Onzekerheid over acties op Franse snelwegen 'Matchfixing bijl aan wortel van tennissport' Tegen wens van de Kamer in 4 NIEUWS Limburgse rechters bedenken truc: één dag celstraf voor verdachten die seks hadden met 16-jarige in Valkenburg. MAASTRICHT. De 29 klanten van de 16-jarige prostituee Kimberley moesten keihard worden aange pakt. Sommige verdachten in de Valkenburgse zedenzaak moesten één jaar de cel in, vond het OM. De rechters hebben maling aan de forse strafeisen en deelden giste ren vooral werkstraffen uit. Het was de uitdrukkelijke wens van de Tweede Kamer en is zelfs opgenomen in een speciaal wetsartikel: geen taakstraf bij ze dendelicten met minderjarigen. Het OM deed er in juni een schep je bovenop met een richtlijn: als ze worden betrapt, kunnen klan ten van minderjarige prostituees een strafeis van minimaal zes maanden cel tegemoetzien. Hoe luid de roep om zwaardere straffen ook klinkt, de rechters gaan er niet in mee, bleek giste ren. Tien van de twaalf verdach ten werden gewoon veroordeeld tot een taakstraf, die voor sommi gen opliep tot 240 uur. Het taak strafverbod omzeilde de recht bank met een 'truc'. De verdach ten kregen één dag cel, die in de praktijk nooit ten uitvoer wordt gelegd. Daarmee hielden de rech ters zich formeel wel aan de wet. De rechters hadden geen ande re keus, vonden ze. Celstraf is in hun ogen een veel zware te sanc tie. Deze mannen hadden welis waar seks met een minderjarige, maar waren er niet actief naar op zoek. Het meisje deed zich voor als 18. De klanten hadden beter moeten doorvragen en controle ren of haar leeftijd wel klopte, ver weet de rechter hen. Maar dan nog is er een groot verschil tussen de klant die op zoek gaat naar een kind en iemand die dat niet doet. Twee klanten van Kimberley moeten wel de gevangenis in, on der wie de medewerker (33) van een jeugdzorginstelling in Cadier en Keer. De man werkte onder meer met slachtoffers van lover boys en wist daardoor precies wat hij het meisje aandeed. Hij had volgens de rechtbank beter moe ten weten en kreeg zes maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk. Een ander kreeg vijf maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk. De uitspraak is een klap in het gezicht van het OM, dat in hoger beroep te gaat. Ook zorginstellin gen zijn teleurgesteld. Bestuurster Linda Terpstra van expertisecen trum mensenhandel Fier noemt het een gemiste kans. Nationaal Rapporteur Mensenhandel en Sek sueel Geweld tegen Kinderen Co- rinne Dettmeijer heeft haar beden kingen bij de motivering van de rechtbank, maar is blij dat er straf is opgelegd. „Het signaal dat seks met minderjarigen niet kan, is hel der." Volgende week hoort de rest van de klanten wat hun straf is. Juist vandaag worden extra veel Nederlanders op de Franse snel wegen naar het zuiden verwacht, vanwege de Touretappe naar de Alpe d'Huez: traditioneel een plek waar veel Nederlandse Tour volgers naartoe gaan. De snelste route erheen leidt over Lyon. De Verkeersinformatiedienst VID adviseerde gisteren de hele dag Lyon te mijden en zelfs om via Zwitserland te rijden. Lyon was gisteren het centrum van de protesten. Er stonden de hele dag lange files. Ook gisteravond hiel den boeren nog de A7 ten zuiden van Lyon bezet, net als de A75 tussen Clermont-Ferrand en Béziers. De situatie kan per uur veranderen omdat de boeren ver- Vandaag worden veel Nederlanders op snelwegen naar het zuiden verwacht, vanwege de Touretappe naar Alpe d'Huez deeld zijn over het opschorten van de acties. „We moeten de regering vertrou wen", zei de belangrijkste boeren leider Xavier Beulin gisteravond. Hij stond op een podium in Lyon tegenover een paar honderd vee houders. Die joelden en floten hun eigen vakbondsleider uit. Ze geloven de beloftes van de rege ring niet. Gisteravond kwam na een oproep van vakbond FNSEA wel een einde aan de blokkades van de snelwegen en de ringweg rond Lyon. Sinds woensdagavond werd daar het verkeer gehinderd door boeren en tractoren, met enorme files tot gevolg en boze reacties van Fransen en toeristen. Een deel van de vakbondsach terban houdt vast aan verdere ac ties, die voor een chaos kunnen zorgen. Het is morgen immers zwarte zaterdag, er wordt extre me drukte op de Franse wegen verwacht. De regering stelde woensdag 600 miljoen euro be schikbaar om de financiële nood van boeren te lenigen. De veehou ders vinden dat niet ver genoeg gaan. De meest radicale boeren ei sen kwijtschelding van hun schulden. De Kazach Aleksandr Nedovjesov zou een 'gefixte' wedstrijd hebben gespeeld, meldde deze krant giste ren. Een dag later staat hij schel dend op de baan. Zijn vele onnodi ge fouten reageert Nedovjesov af op zijn racket, dat doormidden breekt. Gefrustreerd druipt hij na twee sets af. Tot commentaar op zijn vorige, vermeend verkochte wedstrijd laat de Kazach zich niet verleiden. Wat hij vindt van de geruchten over zijn wedstrijd tegen landge noot Andrej Goboelev? „Vraag dat maar aan de T1U", zegt hij. En loopt boos richting de spelersloun ge. De Tennis Integrity Unit (T1U), die verdachte wedstrijden onder zoekt, ontving afgelopen woens dag een melding van Unibet. Het gokbedrijf constateerde vreemd gokgedrag tijdens de wedstrijd tussen de twee genaturaliseerde Kazachstanen. Terwijl Goboelev ver voorstond in sets, nam het aan tal online inzetten op Nedovjesov ineens spectaculair toe. Vervolgens gaf Goboelev de wedstrijd volledig uit handen. Het is niet de eerste verdachte wedstrijd tussen tennissers Ne dovjesov en Goboelov, de num mers 95 en 156 van de wereld. Twee maanden geleden speelden de tennissers nog tegen elkaar in Tot commentaar op zijn vorige, vermeend verkochte wedstrijd laat Kazach Aleksandr Nedovjesov zich niet verleiden een toernooi in Frankrijk, met pre cies het omgekeerde spelverloop. Spelen de heren vals? De Neder landse tennisser Jesse Huta Ga- lung kan het zich niet indenken. Met beiden heeft hij vaak op de baan gestaan en met Goboelev re gelmatig de kamer gedeeld. „Relax te, correcte jongens. Geen types." Tennis is een sport die zich bij uitstek leent voor matchfixing, weet hoogleraar Sport en Recht Marjan Olfers, die onderzoek doet op dit gebied. „Het is een indivi duele sport, dus je hoeft maar één persoon om te kopen om de wed strijd te beïnvloeden." Volgens Olfers hoeft er niet al tijd een derde partij bij betrokken te zijn. „Spelers kunnen ook on derling iets hebben afgesproken. Ze verdienen dan door zelf te gok ken op de wedstrijd, of dit te laten doen door bekenden." De TIU wil niets loslaten over de match tussen Nedovjesov en Goboelev. Dat laatste vindt tennis ser Robin Haase slecht. Volgens Haase wordt er al genoeg gespecu leerd. „Er is een groot gebrek aan transparantie over matchfixing. De TIU onderzoekt verdachte wed strijden, maar meestal hoor je er dan niets meer over. De onder zoeksresultaten zouden openbaar moeten worden. Dan kun je over feiten praten, in plaats van over vermoedens." Daar is tenniscommentator Marcella Mesker, betrokken bij het Sporti-toernooi, het mee eens. „Matchfixing moet in de kiem ge smoord worden. Het zet de bijl aan de wortel van de sport. Het zou goed zijn als de TIU meer openheid geeft over de onderzoe ken. Wat is er gevonden en wat zijn de resultaten?" Taakstraf voor klant prostituee door Raymond Boere 240 De duur van de taakstraf die klanten van de 16-jarige Kimberley hebben gekregen loopt op tot 240 uur door Frank Renout LYON. Honderden boeren beëin digden gisteravond hun wegblok kades rond Lyon, maar met de au to op vakantie gaan richting Zuid- Frankrijk blijft een onzekere on derneming. Ten zuiden van Lyon is een aantal blokkades nog intact. door Koen Voskuil SCHEVENINCEN. Is een tenniswed strijd in Scheveningen omgekocht? Die vraag houdt de gemoederen op het Sportl Open toernooi flink bezig. Nederlands beste tennisser Robin Haase: „Er is grote behoefte aan meer transparantie over match fixing." Boeren blokkeren de A7 bij Lyon. Veel acties werden gisteren beëindigd, foto Robert Pratta/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4