Visserijfeesten Breskens M n fantasie sloeg op ol STREEKTAAL ZEELAND 7 RUDENRIEMENS.COM Al het moois uit het zilte zeewater. Een visje hier, een mossel daar, de vissers zetten hun beste been voor. In Breskens al sinds 1953. De visserijfeesten worden er afgesloten met een dubbel vuurwerk: in de lucht en op het water. Ruden Riemens fotografeert Zeeland. De foto's zijn gebundeld in drie boeken: Kust, Land en Feest. Fotografie: Ruden Riemens. Tekst: Jan van Damme Het overkwam ons as 't waere. De mevrouw van het Gasthof, wi me een paer daehen "slao- pe mee ontbijt" deeë, in Beieren, ao vó ons de taefel gedekt, te dêlen mee vier vrouwen uut Fin land... Misschien dienke julder: "Wi a op vakantie?!" Mè je moet dat zie as werk, as bron van inspiratie vó streektaal. En., 't is bepaeld nie kosten-dekkend! Vier vrouwen dus; twi zestigers, eên middelbaere en eên joengere. Toch was 't ies drek gebroke en di was hliek een eêl gesprek, wibie me aolemaele driftig ons Engels konde oefene! Drie kwartier ebbe me saemen ons eten nè binnen gewerkt en ik ebbe m'n uterste best gedae om wat meer over dat kwartet te we ten te kommen. Wan...wat briengt zö'n viertal bie mekaore èn op vakantie! Ze aode aole viere hin trouwring an en me kwaeme te weten, dat er tweê in de winter ook nog es in Spanje weunde. Vee verder kwam ik nie. De tied was er te kort vó en het gesprekstem- po te laohe. Naemen kwaeme me wè te weten: Heli, Liisa, Mar ja en Riika. Ik ging dus op de fantasie-tour, wan 't zou toch een prachtige ba sis kunne weze vó een boek, mee as titel b.v. "Klavertje viere". In ge dachten begon ik a te schrieven! De twi zestigers, Liisa en Marja zouwe zusters moete weze. Marja, hard werkend, aoltied bezig mee een carrière, hin tied vó mannen, wè om vee te verdienen en toch wat neerkiekend op d'r zuster, die aoltied mè bezig was mee te zur- gen vó d'r uus en d'r man. Liisa, Voor de gesproken rubriek zie www.pzc.nl/streektaal opend op een kind, dat nooit kwam en dideu d'r man verlie zend. Ze won wè een hróte pries en kon van dat geld een uus kope in Spanje om di d'r ellende een bit je te vergeten, zeker in de doenke- re wintermaenden. Zó ontliep ze hliek d'r wat bazige zuster! Heli, de middelbaere, ao gestu deerd en wou vee reize en ondek- ke in d'r leven. Zóvee, dat d'r man begreep, dat 'n ze nie bie kon ouwe en zelf een uselijker vrouw tje vond.Heli kocht een uus in Spanje, om doenker Finland te kunne ontvluchten en kwam bie toeval nest Liisa te weunen. Toen Marja, die van de carrière, een keertje d'r eênzaeme zus in Span je kwam opzoeke, maekte ze ken nis mee Heli, de avonturier. Marja ao een vakantie geboekt in een kastéél, saemen mee een joenge collega, die mee hroöt liefdesver driet te kampen ao. Riika moest er es even uut...! Of Liisa en Heli zin aode om "ladies of the castle" te oren vó een weke. Dat leek ieder eêl leuk en vanuut een zeumers Finland vertrokke ze mee z'n vie ren nè een prachtig kastéél in Ho- henaschau (googiet het mè es!). As tussenstop verbleve ze eên nacht in Beieren, wi ze 's ochens saemen moeste ete mee twi men sen uut Zoetelande Wat zou het een mooi boeke kunne ore., vol drama! Helaas... m'n fantasie was op ol geslohe. Wan me wiere uutgenódigd om een dagje op 't kastéél te komme kieken en toen oorde me meer over en van ulder.De werkelijk heid was saaier en je zou er hin boek van kunnen maeke. Mien verhaal zou vee spannender we ze.En dirom moete julder het di ook mè mee doe. Ik ebbe eerlijk m'n fantasie opgebiecht, die in dat hróte kastéél en verteld, da'k ze m'n stikje vó streektaal toe za stie- re. Leze kunne ze't toch nie. En wil je die vrouwen op een foto zie, nou kiek dan nè de luus- ter-versie van deze krante. Di staen ze op, saemen mee de "king of the castle".... ZATERDAG 25 JULI 2015 door Frans van der Heijde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40