rif M 1 Makelaar en politicus Mark Faasse over de huizenmarkt, de Zeeuwse politiek en zijn Mark Faasse (59), godsvruchtig makelaar, spreekbuis van de NVM Zeeland, Statenlid, blogger en Italië-tifoso, heeft meestal het geluk aan zijn zijde. Zelfs kanker kreeg hem dit voorjaar niet klein. Na een operatie is hij weer 'schoon'. Een statige villa aan de rand van Kamperland. De serre serveert een pa noramisch uitzicht op de Noord-Bevelandse lande rijen. Goedkeurend vorst Faasse het groene stilleven. Een knip oog: „Als een makelaar niet goed voor zichzelf zorgt, doet hij dat ook niet voor een ander." Maar wat is dat nu aan de tuinzij- de? Romeinse pilaren? „Haha ja, onze architect ontraadde ze, vond ze disso neren bij het herenhuis-karakter. Ik vind ze prachtig. Ik ben misschien een makelaar met een vreemde smaak." In de keuken een ander stilleven: een vitrine met 80 verschillende cap puccino-kopjes. „Mijn vrouw Marianne en ik zijn Italië-fans. Aan elk kopje kleeft een vakantieherinnering. Ik maak altijd een foto van de zaak waar ik het kop je heb gekocht danwel gekregen. Die vitrine is in feite een sentimental journey." „We hebben in 2009 een klein huis - 40 vierkante meter - gekocht in Bajardo, aan de Ligurische kust, tien kilometer landinwaarts. Omdat het op 900 meter hoogte ligt, hebben we toch een fraai uitzicht op zee. Het dorp heeft dat gezellige Bertolli-sfeer- tje. Enfin, je kent het uit de reclames. In november gaan we er olijven pluk ken. Heerlijk!" Grinnikend: „Dag mag je wel zeg gen. Ik had een voorlopig koopcon tract getekend en 5000 euro cash aan betaald. Voor het transport van akte moet je echter cheques meenemen. Vanwege de anti-maffia-wetgeving mag je niet met contant geld beta len." „Het punt was echter dat Neder landse banken geen cheques doen. Ik dacht: 'dan wissel ik in Italië mijn cash voor cheques'. Dus ging ik met een tiet geld - 25.000 euro - het vlieg tuig in. Maar dan stuit je op bancaire regels. Je moet het geld invoeren, er moet worden afgestempeld." Na veel vijven en zessen had ik cheques. Zitten we bij de notaris, be gint hij over de aanbetaling. Hij wil het recu van de cheque zien. Ik had wel een kwitantie, maar die gold niet als bewijs. Nu zijn Italianen vinding rijk. De notaris loopt naar achter en komt even later terug met een nieu we koopakte, waarop in plaats van 30.000 nu 25.000 euro staat. Hij had de koopsom veranderd. Dat is ge woon valsheid in geschrifte! Wat dat betreft is Italië een apenland." Faasse begon zijn loopbaan als do cent Nederlands, maar dat 'lag hem voor geen meter'. Hij wilde jongeren iets leren, maar was meer bezig met de klas in het gareel te houden. Via fa milie stapte hij de wereld van de ma kelaardij binnen. „Ja, ik ben nog steeds makelaar. Destijds begon ik bij Sinke Komejan. Ik ben een harde werker, wilde me in kopen als partner, want dan kun je een fatsoenlijk pensioen opbouwen. Toen dat niet lukte, ben ik voor me zelf begonnen, samen met mijn broer René, die het onderwijs ook moe was." „Het was net na de rentepiek van de jaren '80. We waren een maand be zig toen de eerste Golfoorlog uitbrak. De huizenmarkt stortte in. Door de la ge olieprijs ontstond een soort massa- hype. Mensen werden onzeker, hiel den de hand op de knip. Dat soort marktbewegingen stoelt vooral op emoties. Een halfjaar lang had ik geen inkomen. Gelukkig had mijn vrouw een goed salaris." „Doe wat je belooft en wees eerlijk en realistisch. We waren bijvoorbeeld de eerste makelaar in de regio die een bouwkundig rapport bij het huis le verde. Daarin stonden ook de gebre ken. Collega's verklaarden me voor gek, maar ik had geen zin om verzwe gen ellende te verkopen. We waren misschien wat duurder dan anderen, maar wel een betrouwbare makelaar." 'Er staat trouwens nog wel een Porsche in de garage. Ik dacht dat die meer waard zou worden, maar helaas...' „Een makelaar is wat mij betreft geen hypotheekverstrekker. Ik ken de verhalen over hoge kosten, van polis sen die werden versneden en zelfs aan Chinese partijen werden ver kocht. Ik heb me zelf nooit op de over- sluitmarkt begeven. Wel heb ik des tijds levensverzekeringen verkocht. Dat waren spaarverzekeringen met een maximaal fiscaal voordeel. Ik durf te zeggen: best een goed pro duct." „Ik had me kort voor de crisis al uitgekocht bij makelaardij Faasse Fermont. Mijn broer koos voor de pro jectontwikkeling. Ik stond weer ge heel op eigen benen. Met een inge storte markt valt dat niet mee. Ik heb vier jaar van mijn spaarcenten ge leefd. Erg? Ach, dat is het risico van het vak. Ik zit nog steeds niet op mijn vroegere inkomen en dat gaat bij de huidige marktomstandigheden ook niet meer gebeuren. Ik ben een le vensgenieter, maar ik hoef niet meer per se een dure sportwagen of Vers- ace-pakken, die ik in de hoogtijdagen van het vastgoed overigens wel droeg. Er staat trouwens nog wel een Por sche in de garage. Ik dacht dat die meer waard zou worden, maar he laas..." „Wees reëel en neem je verlies. Zet het huis voor een scherpe prijs neer, dan verkoop je sneller en verlies je uit eindelijk minder geld dan wanneer het huis drie, vier jaar te koop staat. Bovendien kun je een restschuld mee- financieren in een nieuwe hypo theek." Faasse komt uit een hervormd Kamperlands nest. Hij is politiek geëngageerd, sluit zich aan bij de Ar- jos, de jongerenbeweging van de ARP, de partij van de 'mannenbroe ders' die later opgaat in het CDA. Van 2003 tot 2007 is hij Statenlid voor het CDA en van 2010 tot 2012 CDA-raads- lid op Noord-Beveland. Daarna eet hij van twee walletjes. Hij blijft lid van het CDA, maar wordt lijsttrekker van de nieuwe lokale partij Zeeland Lokaal, die afgelopen voorjaar één Sta- tenzetel bemachtigt. „Nou ja, ik ben nog lid, maar ik was klaar met het lokale CDA dat vaak de verkeerde besluiten steunde. Dan heb ik het onder meer over het besluit om de vestiging van een Al- di-supermarkt in Wissenkerke moge lijk te maken. Dat zogenaamde win kelverbeterplan is slecht voor lokale ondernemers. Als de bouw van de Al- di doorgaat, en daar ziet het naar uit, gaan de huidige winkels van Noord-Beveland er twee tot zeven procent in omzet op achteruit. Jam mer genoeg was ik het enige raadslid dat destijds tegenstemde." „Ik ben ervan overtuigd dat de lo kalen het beter hadden gedaan als Ro besin geen nieuwe partij was begon nen. Tegelijkertijd zie ik dat de eilan denstructuur nog steeds een rol speelt. Zeeuws-Vlamingen voelen zich sneller tekortgedaan. Dat staat de vorming van één grote lokale Zeeuwse partij in de weg. Het ketst ook af op ego's. Ik ben een bruggen bouwer, van nature verbindt een ma kelaar." „Ik denk dat lokalen veel oog heb ben voor de leefbaarheid in dorpen. Daarnaast gaan we zeker niet akkoord met de aangekondigde verhoging van de opcenten op de motorrijtuigenbe lasting. Als de provincie gaten wil dichten, moet ze niet via belastingver hoging het geld bij de burger halen, 'Ik heb meer begrip gekregen voor wat kankerpatiënten doormaken. Het is een ervaring die je niemand toewenst.' maar zelf verder bezuinigen. Bijvoor beeld op het ambtenarenapparaat." Voorjaar 2015 wordt Faasse gecon fronteerd met kanker. Hij heeft een melanoom, de meest dodelijke vorm van huidkanker. Op zijn blog schrijft hij er openhartig over. Ook over zijn geloof dat hem kracht schenkt. „Goed, de operatie is geslaagd. Het melanoom is weggehaald, er waren geen uitzaaiingen. Het was een inci dent. Wel een ervaring die je nie mand toewenst." „Dat kun je opvatten als dat je de hemel ingaat, dus dood bent. Op weg naar de dermatoloog reed ik ondanks de parkeersensoren een deuk in de au to. En toen ik naar de chirurg ging, kreeg ik hartkloppingen. Ik moest mijn auto aan de kant zetten." „Ik heb meer begrip gekregen voor wat kankerpatiënten doormaken. Het is een ervaring die je niemand toe wenst. Tegelijkertijd leer je de kleine dingen van het leven meer waarde ren. Ik heb geluk gehad. Ik ben dan wel op vrijdag de dertiende geboren, maar ben echt een zondagskind. Een gelovig zondagskind. Ik bid veel. En elke morgen lees ik Psalm 91, waarin God zegt: 'Ik zal je redding zijn'." 'Ik ben een zondagskind, ik heb geluk gehad' door Frank Balkenende Meegenomen uit Italië? Gaat de verkoop van een huis daar nou anders dan hier? Een goede keus? Wat is nu een goede makelaar? Zelf wel eens woekerpolissen verkocht? Na de crisis die in 2008 begon, kapseis de de huizenmarkt andermaal. Hoe ben jij daar zelf doorheen gekomen? De huizenmarkt in Zeeland trekt iets aan, al is er geen sprake van fors herstel zoals in de Randstad. Wat raad je Zeeuw se verkopers aan? Waarom keer je het CDA de rug toe? De Zeeuwse lokalen zijn versplinterd. Bij de Statenverkiezingen deden er drie lo kalen partijen mee. De Partij voor Zee land die boegbeeld johan Robesin aan de kant had geschoven, verloor. Robe- sins nieuwe partij haalde het niet. Jouw partij Zeeland Lokaal heeft één zetel. Op geteld: twee lokale zetels in de Ab dij-zaal. Een waardeloze score, toch? Het programma van Zeeland Lokaal ver schilt nauwelijks van andere partijen. Waar ga jij als fractievoorzitter van Zee land Lokaal het verschil maken? Hoe is het nu met het lijf? Op je blog schrijf je dat je emotioneel be hoorlijk van de kaart was. Als je van de huisarts komt, denk je aan Psalm 122: 'Jeruzalem dat ik bemin, wij treden uwe poorten in'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21