Fundering is waarschijnlijk van bijgebouwen klooster h T rsE Fundamenten bijgebouw Minderbroederklooster blootgelegd SCHOUWEN-DUIVELAND 5 Nobelgate maakte dat archeologisch onderzoek in Zierikzee een historie op zich werd. In de wijk Buijse verloopt nu alles wél soepel. De fundamenten die zijn blootgelegd bij de graaf werkzaamheden in Buijse zijn volgens gemeente-ar chivaris Huib Uijl te relateren aan het Minderbroederklooster. Aan gezien de kapel verder, op de hoek van de huidige Minderbroer- der- en Zevengetijstraat heeft ge staan, moet volgens hem in dit ge val worden gedacht aan een van de bijgebouwen. Bekend is dat het klooster een brouwerij had, maar naar verdere bijzonderheden over aantallen ge bouwen of de situering moet wor den gegist. Het grootste deel van het terrein, globaal omspannend het gebied tussen de Minderbroe der-, Zevengetij-, Hofferstraat en Slabberswerf, was als boomgaard en als moestuin in gebruik. Het klooster werd in 1576 defini tief verlaten, als gevolg van de overgang van de stad Zierikzee naar de zijde van prins Willem van Oranje en het daarop gevolg de verbod tot openlijke uitoefe ning van de rooms-katholieke ere dienst. De eigendommen van kloosters werden geconfisqueerd en eigendom van de stad. Het stadsbestuur heeft het Minder broederklooster vervolgens laten afbreken, omdat het niet langer voldeed aan zijn functie. Uijl houdt het voor mogelijk dat de eveneens gevonden botresten van een mens zijn. In beginsel werd in en bij elk klooster begraven. Hier gaat het vermoedelijk om het kloosterkerkhof, waar kloos- terlingen en andere betrokkenen, hun laatste rustplaats kregen. De meeste inwoners van Zierikzee werden destijds in de regel in of rond de Sint Lievensmonstert- oren begraven. Vandaar dat het daar nog steeds Kerkhof heet. Pas na de watersnoodramp van 1953 zijn in de hoek woonhuizen gebouwd. Het was toen niet ge bruikelijk om archeologisch voor onderzoek uit te voeren. Er is dan ook geen registratie van eerdere vondsten. ningen aan de Slabberswerf, die afgelopen voorjaar zijn gesloopt, werden proefsleuven gegraven. Dat zat in het eisenpakket van het project, legt Paauwe uit. „Maar daar, halverwege het oude Doele- manplein, daar hadden we niets verwacht. Het Minderbroeder- 'Dan ga je een klein stukje meer naar de zijkant en zie je daar opeens een oude fundering liggen!' klooster stond een stuk verder naar de Zevengetij straat. Boven dien ging het hier om het één op één vervangen van het oude riool. Dan zou je zeggen, er is daar al va ker gegraven. Dan ga je een klein stukje meer naar de zijkant en zie je daar opeens een oude funde ring liggen! De kraanmachinist had het gelijk door. Je voelt dan een duidelijk soort weerstand bij het graven. Het protocol schrijft voor dat hij zo'n situatie moet melden. Het kan van alles zijn na melijk. Dan komt er een grond werker bij en zie je dat het een oude fundering is. Er liepen op dat moment ook mensen van de archeologische werkgroep Schou wen-Duiveland rond. Die hebben de muur een stukje verder bloot gegraven, tot een lengte van een meter of vier. De muur is pakweg zeventig centimeter breed. Dus dat is niet van een simpel wonin kje geweest. Die waren toen enkel steens. Mogelijk is het een bijge bouw van het oude klooster." De archeologen hebben de fun damenten nauwkeurig ingemeten en gedocumenteerd. Vervolgens is de muur weer grotendeels afge dekt om verdere verstoring te voorkomen. „Er wordt niks uit de grond gehaald." Dat ligt iets anders met de bot ten die onder een sloopwoning aan de Marisstraat werden gevon den, achter de kerk aan de Zeven getij straat. Hoewel er geen sprake was van een duidelijk graf, aldus Paauwe, wordt aangenomen dat het om menselijk resten gaat. „Daar hebben we wel een risico mee gelopen. Want stel dat we op Ruim elf jaar gele den, toen Nobelga te tot een climax kwam met het op stappen van alle vier de wethou ders van Schou wen-Duiveland, zat Kees Paauwe nog veilig bij een andere gemeen te. Van een afstandje kreeg hij mee hoe de kosten rond het ar cheologisch onderzoek in de Zie- rikzeese Korte Nobelstraat achter de schermen opliepen van de be grote 52.000 euro tot uiteindelijk 6,5 ton. Zijn drie direct verant woordelijke collega's, die in alle rust hun gang konden gaan, wer den geschorst. Nu staat Paauwe als ambtelijk projectleider op zijn beurt voor de klus om de renovatie van de wijk Buijse gladjes langs alle ob stakels te sluizen. Hij blijft er ui terst nuchter onder, evenals eerst verantwoordelijk wethouder Ad Verseput, die een uitleg over de gevonden fundering en mogelijk menselijke botresten over laat aan zijn ambtenaar. Paauwe krijgt er geen klamme zweethandjes van. „Het archeolo- giebeleid van de gemeente staat nu gewoon goed. Als je dat volgt, is er niks aan de hand." De meer kosten waar Paauwe zich tot dus ver voor ziet gesteld, bedragen 15.000 euro. Van dat geld is een ar cheoloog ingeschakeld en het extra werk voor de aannemer be taald. Proefsleuven Natuurlijk is er serieus rekening gehouden dat met graafwerk zaamheden wederom iets bijzon ders zou worden gevonden in de historische grond. Onder de wo- een vergeten begraafplaats waren gestuit, dan krijg je een heel an der verhaal." Onderzoek naar de precieze achtergrond van de bot ten wordt niet gedaan. Ze krij gen een plekje in de gemeentelij ke knekelput op de algemene be graafplaats. De renovatie van de oude ar beiderswijk is opgedeeld in drie fases. Het laatste stuk wordt vanaf volgend jaar en in 2017 gerealiseerd. Aange zien die sector nog verder van het oude klooster af ligt, zijn de ver wachtingen dat daar ook nog iets opduikt, volgens de projectleider laaggespannen. Met uitzondering wellicht voor het doorbreken van de oude stads wal voor aanslui ting van de regen water afvoer op de gracht. „Dan is de kans groot dat we nog een mooie gemets elde stads muur tegen komen." ZATERDAG 25 JULI 2015 Geen klamme handjes door vondst van botten en stenen 1576 Het klooster in Zierikzee werd in 1576 definitief verlaten na de overgang van de stad Zierikzee naar de zijde van prins Willem van Oranje en het daarop gevolgde verbod tot openlijke uitoefening van de rooms-katholieke eredienst. Tijdens de graafwerkzaamheden werden fundamenten van bijgebouwen van het Minderbroedklooster aangetroffen, foto gemeente Schouwen-Duiveland Kees Paauwe, projectleider Projectleider Paauwe wijst aan waar de fundamenten zijn gevonden. door Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67