'iik- - In liefdevolle herinnering ZEELAND 15 Wat doet het met ouders als ze niet één, maar vier kinderen moeten begraven? "W" e kind overleven, is het erg- ste wat er is. Je hoort het I vaak. De meeste ouders zul- I len gelukkig nooit weten hoe W dat voelt. Dat geldt niet voor Miel en Stephanie Steijaert. Dit hardwerkende katholieke echt paar uit Slijkplaat verloor tussen 1966 en 1972 vier van hun elf kin deren. Miel en Stephanie zelf, overle den beide in 2004, slechts enkele maanden na elkaar. Miel (86) was op. Stephanie (87) ging vervolgens dood aan puur liefdesverdriet. Hun jongste zoon Nico Steijaert (56) uit Oostburg wil graag vertel len wat voor impact de dood van zijn zus en drie broers op het ge zin heeft gehad. Het is een verhaal van geloof en ongeloof; en over waar het ware geluk nou echt te vinden is. Nico: „Toen ma stierf, was ze in de volle overtuiging dat ze Marie- tje, Petrus, Jan, Mario en pa weer zou terugzien. Dat was prachtig voor haar. Maar ik ben, net als sommige van mijn broers en zus sen, al lang van mijn geloof geval len. Geen liefhebbende God doet dit een gezin aan. Wat zitten mijn zus en broers nu al die tijd al in de hemel te doen? Hun plaats is hier. Bij ons." Pa (koster en ziekenfondsbode) en ma Steijaert laten de kinderen in successie komen. Tussen 1942 en 1958 kwam er bijna elk jaar een tje bij. En liep het omwille van een paar miskramen niet zo goed, na een bezoek aan Lourdes kwam de kindercaravaan weer goed op gang. Marietje was het vierde kind, ze werd in 1945 geboren met een hartafwijking en stierf, als eer ste in het gezin, op 21-jarige leef tijd. Nico: „We wisten dat ze niet oud zou worden. Ze was zwak van gestel, maar geestelijk mes scherp. Ik was nog maar acht jaar toen ze stierf, maar ik weet nog goed wat de zusters in het zieken huis zeiden toen ze was overle den. 'Ze is gelukkig nu'. Wat een flauwekul! Thuis, bij óns, daar was ze gelukkig! Mijn ouders had den veel troost aan die heilsbood schap, maar ik niet." De dood van Marietje kwam niet geheel onverwacht. Die van Petrus wel. Die overleed twee jaar later, eveneens op 21-jarige leef tijd, aan een hersenbloeding. „Hij was beroepsmilitair en de gezond ste van ons allemaal. Hij viel neer tijdens een voetbalwedstrijd in Limburg. Meneer pastoor kwam het ons zeggen in Slijkplaat toen we net zaten te eten. „Eet maar eerst door", zei hij voor hij het slechte nieuws bracht. Hij wist na tuurlijk dat we de dagen daarna amper meer zouden eten. De schok onder de kinderen was 'Toen ma stierf, was ze in de volle overtuiging dat ze Marietje, Petrus, Jan, Mario en pa weer zou terugzien. Dat was prachtig voor haar. Maar ik ben al lang van mijn geloof gevallen' enorm. Maar pa zei: „Marietje is nu niet meer alleen." Weer twee jaar later, alsof de duvel ermee speelt, is het Jan, de eerstgeborene die uit het leven wordt weggerukt. Hij was nog maar 28 en onderwijzer op het schooltje in Slijkplaat. Nico kreeg zelfs les van zijn broer. „Hij ver trok die middag met de auto naar een sollicitatiegesprek in Hazers- woude. Het laatste wat ik van hem zag, was dat hij zwaaide uit zijn auto en riep dat ik braaf moest zijn." Jan rijdt op de heen weg verkeerd, keert op de weg en er volgt een fatale botsing. Nico: „Onze familie lag weer helemaal in puin. Maar pa en ma hadden het te druk om te rouwen, die had den zich gestort op de zorg aan Jans vrouw en de drie (kleinkin deren." Nico heeft altijd versteld gestaan van de de kracht van zijn ouders. „Ik weet nog dat mijn moeder een keer zei: 'Als ik het moeilijk heb, ga ik naar boven, doe ik een Weesgegroetje en dan kan ik er weer tegen'. En ik geloof ook echt dat dit zo was bij haar." Twee jaar later houdt de familie Steijaert weer het hart vast. Het zal toch niet wéér? Toch wel. Ma rio sterft in 1972 op 15-jarige leef tijd aan hartfalen. Nico was toen 13. „We hadden een haat-liefdever- houding, we waren erg verschil lend. Maar ik zeg altijd: Hoe gro ter de kloof, hoe mooier de brug." Na een potje voetbal gaat Mario moe op de grond liggen. Hij stond nooit meer op.... Wat Nico zich met name herinnert van na de uit vaart van Mario, was de stilte in het ouderlijk huis in Slijkplaat. „De oudste kinderen waren alle maal al getrouwd en het huis uit. Het was er opeens heel kil. Door al die ellende hebben wij overblij vers allemaal eelt op onze ziel ge kregen" De volgende jaren gaan voorbij zonder een sterfgeval onder de kinderen. De 'vloek' lijkt te zijn opgeheven, maar de familie zucht onder het stempel dat ze in de voorbije jaren kreeg opgedrukt. Ni- 'Hij vertrok die middag met de auto naar een sollicitatiegesprek in Hazerswoude. Het laatste wat ik van hem zag, was dat hij zwaaide uit zijn auto en riep dat ik braaf moest zijn' co: „Als mensen een van ons te genkwamen, dan werd er achter je rug om, maar wel hoorbaar, ge zegd: „Dat is er een 'van dat ge zin'. Verschrikkelijk." Dergelijke familierampen kun nen een huwelijk maken of bre ken. Miel en Stephanie werden al leen maar hechter. Uiteindelijk sterft, ondanks de goede zorgen van iedereen in het gezin, vader Miel in 2004. Hij was 86, oud en gewoon op. Moeder Stephanie, die op dat moment nog goed is, wil niet zonder haar maatje en sterft korte tijd later. Allemaal lig gen ze begraven op het piepkleine kerkhofje in Slijkplaat. Alle overblijvers, broers, zussen en de aanhang, komen steevast een keer per jaar allemaal bij el kaar. Nico: „We noemen onszelf het Marialegioen. Naar de kerk waar onze ouders zoveel voor de den: Maria Sterre der Zee. En we zijn ook allemaal vernoemd naar Maria. Mijn ouders hebben voor het legioen gezorgd." ZATERDAG 25 JULI 2015 Familie met eelt op de ziel In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. door Sheila van Doorsselaer Nico Steijaert Nico over zijn broer Jan Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze rubriek 'In liefdevolle herinne ring'.U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 - 434003, chefnieuws@pzc.nl Het laatste familieportret van het complete gezin Steijaert. Van links naar rechts: Petrus (1947-1968; hersenbloeding), Bea (nu 61), vader Miel (1917-2004; ouderdom), Sjaan (nu 72), Jan (1942-1970; auto-ongeluk), Marietje (1945-1966; hartpatiënt), Nico (nu 56), moeder Stephanie (1917-2004; liefdesverdriet), Tini (nu 44), Mario (1956-1972; hartfalen), André (nu 67), Theo (nu 65) en Paul (nu 64). De foto is in 1965 of 1966 gemaakt bij fotograaf Van Belleghem in Maldegem. fotoreproductie Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48