2 I IINNEN® 0 TIPS&NIEUWTJÈT 1 Het is vakantie: gouden tijden voor mensen die op huizen passen. Met een beetje geluk zitje een paar weken in een prachtige villa met zwembad en daarna nog in een huis in de Provence. door charlotte van genderen j. mi Het is fijn om ons appartement af te wisselen met een huis met een grote tuin. Die tuin houden we ook graag een beetje bij Kijzetlafcl niet schop pak je y.o op 1 JfcV koelkelder bespaar! je slroomkoslen Lamellen zijn terug et is een feestje." I Peter en Antoinet Schakenbos laten er I I Seen twijfel over be- _M_ _H_ staan: op een huis pas sen staat gelijk aan genieten. Het echtpaar uit Boxtel resideerde af gelopen weekeinde in een monu mentaal herenhuis in Rhoon, vlakbij Rotterdam. „Een heerlijke woning," zegt Antoinet (59). „In de boerenkeuken zitten we het vaakst, 's Avonds kokkerellen we er voor onze kinderen. Ja, die mogen langskomen, heel fijn." Binnenkort reizen de Brabanders, die zelf in een rijtjeshuis wonen, af naar een villa in Laren. Vele honderden huizenoppassen zijn deze maanden weer actief. Ze nemen tijdelijk hun intrek in wo ningen waarvan de eigenaars op vakantie zijn en passen meestal op de dieren des huizes. Ze krijgen er meestal geen geld voor, maar vie ren wel een soort gratis vakantie; de meeste huizen zijn ruim en mooi gelegen. Zo ligt de woning waar de Schakenbossen afgelopen weekeinde verbleven, op een steen worp afstand van het schilderach tige Kasteel van Rhoon. Roemeense bende Herman Withuis, eigenaar van huisoppas.nl, ziet een stijgende vraag naar huizenoppassen. Hoe wel het inbraakcijfer in Nederland daalt, merkt hij dat zijn klanten zich vaak laten leiden door inbra ken in de buurt. „Zo was er laatst een Roemeense bende actief in Ois- ik verplaats spullen' terwijk, waar ik ook woon. Ik kreeg meteen meer aanvragen." Huisop- pas.nl rekent huiseigenaars 24 euro per dag, inclusief dierverzorging. „We zorgen voor honden, katten, kippen, paarden: hele dierentui nen." Withuis' huisoppascentrale heeft vierhonderd oppassen in het be stand. „Voor hen is oppassen een goedkope en bijzondere manier van op vakantie gaan. We hebben ook klanten in België, Duitsland, Frank rijk, Spanje en zelfs op Bonaire." Veranda Zo verblijven huizenoppassen Hidde (75) en Rieke (75) Luinstra uit het Friese Oenkerk regelmatig in Frankrijk en Duitsland. Eind au gustus vertrekt het echtpaar voor twaalf dagen naar een verbouwde boerderij van Nederlandse bewo ners in Ohne, vlakbij Bad Bent- heim. „Een typisch Duits huis, met een veranda waar je heerlijk kan eten en uitzicht hebt over de wei landen," vertelt Rieke. Maar het gaat hen eigenlijk niet om het huis, haast de Friezin zich te zeggen. „Het gaat ons om de die ren. Drie honden, een kat, vijf paar den en twintig kippen mogen we verzorgen. Zonder dieren vinden wij er niks aan." De Luinstra's zien het oppassen niet direct als gratis vakantie. „We gaan vaak genoeg op reis," zegt Rieke. Hoewel, nu ze er over nadenkt: het Provenqaalse huis in het Franse Callas (honden, paarden en een fret) waar ze al vier keer verbleven, was toch wel heer- lijk luxueus, geeft ze toe. „Daar hadden we uitzicht op de Middel landse Zee en een zwembad, een huishoudelijke hulp en een tuin man. Dat was genieten." Meestal slapen de Luinstra's in een logeerkamer. Ze maken sporadisch Het nieuwe designmerk Stilst presen teert bijzettafel HILT. Een hilt is het houten dwarsstuk bovenaan de steel van een schop, waaraan je de bijzetta fel makkelijk kunt optillen. Architect en ontwerper Reinier de Jong wil dat meubels altijd eenvoudig verplaatst, opgeklapt of omgevormd kunnen wor den. Hij maakt zijn meubels dan ook bewust geschikt voor kalme interi eurs, zodat je in je eigen huis altijd tot rust kunt komen. V Fruit, groenten en wijn het hele jaar door koel bewaren zonder dat het stroom kost? Bewaar ze in een koel kelder. Ontwerper Floris Schoonder- beek ontwikkelde de Groundfridge, die je zonder vergunning kunt ingraven in de tuin en bedekt met de afgegraven aarde. Als deze grondlaag ongeveer een meter dik is, werkt het zó isole rend dat de temperatuur in de Ground fridge altijd stabiel tussen 10 en 12 graden ligt. Dat scheelt energie. vrijdag24 juli 2015 GO Bij het woord lamellen denk je misschien aan saaie kantoorruimtes. Toch zijn lamellen helemaal hip. Zo voegde JASNO verticale lamellen aan de collectie toe. Ze heten swings en hebben een om en om draaisysteem waarmee de ze in 3D-standen wor den gedraaid. OPPASHUIS IS genieten Heieen van Erdelen van huizenoppas- arnhem.nl blijft niet in je huis slapen. Ze houdt wél inbrekers weg. Gewoon, door de post uit de bus te halen, de gordijnen open en dicht te doen, gras te maaien of spullen te ver plaatsen. „Veel men sen vragen hun buren daarvoor, maar wat als zij ook weg zijn?" De Arnhemse kwam op het idee toen ze langs het huis van buurtgenoten liep die overduidelijk niet thuis waren. „Binnen brandde een lamp en de gordijnen waren wagenwijd open. Maar in een bewoond huis zijn de gordijnen af en toe dicht." Sindsdien heeft ze in heel wat huizen gor dijnen geopend en zonneschermen uit gelaten en ingeklapt. „Het is bijzonder om in het huis te zijn van iemand die je niet kent," vertelt Van Er- delen, die in het da gelijks leven klarinetlessen geeft. „Iemand is op de een of andere manier wel aanwezig. Het huis ademt de sfeer van de bewoner." Ze kan dus zelf nooit op vakantie, maar dat vindt ze niet erg. „Je kan de wereld ook kennen zonder ver weg te gaan." Oppas Heieen van Erdelen zorgt ook voor de kat des huizes. FOTO KOEN VERHEIJDEN "-i'.v:. - 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48