€67?" Rechter twijfelt over noodweer bij schietincident NIEUWS Vermomd en anoniem vertelden agenten gisteren in rechtszaal over het doodschieten van Mike Stok. WNibi 17,95 Leuke vraag voor een pubquiz: wat hebben wijlen prins Claus, zan ger Ronnie Tober en NOS Journaal-presentatrice Dionne Stax gemeen? Ze heb ben allemaal de Nijmeegse Vier daagse gelopen. Stax (30) zit er nog midden in en start vanochtend - „niet te vroeg" - om haar zevende Vierdaagsekruisje te halen. Ze mag dan tot de BN'ers worden gerekend; niet heel veel mensen herkennen in de ranke bermloopster (iemand voor wie het tempo van de grote meute net iets te laag ligt en die via de berm inhaalt) hun nieuwsleze res. „Ik zie er nu iets anders uit dan bij het journaal. Sommige mensen herkennen me, maar ie dereen is hier vooral heel erg met zichzelf bezig", zegt ze ter wijl we ons een weg banen over de stampvolle Zevenheuve- lenweg. Grijze pet met daaronder een staart, blauw hemdje, grijs broekje, zwarte sokken en ver sleten schoenen die ze niet durft te wisselen omdat ze geen zin heeft nieuwe stappers se rieus in te lopen. Ze sport regel matig en dat is voor haar ge noeg om één keer per jaar deze marathon aan te durven. Vergeet niet dat het een enor me sportieve prestatie is, zegt Stax alsof ze spreekt namens ve le anderen die met name in het westen van het land weieens te horen krijgen wat er dan zo moeilijk is aan 'een stukkie wandelen'. „Na een paar dagen loopt iedereen er toch een beet je kreupel bij en dat schept dan ook weer een band als je samen nog 30,40 of 50 kilometer moet wandelen." Het kwam allemaal door die oom, een militair die deze week voor de 26e keer meedoet. Als je uit de buurt van Nijmegen komt, moet je de Vierdaagse tenminste één keer lopen, vond hij. Tot dan ging ze eigenlijk al leen naar de Zomerfeesten. Oké, één keer. Dat wist ze he lemaal zeker na haar eerste aan komst op de Via Gladiola (de naam die de Sint Annastraat één keer per jaar tijdens de in tocht draagt). Hagel, regen. Ze zat er helemaal doorheen. Maar toch doet ze sindsdien ieder Verslaggever Bob van Huët zet de komende dagen zijn tent op bij de Nijmeegse Vier daagse voor de rubriek FLINKE BENEN jaar opnieuw mee. Het is af zien, soms pijn in de bovenbe nen, dancemuziek op saaie stukken op de koptelefoon en vaak gewoon doorgaan met het verstand op nul. „Op een rare manier vind ik het echt leuk. Dat kun je ook niet uitleggen. In Hilversum snappen ze er he lemaal niks van. Je moet de sfeer hier meemaken, dan kun je het een beetje begrijpen. Als ik binnen ben, denk ik altijd '0 ja, nu weer back to normal life'. De beloning komt als familie en vrienden aan de finish wachten met een ijskoud bier tje." Een voetenritueel heeft ze. Leerde ze van een Vierdaagse- veteraan. Gaat zo: eerst moet je een bepaalde tape op je hakken doen en daaroverheen een dik ke laag zalf. Dan vette watten tussen je tenen. Dat stop je alle maal in je sokken en dan in de wandelschoenen. „In het begin denk je gadverdamme, maar na tien seconden voel je het niet meer en je voeten lopen dan de hele dag soepel. En, belangrijk ste, je loopt geen blaren." Volgend jaar de honderdste. Loopt ze zeker mee. Het sterke gerucht wil dat er koninklijke wandelaars gaan meedoen, net als prins Claus in.Weer een pubquizvraag. 'Op een rare manier vind ik het echt leuk. Dat kun je niet uitleggen. In Hilversum snappen ze er helemaal niks van' e Rotterdamse rechtbank lijkt er niet van over tuigd dat de agen ten die Mike Stok doodscho ten uit noodweer handelden. Was Stok een gevaar voor an deren toen hij op 7 april 2013, zwaaiend met een wandelstok, de tuinen achter zijn huis aan de Fazantstraat in Rotterdam inren- de? De agenten die op hem scho ten zijn er van overtuigd van wel. „Het was wachten op het mo ment dat er een slachtoffer zou vallen", zei de agent die de dode lijke kogel afvuurde tijdens de rechtszaak. Onzin, vindt de familie van Mike Stok. „Hij was op weg naar huis", zei hun advocaat Desiree de Jonge na afloop van de zitting. „Het directe gevaar zoals dat door justitie wordt geschetst, dat was er helemaal niet." De agen ten vuurden acht kogels in zijn richting af. Stok, destijds 29, werd door twee kogels getroffen. Eén in zijn arm en één in zijn rug. Hij overleed ter plekke. Het Openbaar Ministerie be sloot direct na de dood van Stok de twee agenten niet te vervol gen, maar werd door het Ge rechtshof gedwongen dat toch te doen. Het OM vroeg de recht bank ook nu om ontslag van rechtsvervolging. Volgens de offi cier van justitie was het schieten door de politie gerechtvaardigd. „De agenten wilden voorkomen dat Stok slachtoffers zou maken. Ze vreesden dat hij op weg was naar een doelwit." Stok had vlak voor de schiet partij geruzied met stadswachten die hem aanspraken over zijn los lopende honden. De stadswacht pakte hem vast, Stok sloeg haar en hij kreeg zelf een klap van een omstander die de stadswachten te hulp schoot. Stok was woest. Hij ging naar huis en kwam te rug met de wandelstok. Agent NN01 - de twee agen ten waren vermomd en anoniem bij de rechtbank - vertelde dat Mike kwam aanrennen met die stok. Vlak bij de agent sloeg hij af. NN01 - die in burger was - volgde hem. Hij trok zijn wapen en riep: 'laat vallen, blijf staan'. Stok liep door en NN01 loste een waarschuwingsschot. „Ik richtte op zijn benen en schoot." 'We hebben alles geschreeuwd wat er te schreeuwen valt, maar hij reageerde niet' Intussen was collega NN02 ter plekke. „We hebben alles ge schreeuwd wat er te schreeuwen valt, maar hij reageerde niet. Ik zag dat een waarschuwingsschot geen enkel effect had. Ik snap dat nog steeds niet. Hij gaf geen sjoe ge, dat gaf voor mij duidelijk weer dat de man gevaarlijk was." „Wie wilde je beschermen?", vroeg de rechter aan NN01. „Er was niemand in die tuinen hè?" Toen Mike doorliep, schoot NN01 nogmaals. „Ik probeerde op zijn arm te richten in de hoop dat hij het wapen zou laten val len." Mike werd in zijn rug getrof fen. Hij viel voorover. „Een ande re opties was misschien geweest om hem te laten lopen", stelde de rechter. „Heeft u daar ooit aan gedacht?" Nee, zei NN01. „Ik heb geen moment twijfel gehad. Ik moest ingrijpen." Een derde agent loste een waarschuwings schot, de vierde trok geen wa- pen.Stoks familie is teleurgesteld in justitie, zei hun advocaat. „Ze voelen zich onmachtig, omdat ze niets konden inbrengen. Bijna al tijd hoor je van het OM, dat voor het slachtoffer optreedt, een an der geluid dan van de verdedi ging. Vandaag niet. Ik vond wel dat de rechtbank die rol goed ver vulde." Uitspraak op 5 augustus. 2 dagen Apollo Hotel Lelystad City Centre entree Walibi World! normaal €135,- AANBIEDING ALLEEN VANDAAG GELDIG It UI UI Set van 4 Luxe solar LED Buitenlampen Slechts (^Tkeur ÜP 'Ik moest ingrijpen' door Nadia Berkelder D Agent NN02 NN01 en NN02 met pruiken en bril op voor de Rotterdamse recht bank. illustratie Petra Urban 1 overnachting Inclusief toegang tot attractiepark Walibi World t.w.v. €32,- nu I v Werken op zonne-energie en gaan automatisch aan v Creëer snel en eenvoudig sfeer in je tuin v Eenvoudig in de grond te steken v Geschikt voor het hele jaar! Adviesprijs 79,95 Korting 78% U bespaart 62,- BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen DPDrfgl O) NIET TEVREDEN? GELO TERUG! J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6