Seniorendagen: ouderwets en stigmatiserend Hardhandige amazone overlijdt na trap paard Duizenden houden vlog bij, 4 NIEUWS Van oude rechten, de dingen die voorbijgaan Burgers' Zoo zoekt vlogger die YouTube-kanaal tot succes gaat maken AMSTERDAM. De seniorendagen sterven langzaam uit. Dat is maar goed ook, vindt Patricia Heerkens van Oudstanding, een uitzendor ganisatie en loopbaanbegeleider voor 50-plussers. De voordeeltjes voor oudere werknemers remmen hun kansen op de arbeidsmarkt. „Tijd dat ze hun comfortzone ver laten." „Eerder een vloek. Ze belemme ren echt de in- en doorstroom van oudere werknemers op de arbeids markt. Seniorendagen zijn stigma tiserend. Collega's maken er grap pen over, reppen over ouwelullen- dagen. Maar de meeste 50-plus- sers voelen zich helemaal geen ouwe lui. Leeftijd is onderge schikt, het gaat om je toegevoegde waarde en hoe vitaal je bent." „Die 5 extra dagen per jaar voor een 50-plusser helpen echt niet als je fysiek of mentaal uitgeput bent. Tuurlijk zijn er werknemers die al dertig jaar hetzelfde zware werk doen en dat niet meer vol houden, maar voor die mensen hoort de vraag te zijn: hoe kun je ervoor zorgen dat je wel de eind streep haalt? Kun je, bijvoorbeeld door scholing of aanpassing van ta ken, switchen van baan binnen of buiten de organisatie?" „Werkgevers huiveren om oude ren in dienst te nemen, want ze zijn minder dagen productief. En veel bedrijven hebben al een 'grijs' personeelsbestand. Het zijn niet de seniorendagen alleen die belemmerend werken. Een tijdje geleden was er veel vraag naar per soneel in de beveiliging. Voor ouderen is het toch moeilijk daar iets in te vinden. Mensen boven de 55 hoeven geen nachtdienst meer te draaien. Dat is een ont- zie-maatregel, maar voor veel be drijven was dat een reden om niet met een oudere in zee te gaan." „Dat is precies wat de vakbonden zeggen. Het lastige is: sommige mensen zien het als een verwor ven recht. Het gaat om geld. Maar de nadelen worden voor het ge mak over het hoofd gezien. De tij- den zijn veranderd. Dit is oud, goedbedoeld beleid. Oudere werk nemers moeten zich veel eerder af vragen: kan ik dit werk volhouden of moet ik iets anders doen?" „Het is helemaal niet altijd erg qua inkomen een stapje terug te doen. Het woord 'demotie' heeft een negatieve lading maar is juist gezond. Soms moet je erkennen dat je niet meer dezelfde motiva tie of capaciteiten hebt als andere collega's. Jonge ouders gaan vaak ook een dag minder werken om dat ze kinderen hebben gekregen. Ik ben heel blij dat deze discussie eindelijk wordt gevoerd." „De knop moet echt om. Toen ik in 1998 met mijn bedrijf begon, dacht ik dat leeftijd binnen tien jaar geen issue meer zou zijn. Dat er eindelijk zou wor- den gekeken naar de toege- voegde waarde. Of iemand werkplezier heeft, fit en vitaal is. Maar het is missiewerk geble ken. Sommige ouderen die nog aan het werk zijn, doen er zelf aan mee. Dan worden ze ontslagen en dan zegt de familie: o jee, op jouw leeftijd kun je een baan wel verge ten. Dat is enorm ontmoedigend." Op het belasting kantoor van Venlo kregen ambtenaren tot diep in de jaren '90 twee dagen Car navalsverlof. Tot het nieuwe 'hoofd van dienst' het wel letjes vond: wie zich in het feestge druis wilde storten moest voortaan maar een vakantie dag opnemen. En zo is er de afgelo pen jaren, op een veel breder niveau, getornd aan oude rechten. In steeds minder cao's staat bijvoor beeld nog het recht op een verlofdag bij een verhuizing. Ook de huwelijks dag is geen vanzelf sprekende vrije dag meer. Gedachte hierachter is dat de baas niet hoeft op te draaien voor da gen die je kunt in plannen. Wanneer iets je overkomt, zo als een overlijden, dan is daarvoor vaak nog wel een bijzondere verlofre geling. Het verdwijnen van seniorendagen, stammend uit de ja ren '80, toen tijd en salaris werden inge leverd om de hoge j eugdwerkloosheid tegen te gaan, past in een trend. Eerder legde al de vut het loodje. Ook de op el kaar lijkende ar beidstijdverkorting (atv) en arbeids duurverkorting (adv) zijn op hun re tour. Toch is niet alleen maar kommer en kwel. Wie vader wordt, heeft sinds kort recht op drie extra dagen vrij. Wel onbetaald. Als je in de 20 bent, ben je bijna al te oud voor 'vlogs' (video weblog). Maar bijna elke tie ner droomt van een bestaan als succesvol YouTu- be-filmer. Bedrijven die de jeugd willen aanspreken kunnen niet achterblijven. Een oproep van Burgers' Zoo voor een dieren- tuin-vlogger leverde binnen een week meer dan honderd reacties op. Twee jochies kijken met jaloer se blik naar Jeanne van den Brink die in Burgers' Zoo tussen de ringstaartmaki's en zwarte maki's een opname maakt. „Dat wil ik ook! Vet!", zegt er één. De 16-jarige gymnasiaste mag tus sen de dieren zitten én ze mag een proef-vlog maken, een soort dagboek op internet in de vorm van filmpjes. Jeanne is een van de 21 wannabe-vloggers die zijn uitgenodigd voor de castingdag. „We zoeken naar de nieuwe Freek Vonk van YouTube", zegt marketingmanager Tim Lam- mers over de castingdag. De tele- visiebioloog is informatief én een kijkhit. Precies wat de die rentuin beoogt. Burgers' Zoo heeft al een YouTube-kanaal maar de filmpjes trekken maar enkele duizenden kijkers. Tot een paar maanden gele den. Voor een filmpje liet de die rentuin een drone boven de chimpansees vliegen. „Heel voor zichtig, zodat ze niet zouden schrikken. Ze bleven rustig bij el kaar zitten. Later bleek dat ze za ten te overleggen hoe ze de dro ne naar beneden zouden halen. Eén aap had een tak achter zijn rug en mepte de drone uit de lucht, pakte de GoPro-camera die eraan zat en maakte nog wat selfies. Dat filmpje is op Youtube 2,7 miljoen keer bekeken! Uitge zonden door CNN. Het ging de wereld over." Wie niet iets aansprekend maakt voor YouTube, kan het ver geten bij de jeugd, besefte de die rentuin. Lammers had weinig moeite directeur Alex van Hooff te overtuigen van het nut om op zoek te gaan naar twee Video Rangers zoals de vloggers gaan heten. „Hij heeft een zoontje van 10 die óók vlogs kijkt, van ga mers die Minecraft spelen." Uit onderzoek blijkt dat bijna Op een manege bij Bonn steigerde de ruin Rolando. Hij trapte de 67-jarige Grand-Prixamazone vol tegen de schedel. Dat gebeurde tij dens het longeren, waarbij het paard aan een lange lijn cirkels loopt. Wels werd in 2008 veroordeeld tot een gevangenisstraf van 21 maanden. Dierenarts Ole Casper- sen ontdekte dat haar paarden lit tekens hadden. Hij maakte er fo to's van en klaagde Wels aan. Ook verschenen beelden die waren ge maakt met een verborgen camera. Te zien was hoe de Duitse een paard tijdens een training in korte tijd talloze keren sloeg met een zweep. Tot bloedens toe. 'Ik werk met harde hand, maar de dieren hebben dat nodig' De rechter bepaalde dat de ama zone drie jaar lang geen dieren meer mocht houden en niet meer beroepsmatig met paarden mocht werken. Zelf heeft Wels altijd ontkent dat ze haar paarden mishandelde. „Ik werk met harde hand, maar de dieren hebben dat nodig", zei ze destijds. Al jaren zijn in de paardensport wereld discussies over mishande ling en worden ruiters en amazo nes ervan beschuldigd hun dieren te zwaar toe te takelen. Mishandelingen zoals die van Wels destijds komen volgens voor malig bondscoach Sjef Janssen niet meer voor. „De internationa le paardensportfederatie FEI heeft slaan verboden. Bovendien spre ken mensen elkaar erop aan als iets niet in de haak is. De sociale controle is groot binnen de paar densport. Als er al een tikje wordt gegeven, is dat zacht en slechts be doeld om het paard aan te spo ren." Bij wedstrijden houden con troleurs al tijdens het losrijden al les in de gaten. „Na afloop wordt elk paard nagekeken. De mond, de benen, de flanken. Bij het gering ste spoortje bloed zet de wed strijdleiding een ruiter of amazo- 'De sociale controle is groot binnen de paardensport' ne uit de competitie. Verder ko men controleurs langs en is er ca meratoezicht. Slaan is iets van de jaren '80 geworden." Wels kreeg rond haar rechts zaak een stortvloed aan kritiek over zich heen. Internetgebruikers bedreigden haar zelfs met de dood. Wels reed in haar jongere jaren op internationaal Grand Prix-ni- veau. In de jaren '90 deed ze mee aan Wereldbekerwedstrijden waarbij ze tweemaal de finale haalde. Ze heeft meerdere paar den getraind die later in actie kwa men op de Olympische Spelen. Ook na haar veroordeling is Wels diverse keren betrapt op die renmishandeling. Telkens stelde ze dat 'leken nu eenmaal niks van het trainen van paarden begrijpen en dat je het paard moet laten zien wie de baas is.' Nu is Wels overleden. Doordat het paard haar de baas is gewor den. door Laurens Kok In steeds meer cao's worden de extra vrije dagen voor oudere werk nemers geschrapt. Zijn seniorenda gen een vloek of zegen? Er zijn toch ook ouderen die dankzij die extra dagen hun werk vol kun nen houden? Hoezo zitten de seniorendagen oude re werknemers juist in de weg? In ruil voor de seniorendagen heb ben werknemers in de jaren '80 loon ingeleverd. Is het niet oneerlijk dan nu hun extra verlofdagen af te pak ken? Patricia Heerkens. foto Dingena Mol Voor minder salaris zeker? Maar de weerstand is nog altijd groot. Filmpj es door Ton Voermans Sjy door Gerben van 't Hof ROTTERDAM. Niemand die ooit zal weten of het noodlot was of pure wraak. Maar de voor dierenmishan deling veroordeelde Duitse amazo ne Christine Wels is overleden door een schop van een paard. Christine Wels amazone Sjef Jansen oud-bondscoach

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5