Was de slagboom open of niet? ^55 Hans Kreisel surft snelst met 100 km/u In zeven dagen naar zeven landen voor zeven voetbalwedstrijden Cliënten nog meer centraal Instellingen voor verpleegzorg hebben toestemming van Den Haag om de zorg vriendelijker te maken. VLISSINGEN. Wie plakt er nu een sticker op een pak koekjes met de datum waarop het is openge gaan en waarop het op moet zijn? Verzorgers in verpleeghui zen van WVO Zorg in Vlissin- gen zijn het verplicht. Maar dat verandert. De instelling heeft toe stemming van Den Haag om die rompslomp af te schaffen. We gaan familie en vrienden nauwer bij de zorg betrekken. Staatssecretaris Martin van Rijn versoepelt of schrapt regels waar dat mogelijk is. WVO Zorg is één van de in stellingen in het land die aan staatssecretaris Martin van Rijn van Volksgezondheid voorstellen heeft gedaan om de zorg in ver pleeghuizen te verbeteren. In het hele land zijn 151 voorstellen goedgekeurd. Waar mogelijk wor den regels versoepelt of ge schrapt. In Zeeland kunnen SVRZ, WVO Zorg en Ter Weel met projecten aan de slag. Het uitgangspunt is om de zorg beter te laten aansluiten op de mensen die worden verzorgd. „Alles kan altijd beter", zegt di recteur Jan de Graaf van WVO Zorg. „Dat betekent dat we fami lie, vrienden en kennissen nau wer bij de zorg gaan betrekken. We kunnen met hen arrange menten maken." Nu geldt in verpleeghuizen een strenge voedingscontrole. „Als je een pakje koekjes open scheurt, moet er een sticker op", geeft De Graaf als voorbeeld. „Daarop moet staan wanneer het is open gegaan en wanneer het pakje op moet zijn. Dat is een enorme administratie. Wij heb ben het ministerie gevraagd om daarmee te stoppen. We denken dat het anders kan. U en ik doen dat thuis ook niet. Als we met el kaar beter opletten hoe met voed sel wordt omgegaan, scheelt dat veel regelzucht." Verder stemt WVO Zorg dag besteding beter af op wat men sen willen. Ook wil ze het welbe vinden van cliënten verhogen. „Het blijkt dat als mensen iets voor anderen doen, dat hen een goed gevoel geeft. We kijken of we mensen ergens verantwoorde lijk voor kunnen maken." Een examencadeau waar el ke voetballiefhebber zijn vingers bij aflikt: Tren van Leijden (18) uit Goes vertrekt maandag met zijn vader Mark om in zeven dagen zeven wedstrijden in zeven verschillen de landen te bezoeken. „En ik hoefde er maar drie weken voor de leren. Niet slecht toch?" Al een aantal jaren wist Tren dat hem iets speciaals stond te wachten als hij zijn vwo-diploma in één keer met goede cijfers zou halen. Voordat hij start met de op leiding Bedrijfs- en Consumenten wetenschappen in Wageningen begint hij maandag met zijn voet baltrip. „Onze insteek was niet om hem extra te stimuleren", ver telt moeder Floor. „We wilden hem als beloning iets moois ge ven." Tren bekent dat de reis hem wel degelijk gemotiveerd heeft. „Voor geschiedenis maakte ik een samenvatting van 65 kantjes. Ik wist wat er in het vooruitzicht lag. Maar ik wilde natuurlijk voor al graag mijn examen halen." Het voetbaldier kijkt enorm uit naar de trip met zijn vader. Toch zal het ook een beproeving wor den. „We zitten in totaal zo'n 34 uur in de auto. Omdat we buiten de wedstrijden om ook zoveel mo gelijk stadiontours gaan doen, zal het veel energie kosten." Het was flink puzzelen om de juiste wedstrijden en juiste route uit te stippelen. Door de voorron des van de Champions League en Europa League lukte dat uiteinde lijk. Tren kijkt vooral uit naar de oefenwedstrijd op dag één tussen Schalke 04 en FC Porto. „Mijn Por tugese oom is een fanatiek suppor ter van Porto. Vroeger stuurde hij altijd shirtjes en sjaaltjes." Tren hoopt tijdens zijn verblijf met Oranje-international Bruno Martins Indi op de foto te gaan. Ook wil hij nog iets kwijt aan Por to-keeper Iker Casillas. „Ik wil hem aanspreken op zijn redding in de WK-finale Spanje-Neder- land van 2010." www.pzc.nl walcheren@pzc.nl VRIJDAG 24 juli 2015 Zeeland Minder regeltjes in de zorg door Jeffrey Kutterink Jan de Graaf, directeur WVO Zorg pagina 2: Commentaar door Len Wolters facebook.com/777voetbalreis BUNDZS liga foto Johan van der Heijden J 1 Duitsland FC Schalke 04 - FC Porto 1 2 Luxemburg Mondorf les Bains - Differdange of Fola Esch - Molde FK W yJ 1 3 Oostenrijk RB Salzburg - winnaar Malmö FF - Zalgiris Vilnius 4 Italië Sampdoria - winnaar Vojvodina - Spartaks Jürmala 5 Frankrijk Auxerre - Brest of FC Bourg-Péronnas - Le Havre 6 Zwitserland FC Basel - FC Sion 7 België Leuven - Anderlecht of Standard Luik - Zulte Waregem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31