Zonnewijzer was noodzakelijk NIEUWS 13 een muurschildering ontwaard. Migom: „Voor de Franse Revolu tie had elk gilde of broederschap een eigen plek in de kathedraal. Die konden ze naar eigen belie ven schilderen en daar konden ze hun eigen beelden plaatsen." De muurschildering van dit gilde of broederschap - links, achterin de kerk - liep tot de zuilen van de koorgang. De schilderingen zijn opnieuw zichtbaar gemaakt. „Het is een duidelijk renaissancepa- troon. Waarschijnlijk van een mu ziekgilde, want er staan engelen die instrumenten bespelen op", denkt Migom hardop. Niet alleen de kapellen moes ten onder handen genomen wor den. Dat gold ook voor de glas-in-loodramen. Een hels kar wei. Migom geeft een voorbeeld: „De glasramen bestaan uit aller lei kleine ramen. In de jaren '70 zijn die daar weggehaald. Die gla zen lagen jaar en dag in een de pot. Het was in 2012 een hele puz zel het originele glasraam te her stellen, omdat in de jaren '70 nie mand op het idee was gekomen een foto van het raam te maken!" Over andere zaken werd beter nagedacht. Zoals de bescherming van die waardevolle glas-in-lood- ramen. Voor die ramen werden ter protectie voorzetglazen ge plaatst. Ze bewezen vorig jaar hun nut. Toen hield een giganti sche hagelstorm huis boven gro te delen van Vlaanderen. De ka thedraal werd niet gespaard. De 'gewone' ramen waren een mak kelijke prooi voor de vuistdikke hagelballen, maar de voorzetgla zen beschermden de glas-in-lood ramen. „Als die waren gesneu veld, was dat een ramp geweest." Dan had de restauratie van de Onze-Lieve-Vrouwekathedraal zomaar een paar jaar extra kun nen duren. Antwerpen mag dan wel verkondigen dat de herstel werken erop zitten, volgens Mi gom wordt pas begin 2016 echt de laatste hand gelegd, als het or gel in ere is hersteld. De Antwer penaar zal het weinig boeien. Die kan wel wat extra maanden wach ten tot de kathedraal helemaal uit de steigers is. En de Trots van 't Stad er weer voor heel wat ja ren tegenaan kan. ANTWERPEN. Een goudkleurige streep loopt van de linkerkant van de kathedraal richting het altaar. Daar stopt die. Maar wie de streep nawijst, ziet dat hij naar het glas-in-loodraam wijst. „Het is een zonnewijzer", ver telt Serge Migom, van de Dienst Erfgoed van de provincie Antwer pen. De wijzer werd in 1830 door de Onze-Lieve-Vrouwekathedraal getrokken. In heel het land wer den destijds zonnewijzers ge bruikt. Migom: „Dat kwam omdat de eerste spoorlijn in België werd aangelegd. Het was belangrijk dat het in heel het land, dezelfde tijd was. Daarvoor leefden de mensen echt in een stad, met hun eigen tijd. Met de rest van het land had den ze weinig te maken. Met de trein was elke stad plots te berei ken. Die trein moest op tijd ver trekken en aankomen, daarom werd de zonnewijzer ingevoerd." In de kathedraal is de zonnewij zer in ere hersteld. „De zon kwam via enkele gaten in het raam naar binnen." In dat glas-in-loodraam zijn nu drie witte vlekken ge maakt, waardoor de zon naar bin nen schijnt en precies de zonne wijzer volgt. Net als de gaten, an derhalve eeuw geleden. Tijdens de restauratie kon niet alles hersteld worden. Sommige sporen van muurschilderingen zijn weer achter de verf verdwe nen. Migom: „Ze zijn afgedekt met Japans papier, zodat de schil deringen niet beschadigd raken. Daar is overheen geschilderd. Wel licht kunnen we ze in de toe komst goed zichtbaar maken." ZATERDAG 25 JULI 2015 kan er weer tegenaan De Antwerpse Onze-Lieve-Vrouwekathedraal werd tijdens de restauratie een tijd, tot 1993, door een wand in tweeën gedeeld. Serge Migom toont op zijn iPhone hoe met sponsjes de witte verf van de muren werd gehaald en een muurschil dering van - waarschijnlijk - een muziekgilde ontdekt werd. foto's Camile Schelstraete De zonnewijzer loopt tot een glas-in-loodraam. Daar zijn drie witte vlekken aangebracht, waardoor de zon weer naar binnen schijnt. Een ecce homo (Zie hier De Heer), die per toeval achter de witte verf werd ontdekt tijdens de restauratie van de Antwerpse kathedraal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14