2015 FAVORIET Drielandenpunt met woelige historie ZOMER 15 MIJN ZOMER Wb£êè Onze correspondenten tippen voor u de beste vakantiebestemmingen Vandaag Thij's Kettenis Locatie Meer van Presba Ligging 40 54 NB 21 2 OL Grootste attractie: Agios Achilios Wat je er moet eten Vis, vis en nog eens vis e hebben net de auto gepar keerd en lo pen een rond je door het dorp. Meer dan een plein, wat vervallen oude huizen en een kerk tegen een steile berg heeft Psarades niet. Nou ja, behalve de schitterende ligging in een punt van het onmetelijke Prespameer dan. Het is bijna hoogseizoen, en we vallen op als de enige toeris ten in het dorp. Ene Kostas komt op ons af. „Zoeken jullie een ka mer? Kom maar mee." Hij loopt een trap op, naast een taverne. De kamers zijn niks bijzonders, maar schoon en met een bed en een badkamer. De prijs: 15 euro per nacht. Per kamer. „Kom straks maar vis eten", zegt Kostas. Hij wijst op een bootje aan de kade. „Vandaag vers gevan gen." Wie wegdroomt bij de gedachte aan een vakantie in Griekenland, ziet zichzelf al snel luieren op een eiland in de zon. Bergen, me ren en bossen horen meer bij de Alpenlanden en Scandinavië. Maar ook Griekenland heeft ze. De meeste mensen reageren ver rast als ze horen dat Griekenland behoort tot de drie bergachtigste landen van Europa. Het toerisme in de Griekse ber gen is relatief onderontwikkeld. Dat geldt helemaal voor het ge bied rondom het immense Prespameer, dat een ongemakke lijke ligging heeft. Griekenland deelt het met zijn buren Albanië en Macedonië - het drielanden punt ligt midden in het meer, ge markeerd met een boei. Buren die op zijn zachtst gezegd een on gemakkelijke relatie met elkaar hebben. Een grensovergang naar Albanië ligt zeker 40 kilometer rijden ver derop. Naar Macedonië is wel een weg, maar de grens kom je niet over: die is al decennialang afgegrendeld vanwege de ruzie over de naam van dat land - de zelfde als die van een Griekse re gio. Wel hebben alledrie de lan den het gebied uitgeroepen tot nationaal park en zijn er grens- De kamers zijn niks bijzonders, maar schoon. De prijs: 15 euro per nacht overschrijdende projecten voor natuurbehoud. En er valt een hoop te behouden. Vossen, wilde paarden en vooral vogels. Beren en wolven zijn te schichtig om zich te laten zien, maar ze wonen er wel. De regio is bezaaid met verlaten kerken, sommige alleen bereikbaar per boot. „Alsjeblieft. Met een karaf huis wijn." Kostas dient de vis op, en weldra is het enige wat we horen het getik van het bestek op onze borden. Het is nauwelijks voor te stellen dat deze vredige regio een wrede geschiedenis kent. Tijdens de Balkanoorlogen, de Eerste en de Tweede Wereldoorlog én de Griekse burgeroorlog liepen hier frontlijnen. Duizenden zijn van uit hier verdreven, of erger. In Psarades wonen vooral oudere mensen van Macedonische kom af, die hun naam hebben moeten veranderen in een Griekse. Ook het dorp zelf ontkwam er niet aan - dat heette vroeger Nivici. Toch hoor je in de paar straten re gelmatig Macedonisch praten. De vis is op, de karaf leeg. We gaan naar bed. Er valt 's avonds toch niks te beleven in Psarades. En dat is heerlijk. ZATERDAG 25 JULI 2015 r in Nederland Werken in de zinderende hitte, een lekker ijsje eten, bakken op het strand. Onze fotografen leggen de zomer in Nederland vast. Arie Kievit ging op de barbecue. Het is niet zomaar een barbecue. Nee, deze maaltijd blijkt het afscheid van echtpaar Don en Brigitte van der Linden uit Nieuw- Beijerland. De twee vertrekken met hun drie kinderen (12,10, 5) naar Frankrijk om camping Domaine de Ramonjavel over te nemen. „We houden ontzettend van Frankrijk en hebben al jaren deze droom", vertelt Don. Het landgoed ligt vlakbij de rivier de Lot. De verhuiswagen rijdt over drie weken voor. „Onze vrienden en familie gaan ook nog op vakantie. Vandaar de vroege afscheidsbarbecue." in Griekenland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16