Klassieke muziek aan zee blijft populair Terneuzen houdt toch koopavond Recreanten hebben via paden en uitkijktorens unieke inkijk J3 ZEEUWS-VLAANDEREN 5 J sSK De Grote Putting wordt dit najaar drie keer zo groot als nu. Natuurliefhebbers en wandelaars komen straks echt aan hun trekken. De Grote Putting tussen Hengst dijk en Klooster zande wordt nog dit jaar ruim drie keer zo groot. Het natuurgebied omvat nu zo'n 56 hectare, maar telt vóór 2016 ruim 180 hectares. De Grote Putting was voor planten en vogels altijd al van groot belang, maar in de toe komst zijn de belangen van in de streek bijzondere flora en fauna nog meer gewaarborgd. Daar naast is de Grote Putting vanaf volgend jaar voor recreanten veel aantrekkelijker. Een nieuw wan delpad langs de rand van de Put ting laat mensen de natuur bele ven en twee uitkijktorens bieden straks een prachtig uitzicht over een groot deel van het weer moe rassige gebied met waterlopen, graslanden en ruigtes. De forse uitbreiding van de Grote Putting maakt het voor pas santen al makkelijker een blik in het natuurgebied te werpen. Van af de Hulsterweg (net buiten de bebouwde kom van Kloosterzan de) en vanaf de langs de kreek De Vogel lopende Sint Josephstraat moeten over een halfjaar goed de met nieuwe greppels doorsneden graslanden te zien zijn. Door het open karakter van het gebied, overtollig riet wordt tijdig verwij derd, moeten water- en weidevo gels als grutto's, kieviten, winter talingen, smienten, graspiepers en tureluurs weer volop aan hun trekken komen. Grutto's en kieviten voelden zich bijvoorbeeld tot de eeuwwis seling prima thuis in de Putting, ook om te broeden. Maar door voortschrijdende verdroging ko men de weidevogels nu in veel minder grote aantallen naar de oa se in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De werkzaamheden dit najaar moeten er ook voor zorgen dat er geen water van buiten het gebied in hoeft te worden gepompt. Stik stofrijk water van buiten zorgde de afgelopen jaren voor verrui ging. In het grondwater van de Grote Putting zit nog altijd wat zout en dat geeft bijzondere zout- minnende plantjes, die door dis- Het mannetje van de wintertaling. Ook de wintertaling broedt het liefst op een beetje drassig grasland. tels en brandnetels werden ver dreven, nieuwe kansen. Via de wandelpaden kunnen echte struiners middenin het na tuurgebied belanden. Aan de Put- tingweg komen wat kleine wan den met doorkijkgaten en infor matie over het gebied. Omdat je op dat punt middenin het natuur gebied staat, is een verhoging niet nodig, oordeelt opdrachtge ver provincie Zeeland. Er komt wel een uitkijkpunt op de krui- Graspiepers voelen zich natuurlijk helemaal thuis in het grasland dat de huidige ruigten gaat vervangen sing van de Sint Josephstraat met het Karnemelkpad. Op dijkhoog- te komt een wand met doorkijk gaten, waardoor je van de ene kant over de Grote Putting uit kijkt en vanaf de andere kant over de Vogelkreek. Volgende week woensdag houdt de provincie - samen met onder meer Staatsbosbeheer en waterschap - van 19.00 tot 21.00 uur een inloopavond in dorps huis De Schuur in Hengstdijk. Het aantal kieviten in de Grote Putting daalde fors. De vogel moet profiteren van de come-back van gras. Al jaren trekken ze volle zalen, de Zomeravond concerten aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust. Dat was woensdag niet an ders in de Grote Kerk in Groede, waar het Trio Yüsa optrad, met Tae Yoshioka (piano), Christophe Pochet (viool) en Bart Verhaeghe (cello). De lat ligt hoog dit jaar, bewees het pas in 2014 opgerichte gezel schap. Het samenspel grensde nu al aan perfectie. Het trio speelde mooi gelijk, met aandacht voor nu ances en frasering. Yü en Sa zijn twee Japanse ka rakters die de zuiverheid symboli seren. Het trio deed de naam eer aan. Het enige minpuntje was de akoestiek. De muren van de Grote Kerk bezitten te weinig absorptie, waardoor de muziek harder klinkt. De musici pasten zich snel aan, maar het allegro in het Geistertrio van Beethoven klonk toch aan de harde kant. Begrijpelijk, want dit is erg dynamisch en expressief. Beethoven schreef het Geistertrio in 1808 en droeg het op aan Marie von Erdödy. Het Geistertrio refe reert aan een passage waarin de ietwat mysterieuze klanken gekop peld worden aan de heksenscène uit Macbeth. Een moderner muziekstuk dat het Trio Yüsa bracht, Scrolling ME van Frank Nuyts (1957), is geba seerd op de kameropera Middle East. In drie delen worden gesprek ken tussen Israël en Palestina ten tijde van George W. Bush uitge drukt. De muziek is vaak weemoe dig en weerspiegelt dat de bijeen komsten bestonden uit praten om te praten. Het heftige middendeel deed aan ruzie denken door het snel getokkelde ritme. Na de pauze klonk het tweede pianotrio van Mendelssohn. Hij schreef dit twee jaar voor zijn dood. De pianopartij is beladen. Het andante werd met toewijding heel romantisch vertolkt. De dia loog tussen de strijkers in het scherzo was wervelend, een mooie finale. Het volgende Zomeravondcon cert aan Zee is woensdag 29 juli in de dorpskerk van Cadzand. Het Trio Pianissimo treedt dan op van af 20.00 uur. Winkels mogen in Terneuzen op vrijdagen tot 2t.oo uur open zijn. Steeds meer winkeliers hangen echter 's avonds het bordje 'geslo ten' aan hun voordeur. Onderne merskoepel Bizzy hield daarom een enquête. Landelijk zijn koopavonden op hun retour. In veel steden zijn ze de laatste tijd afgeschaft bij ge brek aan klanten. Het is vaak stil op straat en ondernemers verdie nen geen cent, maar maken wel (personeels)kosten. In de buurgemeenten Hulst en Sluis is de koopavond al gro tendeels afgeschaft. De zondag openstelling wint aan populari teit. Ook zijn steeds meer ge meenten bereid de openingstij den op zaterdag te verruimen van 17.00 naar 18.00 uur. Voorzitter Martijn van Battum van Bizzy Stad: „Onze leden vin den in meerderheid dat de koop avond moet blijven. Dat gebeurt dus. Uitbreiding van het aantal koopzondagen vinden ze voorlo pig geen optie." Van Battum meldde eerder de ze week al dat de koopzondag op de laatste zondag van de maand in Terneuzen wordt gehand haafd, maar dat elke week een koopzondag teveel van het goede is. Wel worden de maandelijkse koopzondagen 'opgeleukt' met evenementen en wordt bekeken of het interessant is de winkels al om 12.00 uur te openen, een uur eerder dan tot nu toe. Ongedierte preventie en bestrijdingsplan voor alle bedrijven. Plaagdier bestrijding Zeeuws-Vlaanderen VRIJDAG 24 JULI 2015 Natuur krijgt volop ruimte in Grote Puttir r krijgt volop 5 in Grote Putting Bestaande deel Uitbreiding I Wandelpad Uitkijkpunt J? Richting Kloosterzande N689 Richting I^Vogelwaar De Vogel Bron: zeeland.nl door René Hoonhorst RECENSIE door Jeanette Vergouwen door Wout Bareman TERNEUZEN. De koopavond in Ter- neuzen blijft, als het aan de meer derheid van de ondernemers in de binnenstad ligt. T: 0115 - 530 585 lader@zeelandnet.nl IPM integrated pest management Particulieren: papiervisjes, wespen, vliegen, knaagdieren enz. Elektrische vliegendoders UV HACCP en Bedrijfshygiëne

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 71