IINNENM1 5 EIGEN TUIN EERST Een gieter hoort natuurlijk te gieten, maar mag ook leuk zijn. Gelukkig is er genoeg keus. Giet ze! Om eerlijk te zijn: er is bijna geen roos die geschikt is voor een rozenboog Slimme tuintips van Romke van der Kaa Tuinexpert Romke van der kaa laat zijn licht schijnen over planten en artikelen die de tuincentra uit\liegen. Vandaag: de rozenboog. krijgt een mooie smeedijzeren rozen boog cadeau. In het geval van een huwe lijksgeschenk krijg je er vaak ook nog de roos Wedding Day erbij. En laat die Wedding Day nu volstrekt ongeschikt zijn voor een rozenboog. Hij, of liever gezegd zij, groeit veel te hard. En om eerlijk te zijn: er is bijna geen roos die ge schikt is voor een rozenboog. Voor rozenbo gen is een eer ste vereiste dat je eronderdoor moet kunnen. Zolang er niets tegenaan groeit is er niks aan de hand, maar rozen groeien niet alleen naar boven, ze han gen ook naar beneden. Dan moetje buk ken. En in een tijd waarin de echte man zijn hoofd kaalscheert, is er een grote kans om je hoofdhuid aan een klimroos open te halen. Er zijn verschillende oplossingen: ten eer ste kun je de rozenboog louter als orna ment zien; je plaatst hem om wat hoogte te geven aan de beplanting en als steun voor een roos. In dat geval kun je het hele geval door klimrozen laten be groeien. Dan nog blijft het zaak om een zwakgroeiende klimroos te kiezen. Klim mers als Wedding Day en Seagull groeien veel te wild. Die kun je beter een boom injagen. Bescheiden groeiers als Graham Stuart Thomas, Constance Spry of Dorothy Perkins zijn een betere keuze. Die worden niet hoger dan twee ënhalve meter. Plant er een aan beide kanten van de boog, want rozen groeien liever omhoog dan naar beneden. 1. DeWiltfang, €87,50 2. De Interieurcollectie, €64,95 3. LiL.nl, €24,95 4. Esschert Design, €14,95 5. Xala, €24,95 6. Clayre Eef, €45,95 7. DeKa Tools, €17,80 Maar stel dat de rozenboog wel degelijk een doorgang is van A naar B. Want een poort is toch meestal wel als doorgang bedoeld. Dan zou ik kiezen voor een an dere klimplant dan een roos. Solanum jasminoides Album lijkt me wel wat. Dat is een soort klimmende nachtschade met grote trossen witte bloemen. Of an ders de echte jasmijn, Jasminum offici nale - ook wit, en de hele zomer bloeiend met geurende sterretjes. Of een Clematis rehderiana, laatbloeiend, en geurend naar viooltjes. Maar ik weet heel goed wat dovemans oren zijn. Er moet en zal een roos tegen de rozenboog. Kies dan voor Zéphirine Drouhin, een doornloze roos met cy- claamroze, naar appelmoes geurende bloemen aan lange slappe takken die zich gemakkelijk langs een boog laten leiden. Aardig blad - voor een roos - met kreeftenrode jonge uitlopers. Ornament VpARDIN deriiï Je viert een verjaardag, of je trouwt, en je 44 Dat giet lekker Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51