£2 £2 m Kramer in de belangstelling 4 SPORT Na 3140,5 kilometer Op Alpe d'Huez wordt vandaag het klassement van de Tour de France in zijn definitieve vorm gegoten en ligt er een kans op eeuwige roem. Maar voor de meeste Nederlandse renners wordt het een zegetocht zonder prijs. 'Alpe d'Huez is van alle wielrenners' T <&m Geschke naar Boxmeer De Duitser etappewinnaar Simon Geschke en de Eritreeër Daniël Te- klehaimanot staan maandag aan de start van Daags na de Tour. Ook de Nederlanders Robert Gesink, Bauke Mollema en Wout Poels doen mee aan het profcriterium in Boxmeer. LE PETIT TOUR Er zijn zo van die bezoe kers die niet lang onopge merkt blijven in de Tour de France. Sven Kramer is zo ie mand. Hij kwam gisteren als een geïnteresseerd toeschou wer aangelopen bij de start plaats in Saint-Jean-de- Mau- rienne, om binnen tien minu ten toch weer zelf in het mid delpunt van de belangstelling te staan. Alleen enkele Franse verslaggevers vroegen zich hardop af wie die man was voor wie velen bij Lotto-Jumbo opgetogen de bus uitstapten. Afgelopen winter gingen de coureurs van het gecombineer de wieier- en schaatsproject een keer kijken bij een grote schaatswedstrijd. Was dit voor Kramer het moment om een te- genbezoekje af te leggen? „Nee, zo moet je het niet zien", aldus de Fries, die van geen verplicht nummertje wil weten. „Ik vind het heel mooi om hier een keer te zijn." Zo oogt hij ook. Kramer is zelf een fervent wielrenner. In mei reed hij de 200 kilometer lange klassieker Ronde van Overijssel uit. Als junior pakte hij in 2004 zelfs de zilveren plak op het NK tijdrijden. Achter Robert Gesink nota bene. Het is daarom dat sommigen beweren dat Kramer een net zo goede wielrenner als schaatser had kunnen worden. Insiders menen zelfs te weten dat hij in 2010 vergevorderde plannen had om zijn carrière voort te zetten op de fiets. Na de be ruchte wisselfout in Vancouver was hij echter nog niet klaar met schaatsen. De Fries weet hoe gemakkelijk hij door de buitenwereld aan de wieler sport gelinkt wordt. „Het zijn een beetje geromantiseerde ver halen", wil hij van géén serieu ze plannen in die richting we ten. Hij is gewoon in de Tour om 48 uur te genieten van de Tour. Vandaag nog even naar Al- pe d'Huez en dan roept de schaatstraining weer. Een verzoek van onze nationale wielerknuf- felbeer Bram Tankink aan alle Nederlandse wielerfans die van daag op Alpe d'Huez staan. „Als ik niet in de kopgroep zit of voorin bij de favorieten, dan stop ik in bocht zeven even voor een biertje. Dan verwacht ik wel dat ze er eentje koud zetten voor me in het ijs", grapt hij. Met 13,8 kilometer klimmen a 8,1 procent is de beklimming van Alpe d'Huez er een om van te gru welen. Maar voor de Nederlanders die er niets meer te winnen of te verliezen hebben, is het ook een klim om naar uit te kijken. „Alpe d'Huez is mooier dan de Champs- Élysées. Al dat Nederlandse pu bliek daar, schitterend", meent Tankink, die de oranje geschiede nis van de Alpenreus kent. Liefst acht keer wonnen 'we'. Joop Zoete melk in 1976 als eerste. Gert-Jan Theunisse in 1989 als laatste. Berenburg en stroopwafels Oppermachtig waren we er eind jaren zeventig en in de jaren tach tig. Dat gegeven leidt nog jaarlijks tot een kortstondige Hollandse overname van de berg met de 21 haarspeldbochten. Vooral in bocht zeven, de Hollandse bocht. Daar kun je de hele week al Nederlands praten, Berenburg drinken, stroop wafels eten en je mond spoelen met bier, zoals Tankink maar wat graag wil. „Je weet toch dat het de 1 laatste berg is. Als je die haalt, heb je de Tour gehaald." Voor ploeggenoot Jos van Em- den wordt het naast een bier douche ook een vuurdoop. 30 jaar is de debutant, maar Alpe d'Huez reed hij nog nooit op. Niet eens als toerist, of vroeger op vakantie. „Als ik al die taferelen met die Ne derlanders op tv zag, dacht ik al tijd: wat een malloten, joh. Maar als Nederlandse Tour-deelnemer zal ik het nu wat minder erg vin den. Voor Nederlanders moet dit heel speciaal zijn", zegt hij. „Zo'n jongen als Thomas Voeckler zal het minder naar z'n zin hebben. Die zal wel uitgefloten worden." Of erger nog: geduwd of on heus bejegend. Want nergens is de mensenmassa tijdens de Tour de France zo groot als op Alpe d'Huez. De drukte dwong Albert Timmer (Giant-Alpecin) twee jaar geleden zelfs de voeten aan de grond te zetten. „Ik zat achterin de groep en opeens stond ik ge woon stil. Ik kon geen kant meer op met al die mensen." Ploegmaat Roy Curvers had des tijds soortgelijke ervaringen. „Ik heb me toen wel even geërgerd aan de Nederlanders. Ik had een slechte dag en moest focussen op m'n ritme. Duwen is fijn, maar een duw van de zijkant en je rit me is weg. Maar voor jongens als ik die niet volle bak omhoog rij den, is het wel meer genieten dan voor Robert Gesink. Het is écht een gekkenhuis, natuurlijk. Je rijdt daar door een zee van geluid. De Nederlanders die er staan pro beren je te duwen, gooien water in je nek, en geven je bier. En een biertje moet ook kunnen, al be waar ik dat liever voor Parijs." Wielerhysterie Toch zijn er ook Nederlanders van wie het allemaal niet zo hoeft, die massale wielerhysterie bijeen ge pakt op de bochtige bergweg om hoog vanuit Bourg d'Oisans. Stef Clement bijvoorbeeld. „Ik ben niet van de tierelantijnen. Leuk dat er zoveel Nederlanders op afko men en ik ken heus wel de ge schiedenis. Maar ik verheug me meer op daar boven komen dan op wat ik daar aantref', bekent de renner van IAM Cycling eerlijk. „Ben ik daar boven dan is de Tour over. Bovendien hoop ik er nog een sterke koers te rijden. Bier? We zijn hier niet bezig met een toeristisch tochtje..." Wie sowieso geen tijd heeft voor een koude kletser? Wout Poels. De adjudant van Chris Froome wordt namelijk geacht om snoeihard op kop te rijden. „Ik weet trouwens niet eens of het wel mag: alcohol in koers? Maar ik doe ook liever mijn werk, dan bier drinkend naar boven fietsen", al dus Poels, die ondanks de grote be langen overigens wél kan genie ten van de gekte om hem heen. „Maar alleen bocht zeven is voor mij écht speciaal. Een oranje gek kenhuis. Óp de rest van die berg valt het wel mee. Daar zie je voor al gekke Fransen." De Nederlandse wielerfan mag zich de Alpe d'Huez toe hebben geëigend als 'Hollandse Berg'. Buiten landse wielrenners kijken daar een tikje anders te genaan. Vincenzo Nibali maakt korte metten met de Nederlandse territo riumdrift. „Alpe d'Huez is van alle wielrenners", zegt de Italiaan. „De berg be hoort toe aan het wielren nen en is van iedereen. Het is een berg waar door de geschiedenis zó veel kampioenen hebben ge wonnen, ook Marco Panta- ni." En niet alleen Pantani. In zijn jeugd zag Nibali tot zes keer toe een Italiaan winnen op de berg. Gian ni Bugno in 1990 en 1991, Roberto Conti in 1994, Pan tani in 1995 en 1997 en Giu seppe Guerini (die op weg naar zijn zege tegen een fo tograferende wielerfan reed) in 1999. Met andere woorden: de Nederlandse wielerfan moet zichzelf niets inbeel den. Op basis van de resul taten van de laatste 25 jaar behoort de berg nog veel meer toe aan Italië. Of aan de Fransen, die met Chri- stophe Riblon (20x3) en Pierre Rolland (2011) de laatste twee keer opper machtig waren. Het is en blijft ook een berg op Frans grondgebied. „Het is een typisch Franse berg, met al die haarspeldboch ten", weet Nibali. Chris Froome heeft geen goede herinneringen aan de klim. Al stevig in het geel verloor hij twee jaar terug in de slotweek van de door zijn gewonnen Tour zowaar nog een dik ke minuut op Nairo Quin- tana. Tejay van Garderen was zelfs twee minuten sneller. „Ik heb daar nog wel wat goed te maken, na 2013", aldus Froome. En hij heeft grote verwachtin gen, met Wout Poels in de ploeg. „Dit jaar wordt de eerste keer dat wij van Sky met een Nederlander de Alpe d'Huez beklim men. Woutje heeft ons be loofd dat al zijn familie en vrienden voor ons gaan juichen in de Nederlandse bocht. De Alpe is een iconi sche klim, zeker voor de Nederlanders. Maar dit jaar voor iedereen, omdat het de laatste berg is die we voor Parijs nog onder de wielen krijgen. Ik denk dat iedereen er een grote finale mag verwachten." DE TRUIEN Chris Froome (CBr/SKY) 78.37.34 uur Peter Sagan (Slw/TNK) 420 punten Romain Bardet (Fra/A2R) 90 punten Sven Kramer foto Cor Vos door Ad Pertijs 'Mooier dan de Champs-Élysées' door Daan Hakkenberg en Arjan Schouten De Nederlandse wielerhysterie op Alpe d'Huez. foto Cor Vos TIHK01, SAXQ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57