Nieuw vaccin tegen malaria binnen bereik Luchtaanvallen op Syrische doelen Amerikanen mogen Incirlik-basis gebruiken Lang hield Ankara zich afzijdig in de strijd tegen IS. Nu niet meer. De Turken zijn wakker en slaan terug. NIEUWS 11 Aanhanger IS schokt met foto op Turks strand 'Boodschap van verdwenen vader' ISTANBUL. Voor het eerst sinds het begin van de burgeroorlog in Sy rië voeren Turkse straaljagers luchtaanvallen uit op doelwitten van Islamitische Staat. Meer dan 35 jihadisten zouden het leven hebben gelaten, klonk het ron kend uit Ankara. Tekenend voor de enorme omme zwaai van het Turkse regime dat zich tot grote ergernis van het Westen tot voor kort nogal passief opstelde in de strijd tegen IS. Turkije besloot onder grote druk van Washington in 2013 Islamiti sche Staat toe te voegen aan de zwarte lijst van terroristische orga nisaties, maar deed vervolgens am per wat om de coalitie en de Syri sche Koerden te helpen bij hun strijd tegen de jihadisten in Syrië. IS-sympathisanten in Turkije werd tot voor kort geen strobreed in de weg gelegd. Maar die tijd is voorbij. Soldaat Drie posities van IS werden ver nietigd in het grensdorpje Havar, van waaruit IS donderdag een Turkse militaire post beschoot, waarbij een soldaat sneuvelde. En terwijl de Turkse luchtmacht de ji hadisten in Syrië bombardeerde, voerden bijna 6.000 speciale een heden van de antiterreurpolitie grootscheepse zoekacties uit in dertien provincies. Bij razzia's in honderden wonin gen arresteerden gemaskerde com mando's, bijgestaan door helikop- ters, tot dusver bijna 300 verdach ten die lid of sympathisant zou den zijn van IS, de Arbeiderspartij van Koerdistan (PKK) en andere verboden linkse partijen. Om de ommezwaai compleet te maken heeft president Erdogan tij dens overleg met president Oba- ma de VS eindelijk toestemming gegeven om de Amerikaanse lucht machtbasis in Incirlik - op slechts 150 km van de Syrische grens - te gebruiken voor aanvallen tegen IS. Een Amerikaanse hoge officier noemde deze radicale omslag 'een belangrijke stap'. Begin Het gecoördineerde offensief te gen IS en andere terroristische groepen is dan ook 'slechts' het be gin van een veel omvangrijkere en langdurige operatie, beloofde pre mier Ahmet Davutoglu. De aanleiding is niet alleen het bloedbad in het Koerdische stadje Suruc waarbij 32 mensen om het leven kwamen, aldus de premier. Maar ook de 'illegale demonstra ties met gemaskerde mannen die wapens dragen en de aanslagen van de afgelopen dagen tegen on ze veiligheidsdiensten, waarbij vijf van hen als martelaren sneu velden'. Nu is er weinig dat de Turken zo diep raakt als de dood van een sol daat. Maar er zit meer achter de Turkse breuk met het Syrië-beleid en het harde optreden. President Erdogan zag lange tijd niet het verslaan van IS, maar het verdrijven van het Assad-regime als de belangrijkste prioriteit. Dus werd er de afgelopen jaren actieve of passieve steun gegeven aan alle moslimmilities, inclusief IS. Onder druk van westerse bondge noten zijn de Turkse veiligheids diensten uiteindelijk toch begon nen de 900 km lange grens met Syrië beter te beveiligen en in de afgelopen weken zijn jihadistische websites gesloten en honderden IS-leden en ronselaars opgepakt. Dat heeft vermoedelijk geleid tot de wraakactie in Suruq waarbij 32 jongeren omkwamen. Een actie die de Turken niet onbeantwoord kunnen laten. De angst voor meer aanslagen van IS op Turkse bodem is bovendien groot. Daarbij komt dat de Turkse rege ring en veel generaals het ont staan van een onafhankelijk Koer disch grensgebied in Syrië eigen lijk als een veel groter gevaar voor Turkije zien dan de hele opmars van IS. De successen tegen Islamitische Staat van YPG, de Syrische Koer den, die steeds nauwer optrekken met de Amerikanen zijn daarom een doorn in het oog van de Turk se regering. Met de aanvallen op Is lamitische Staat zou Ankara ook de opmars van de Syrische Koer den willen stuiten. Het is niet voor niets dat in Tur kije de laatste ommezwaai van de regering met veel wantrouwen wordt gevolgd. Zeker door de Koerden. Een aanhanger van Islamiti sche Staat heeft een foto van zichzelf op Facebook gezet, waarop hij in zijn zwembroek op een toeristisch strand in Turkije poseert. Dat meldt het Britse Channel 4 News. De foto zou zijn gemaakt in de Turkse badplaats Amasra. Het nieuws heeft voor veel beroering ge zorgd. Het is ongeveer een maand geleden dat IS een aan slag pleegde op een toeristisch strand in Tunesië. Daarbij kwa men zeker 39 mensen om het leven. Het gaat om Sari Dayi, een Turk die mee vocht met ex tremisten in Syrië en Irak. Dayi verspreidde foto's en opnames waarop hij poseerde met afge hakte hoofden. LEIDEN. Een prik die jonge kinde ren beschermt tegen dodelijke malariamuggen is goedgekeurd in Europa. Grote kans dat het vac cin genaamd Mosquirix binnen kort in Afrika levens gaat redden. „Het is het beste vaccin dat we tot nu toe hebben", zegt parasito- loog Chris Janse van het Leids Universitair Medisch Centrum. „De injectie zorgt ervoor dat het lichaam immuun wordt voor een van de eiwitten die een parasiet meebrengt. Daardoor kan die zich niet nestelen in de lever en voorkom je dat de parasieten in het bloed en in de hersenen te recht komen. Bij ruim 600.000 kinderen in de wereld leidt dat jaarlijks tot de dood, vooral in Centraal-Afrika." „Ja en nee. Eerdere vaccins werk ten helemaal niet. Mosquirix weet 30 tot 50 procent van de be smettingen te voorkomen. Maar dat moet beter, daarom werken we internationaal aan het verbete- 'Malaria leidt jaarlijks bij ruim 600.000 kinderen tot de dood, vooral in Centraal-Afrika' ren van de inenting. Hier in Lei den experimenteren we boven dien met een vaccin waarin een verzwakte vorm van de hele para siet zit. Zo worden parasieten die via muggen het lichaam binnen dringen beter bestreden. De eer ste tests wijzen erop dat je zo 100 procent bescherming kunt op wekken." „Die zijn het meest vatbaar voor tropische malaria, de ernstigste vorm. Volwassenen hebben vaak al een besmetting overleefd en zijn daardoor immuun." „Nee, wij zijn op geen enkele ma nier immuun voor malaria, dus een risico van 50 procent om het op te lopen is veel te hoog. Pillen zijn de beste bescherming." „Je kunt kinderen niet elke dag pillen laten slikken, dat is veel te duur." „Klopt. De EMA heeft nu welis waar positief geadviseerd en de Wereldgezondheidsorganisatie zal dat waarschijnlijk overnemen. Maar het is altijd een kwestie van keuzes maken in landen waar weinig geld is voor zorg en vele andere infecties de gezondheid van kinderen bedreigen." NANTES. Een journalist in de West-Franse stad Nantes heeft mogelijk een boodschap ontvan gen van een man die vier jaar gele den verdween, nadat hij zijn hele gezin had vermoord. „Ik leef nog", stond op de achterzijde van een foto van zijn twee zoons. De moe der en haar vier kinderen werden begin april 2011 verdoofd en ver volgens vermoord. De stoffelijke resten werden op 21 april 2011 ge vonden onder het terras van hun woning in Nantes. Alles wijst er op dat de vader, die in financiële moeilijkheden verkeerde, de moorden en het wegwerken van de lijken zeer goed had voorbe reid. Hij geldt als de hoofdver dachte. Van hem is er geen spoor meer sinds april 2011. ZATERDAG 25 JULI 2015 De Tlirkse ommezwaai door onze correspondent Mare Guillet De moeder van de Turkse soldaat Mehmet Yalcin Nane tijdens de begrafenis van haar zoon die om het leven kwam bij gevechten met IS. foto Bulent Kilic/AFP door Francine Wildenborg Wat kan Mosquirix? Is deze injectie dé remedie waarop we al zolang wachten? Chris Janse parasitoloog Waarom is Mosquirix bedoeld voor jonge kinderen? Heeft het zin om Mosquirix te ne men, in plaats van malariapillen? Waarom dan geen pillen in Afrika? Mosquirix is ook niet goedkoop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12