'Het is belangrijk dat artiesten hun eigen fouten kunnen maken' 28 CULTUUR SHOW Vervolg op 'Jurassic World' in juni 2018 'Nieuw huwelijk voor Tom Cruise' In het jaar dat zanger Oscar Harris (71) een halve eeuw in het vak zit, zet het hippe label Top Notch de schijnwerpers op zijn jaren als voorman van The Twinkle Stars. Show Entertainment Het vervolg op de succesvolle film Juras sic World draait vanaf 22 juni 2018 in de bioscopen. Dat heeft producent Univer sal aangekondigd. Jurassic World, sinds kort te zien in de bioscopen, belandde deze week in de top drie van films met de hoogste opbrengst aller tijden. Filmster Tom Cruise (53) gaat trou wen met zijn vriendin Emily Tho mas (22). Dat melden vrienden van het stel. Cruise en Thomas kennen elkaar sinds vorig jaar. Voor hem is het zijn vierde relatie. kunde te studeren. Hij was gebo ren in Albina, op de grens met Frans-Guyana, en opgegroeid in Paramaribo. Zijn vader speelde in een dixielandgroepje, zijn moeder zong. De radio bracht muziek naar Suriname. Uit Latijns-Amerika de liedjes van Celia Cruz, Nelson Pi- nedo en Daniel Santos, uit de Ver enigde Staten de nummers van Brook Benton, Sam Cooke en Nat King Cole. Voor de bioscopen stonden lange rijen voor de films met Cliff Richard en Elvis Presley. Harris zong voor het eerst op een podium op de bonte avond op school en merkte dat hij dankzij een beginnende baard in de keel de lage noten van Brook Benton kon halen, zijn grote voorbeeld. „Ik hield van veel verschillende soorten muziek, maar wat ik het allerliefste zong, waren de ballads en de bigtimers. Ik wilde de croo ner uithangen." De eerste hits van The Twinkle Stars ademden die sfeer. Num mers als Soldiers Prayer en Try a little love zijn op Amerikaanse leest geschoeide ballads, braken vrouwenharten bij de vleet en ver overden de hitparade. Opmerke lijk was dat de band deze zoete zwij meiaars afwisselde met een energieke mengeling van kaseko, soul en funk. Hoogtepunt uit het oeuvre van de groep is de plaat Trotyl uit 1973, waarop The Twinkle Stars de Ame rikaanse invloeden achter zich la ten en puur Surinaamse muziek maken, met perfecte arrangemen ten. Harris spreekt van een belang rijke doorbraak in de ontwikke ling van de Surinaamse muziek. „Achteraf, natuurlijk. Toen had den we eerlijk gezegd geen idee." Harris verliet de band in 1973 om een solocarrière te starten. Hij groeide dankzij commerciële suc cessen in Nederland uit tot de be kendste Surinaamse zanger. Hij stelt tevreden vast dat een nieuwe generatie het stokje heeft overge nomen. „Zo'n jonge Typhoon tim mert aan de weg. Hij doet heel an dere dingen, maar ik vind het fan tastisch." Hij voelt geen behoefte zijn ervaring te delen met zijn op volgers. „Het is belangrijk dat ar tiesten hun eigen fouten kunnen maken. Daar leren ze van." Harris zelf is weer actief, na een langdurig ziekbed wegens een bacteriële infectie. Hij werkt aan een nieuwe cd, waarmee een lang gekoesterde wens in vervulling gaat. „Van jongs af aan heb ik wil len croonen. Maar de mensen met wie ik werkte, hadden altijd ande re plannen met mij. Nu kan ik het eindelijk doen." Bij een benzinestation langs de A2 werd hij een paar jaar geleden aangesproken door een man met een Porsche: „U bent toch Oscar Harris?" Bleek het een van de kinderen te zijn van het koortje dat indertijd meezong op zijn grote hit Song for the children. Harris: „Ik kon me hem nog herin neren ook. Toen ik een praatje met de kinderen ging maken, zei hij dat hij het nummer maar niks vond. Ha! Ik drukte hem op het hart toch vooral zijn best te doen. Hij was nu kapper, en een succes volle ook, aan zijn auto te zien. Hij nodigde me uit om een keer naar zijn zaak te komen, dan zou hij mij gratis knippen." Het internationale succes van Song for the children vestigde in 1980 de naam van Oscar Harris als artiest, een wapenfeit waar hij van daag de dag nog steeds de vruch ten van plukt. „Het nummer was geschreven door Dries Holten, de Andres van Sandra Andres. We hebben discussie gehad over het kinderkoor. Het zingen met kinde ren staat in het vak bekend als niet zonder risico. Het gevaar be staat dat de kinderen alle aan dacht trekken. Ik heb nog ge vraagd: mag het geen dameskoor tje zijn? Maar nee, het moesten kinderen worden. De platenmaat schappij had het goed gezien. Die plaat heeft me heel veel werk op geleverd." Met een repertoire dat zich con centreerde op zwoele ballads Sin ce I met you babyen tropische meezingers Disco calypsowas Harris in de jaren zeventig en tachtig een vaste waarde op de Ne derlandse radio en televisie. Het geld werd verdiend met optredens in het land. De nu 71-jarige Harris vertelt met smaak over een discotheken- toer door Duitsland, waar op één avond en nacht soms vijf verschil lende adressen werden aange daan. „Ik heb het twee weken vol gehouden. Het was uren in de au to sjezen met de kaart op schoot, ergens een paar nummers doen en dan weer de auto in, op naar het volgende optreden. Ik vond het loodzwaar en levensgevaarlijk. Maar het verdiende goed." Het succes van de soloartiest Oscar Harris heeft zijn eerdere werk aan het zicht onttrokken. Al leen daarom al is het goed dat er deze week op het hippe label Top Notch een verzamel-cd verscheen: Soldiers Prayer en andere Poku's. Op het album staat het werk centraal dat Harris tussen 1965 en 1973 op de plaat zette als lid van de Suri naamse formatie The Twinkle Stars. The Twinkle Stars schreven ge schiedenis door als eerste Suri naamse muziekformatie in Neder land aan de weg te timmeren. Het door Harris geschreven Soldiers Prayer behaalde een eerste plaats in de Daverende Dertig. „Het is spannend om terug te horen", zegt Harris over het oude materiaal dat nu op de cd is verza meld. „Het waren onze eerste stap pen als artiesten. We hadden geen idee wat ons allemaal te wachten stond. Ik herinner me onze eerste plaatopnamen in de Soundpush Studio in Het Gooi. Ik woonde in de binnenstad, in de Haarlemmer Houttuinen, pianist Frank Smith in de buurt van het Concertge bouw. We verzamelden in alle vroegte op het Museumplein om samen naar Blaricum te reizen. Het kostte grote moeite om de stu dio te vinden in de bossen." Harris was in 1963 naar Neder land gekomen met het plan bouw- Oscar Harris. foto Rink Hof Cultuur Croonen op z'n Surinaams door Patrick Meershoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29