16 ZOMER Dwars door Europa fuiven verslaggevers Carla en Hanneke deze zomer elke dag. Klein of groot, festival of verjaardag, als er iets te vieren valt, zijn ze erbij. Vandaag: de verjaardag van Sil en Pieter in Saint-Jean-de-Monts. MAANDAG Vakantieliefdes I DINSDAG Langs de Nederlandse kust l WOENSDAG Waar is dat feestje? l DONDERDAG Vakantieliefde WAAR IS DAT FEESTJE? DEEL 12 Voordat Ragna Dantuma, de moeder van het vierkoppige zootje ongeregeld op cam ping Les Amiaux überhaupt de taart heeft kunnen verde len, heeft zoon één al een stuk in zijn mond gepropt. Hij kauwt in tens tevreden. Broers nummer twee en drie vallen ook aan. En zoon vier laat een paar aardbeien in het gras vallen. „Vijf se conden." Als je binnen die tijd het eten van de grond plukt, kun je het nog wel eten, geldt de regel. Ragna doet een stap naar achteren met de smetteloze taartschep nog in haar hand. Elk jaar sleept ze het ding mee op vakantie. En elk jaar gaat-ie ongebruikt weer mee te rug. Terwijl er toch gelegenheid genoeg is. Deze familie viert elke zomervakantie vier feestjes onder de luifel: eerst die van twee lingbroertjes Pieter en Sil (7) en volgende week die van Ties (9) en haarzelf (42). Slechts twee van de zes zijn niet jarig, oudste zoon Jurre en vader Mark. Toen ze nog twintigers waren, beloof den Mark en Ragna dat hun leven ook na de geboorte van hun kroost bij het oude zou blijven. Dus: een knus jarendertighuis- je in hartje Utrecht, na het werk nog even de kroeg in. Maar toen kwam de tweeling. En daarna: een nieuwbouwhuis in Sneek, lekker dicht bij opa en oma. Burgerlijker kan het niet meer, stellen ze vast. „We zit ten gewoon drie weken op dezelfde plek op de camping." Met een voortent die versierd is met vlaggetjes en ballonnen. Het maakt de vrolijke chaos in het gezin alleen maar groter. 'Als je iets gesloopt wilt hebben, moet je bij hen zijn', verzucht Mark. Toen de verloskundige tijdens de twintig- wekenecho de woorden sprak die hun le ven veranderde ('hier zit één, hier nog één) maakte vader Mark in zijn hoofd een lijstje. Groter huis en auto, nieuwe kinderwagen. Ragna keek hem niet begrijpend aan. Ze dacht maar één ding: 'Oh my God, ik word enorm'. Ze kreeg gelijk. „Mensen zeiden te gen mij: zet wieltjes onder die buik. Onder steun dat ding." Inmiddels ziet de moeder er overigens jaloersmakend slank en fris uit. En ze staat, na gestopt te zijn met wer ken, weer twee dagen voor de klas als juf van groep zes. De rest van de week pro beert ze orde in de chaos te brengen. Die wordt goed zichtbaar als het ontbijt op de camping nog maar net achter de kie zen is. Daar treedt de eerste familietraditie in werking: het verstoppen van de cadeaus. De jarige tweelingbroertjes knijpen de ogen samen, terwijl de oudste twee broers, Jurre (11) en Ties (nu nog 8), het op een sprinten zetten. Watervlug rennen ze kris kras door elkaar heen. Eén vierkant pakje verdwijnt in de voortent achter de voor raadkast, de ander in de bosjes, en nog één achter de waterkraan. '10-9-8'. De tweeling begint hardop af te tellen. Het duurt ze te lang. Ze hebben nog meer te doen vandaag: midgetgolfen bijvoorbeeld. '7-6-5'. Eigenlijk hebben de broertjes het groot ste cadeau al gehad bij vertrek uit Neder land: een iPad. „Erg he?, zegt Ragna terwijl ze schuldbewust lacht. „Maar het is nog nooit zo stil geweest in de auto." Normaal gesproken, is de blonde Friezin het het animatieteam in de auto. Dan zit ze achterstevoren op haar stoel om autobingo te spelen - 'wie het eerste een nummer bord met een X ziet'. Of jodelt ze 'We zijn er bijna' voor de honderdste keer mee. En tovert ze eindeloos veel pakjes drinken uit de grote koelbox die op rij twee in de auto staat, zorgt ze voor het kwartet en sust ze ruzies. Aan Mark de schone taak om de weg uit te zoeken. Ook niet gemakkelijk, Er zijn er twee jarig.... nog Aardbeientaart en een heleboel garna len op de wok voor een extra feestelijke vakantiedag. Deze familie viert elke zomervakantie vier feestjes onder de luifel: eerst die van tweelingbroertjes Pieter en Sil (7) en volgende week die van Ties (9) en moeder Ragna (42). Slechts twee van de zes zijn niet jarig, oudste zoon i jurre en vader Mark.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17