Cirkels 16 ZEELAND Fietspad Patiëntendossiers Griekenland Griekenland II Precariobelasting Werelderfgoed Als je boven de Verenig de Staten vliegt, zie je bergen, vlaktes, rech te of kronkelende we gen, maar je ziet ook hier en daar op de grond wonder lijke patronen, dikwijls mooi rond. 's Winters zijn die cirkels soms wit, in de zomer dikwijls groen of okerkleurig. Het zijn ak kers die hun vorm krijgen door cirkelirrigatie. Het is een manier van besproeien waarbij een lange metalen buizenconstructie op wie len om een bepaald punt rond draait. De toestellen zijn soms wel een paar honderd meter lang en kunnen honderden liters water per minuut verwerken. Het water wordt meestal uit de bodem opge pompt. Water is in sommige streken van Amerika echter een steeds groter wordend probleem, omdat het in sommige gebieden nu al ja renlang niet voldoende regent. Sommige rivieren en spaarbek kens zijn praktisch leeg en bron nen raken uitgeput. De overheid raadt mensen aan minder in bad te gaan, minder water in hun zwembaden te doen en hun ga zon maar op te doeken en in plaats daarvan cactussen, agave's en andere droogte minnende plan ten te zetten of desnoods een stuk kunstgras uit te rollen. Natuurlijk wordt er nogal eens over het ge brek aan water gepraat en men overweegt oude waterrechten on gedaan te maken. Ook discussieert men nu over de vraag van wie het regenwater nu eigenlijk is. Mag men zomaar het regenwater van het dak van je eigen huis in een regenton opvan gen? Zou het niet beter zijn als ie dereen het regenwater gewoon weg laat vloeien, zodat het de grond in kan zakken? Van Gods water over Gods ak ker laten lopen is in die gebieden allang geen sprake meer. Brieven Niet tot mijn verbazing ondergaat het fietspad van Kattendijke naar Goes (14 juli) weer behoorlijke ver traging. Bezwaren wederom van de Goese Golf (als er goed gegolfd wordt ha len de ballen het fietspad niet eens) en ook bij de omgevingsver gunning is bezwaar gemaakt. Kort om allemaal vertraging ten koste van de veiligheid van fietsers en wandelaars. En nadat het plan elf jaar geleden is ontwikkeld! Het is erg dat dit ons kan overko men. We hebben in onze maat schappij regels ontworpen die te gen de mensheid gaan werken. Ik heb een ander nieuw alterna tief voorstel: leg een spoorlijntje aan voor een treintje. Ik kan u verzekeren dat wij bij de aanleg van het spoor geen gebrek zullen hebben aan dwarsliggers. In de strijd om ADRZ-patiënten- dossiers (14 juli) wordt vergeten dat patiëntdossiers en patiëntpri- vacy toehoren aan de patiënt en niet aan de dokter. De patiënt is bepalend. Reumatologen behandelden jaren lang als onderdeel van ADRZ op basis van een toelatingsovereen komst met gratis ADRZ-huisves- ting en -bedrijfsmiddelen ADRZ-patiënten. Vanwege aanpas sing van wet- en regelgeving dit jaar en het vrijwillige vertrek uit het ADRZ is er sinds 2015 sprake van zelfstandig ondernemerschap. De patiënten zijn voor deze com merciële zorg blijkbaar handels waar geworden en het met maat schappelijke middelen gefinancier de ziekenhuis wordt uitgekleed. Wordt schade als gevolg van het vertrek met meeneming van het patiëntenbestand nu ook verre kend op basis van verloren huur waarde van ADRZ-bedrijfsmidde- len in de jaren dat er binnen het ADRZ gewerkt is? Nederland hielp tegen Saddam Hussain, gevolg het kalifaat IS. Ver volgens deed Nederland mee te gen Khadaffi, gevolg een daar nog steeds durende burgeroorlog en heel veel bootvluchtelingen via de Middellandse Zee. Nu helpt Nederland mee het me- de-EEG land Griekenland te wur gen. Gevolg? Wellicht het begin van het verdwijnen van de EEG bij het opkomen van andere wereld machten als India en China. Het gaat allemaal over geld en dit te rugbetalen. Niet over hoe de Grie ken geld kunnen maken. Waarom lees ik nergens dat de Griekse eco nomie gestimuleerd gaat worden. Erger nog, door de mede door Nederland opgelegde btw-verhogingen krijgt de Griek se economie het nog moeilijker bij de export. En dit heet wurgen. Zelf koop ik in de supermarkten bewust Griekse producten. Ik kan deze deze aanbevelen. De geldtrein gaat met 80 miljard van Brussel naar Athene, maar hij komt niet leeg terug als het aan het IMF ligt. Volgepakt met afschrijvingen en kwijtschel dingen gaat hij weer naar Brussel. Kijk dat is rendement, een trein nooit leeg terug laten rijden. En de rest van de schuld wordt over zéér lange tijd terugbetaald Wat een vertoning! De gemeente Schouwen-Duive- land onderzoekt, samen met Wal cheren, de mogelijkheid om onder meer bij Delta precario te heffen. Dat kan ongeveer 100.000 euro op leveren voor de gemeenten. Hoe veel extra brengt Delta dan de huishoudens in rekening? Hebben de gemeenten daar nog grip op? Moeten de burgers het mismana gement van Delta ophoesten? Delta kan extra inkomsten via het doorbelasten van precariobelas ting aan burgers goed gebruiken nu minister Kamp de neven inkomsten via de windparkenbe- kabeling gaat opsplitsen (uit spraak rechter). Volgens de PZC 7 juli) zal Delta dankbaar gebruik maken van deze onverwachte mogelijkheid, ook bij die gemeenten die geen preca rio heffen. Ik krijg plotsklaps een vreemde rare smaak in mijn mond, want wéér gaan de lasten omhoog voor de burgers. De ge meenten wassen de handen in on schuld? Het is duidelijk: geen enkele vorm van Zeeuws erfgoed heeft momen teel de status van werelderfgoed of komt daar op korte termijn voor in aanmerking (17 juli). Dus ook niet - een hardnekkig misver stand - de paalhoofden in Zee land, waarvan de website VVV-Zeeland beweert dat ze 'op de werelderfgoedlijst' prijken. Ik heb al eens gepleit voor de Oud-Noord-Bevelandpolder met Colijnsplaat uit 1598, ouder dan de Beemster - wél werelderfgoed. Overigens heeft onderzoek uitge wezen dat de Waddenregio nog niet echt heeft geprofiteerd van de haar in 2009 verleende status van werelderfgoed. Dus waarom zouden we een in spanning vanuit Zeeland leveren? Twitter Kees Kwakman @keeskwakmani4 Eigenlijk best leuk dit. Die Promes heeft gewoon een hype in gang gezet https://vimeo.co m/i34395953 In deze rubriek geeft de redactie haar lezers een podium. Daarvoor gelden de volgende voorwaarden: De brief moet duidelijk ingaan op nieuws uit de PZC en daarbij de datum van publicatie noe men. De brief mag maximaal 150 woor den lang zijn. Elke brief wordt geredi geerd. De redactie bekort brieven zo nodig om ze passend te maken. Als er te veel brieven zijn voor de beschikba re ruimte maakt de redactie een selec tie. De redactie zal onsamenhangende bijdragen niet publiceren. Ook brieven met een grove, beledigende of anders zins onbetamelijke inhoud worden ge weigerd. U kunt uw brief richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 Tako Wispelweij Reijmersweg 8, Kattendijke H. Steehouwer Zuidsingel 69, Middelburg W.N. Osterman, huisarts De Kempenaerstraat 2, Vlissingen J. A. van der Zwan Noordeinde 18, Koudekerke Jan Duin Leliëndaleweg 15, Burgh-Haamstede Dr. A.P. de Klerk Park Overwater 5, Middelburg Quincy Promes baarde deze week opzien met een film pje dat opdook op de video- dienst Vimeo. Promes liet ondermeer zijn vangst na een dagje shoppen zien en was op weg naar zijn pen thouse. Vrijdagmidag dook er een zelfde soort filmpje op, maar dit keer door Kees Kwakman. De voetballer van Volendam neemt de kijker mee door zijn huis. Kijk op www.pzc.nl of Q @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68