgers' Zoo wil het verhaal achter de schermen vertellen. Educatief zijn zonder saai te wor den. Wat voel je als je de haaien voert? Hoe is het om tussen de gi raffes te lopen? Hoe ruikt een ope ratie bij een olifant? Is een leeu win blij als de welpjes worden ge boren? Producent Koopman en de afdeling marketing van Bur gers' Zoo gaan de vlogs van de 21 deelnemers volgende week beoor delen. „Dan vragen we ook onze kleine neefjes en nichtjes in het testpanel om te zien wat zij leuk vinden." De wereld is Kras 00% vertrekgarantie 7dagenalv.a. ZATERDAG 25 JULI 2015 door Chris Klomp BIDDINGHUIZEN. Bezoekers van het populaire muziekfestival Lowlands gaan een bijdrage leveren aan de bestrijding van de misdaad. Ze wor den, als ze willen, onderdeel van een groot en uniek onderzoek naar DNA-sporen. maken tussen maki's Top 5 van Nederlandsta lige YouTubers, op basis van abonnees: IEnzo Knol (792.000) 2StukTV (711.000) 3KUD 4DusDavidGames (573.000) 5DagelijksHaadee (Milan Knol) (549.000) Jeroen Koopman NewBe TV Jeanne van den Brink filmt zichzelf tussen de ringstaartmaki's en zwarte maki's. Ze wil graag dierentuinvlog- ger worden, foto Koen Verheijden Prachtige rondreizen inclusief vliegreis, hotels, vele maaltijden, Nederlandse reisleiding en schitterende excursies! Hart van Spanje Ontdek de koninklijke allure en historie van Spanje. Met o.a. Madrid, Segovia en Salamanca. Klantbeoordeling 8,2: "Waardevolle reis" Zie: Kras.nl/35616 Karakteristiek Andalusië Laat u verrassen door o.a. Sevilla, Córdoba, Jerez en Granada. Incl. entree Alhambra. Klantbeoordeling 8,5: "Cultureel avontuur" Zie: Kras.nl/35682 Highlights van Spanje Portugal Het mooiste van twee landen met o.a. Madrid, de regio Extremadura, Évora en Lissabon. Klantbeoordeling 8,2 "Prachtige cultuurreis" Zie: Kras.nl/38730 Baskenland 'La Rioja' Steden, kust, wijn en Pyreneeën. Met o.a. San Sebastian, Burgos en Bilbao. Incl. wijnproeverij. Klantbeoordeling 7,9: "Mooie reiservaring" Zie: Kras.nl/38773 7 dagen 8 dagen v.a. 10 dagen v.a. 8 dagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6