Racen voor Jules Biancnl op de Hungaroring Niemand weet of de Jamaicaan nog steeds de snelste man ter wereld is SPORT 21 Met het WK atletiek volgende maand in Peking voor de boeg kan Usain Bolt niet langer verstoppertje spelen. Vanavond maakt de sprinter in Londen zijn rentree. USAIN BOLT (Peking 2008, Londen 2012) riete afstanden. Toch is zijn afzeg ging opmerkelijk, vinden ook zijn concurrenten. Wie tekenen van zwakte ver toont in de macho-wereld van het sprinten, kan er donder op zeggen dat dit er vervolgens flink in wordt gewreven. „Niet Bolt, maar ik ben de te kloppen man", zei Jus tin Gatlin stoer en zelfverzekerd. Pakweg drie jaar geleden zou Gat lin door een dergelijke uitspraak waarschijnlijk linea recta naar het gesticht zijn gestuurd. Nu kijkt niemand ervan op. De positie van Bolt wankelt, alleen krijgen de fans het nog nauwelijks te zien. Is het tijdperk Bolt dan ten ein de? Die conclusie is te voorbarig. Ook in het verleden wordt Bolt pas echt wakker op de grote toernooien, waar hij ook zijn wereldre cords loopt. Zelfs in zijn ab solute succesjaren staat hij niet te boek als het trainingsbeest, maar juist als de nonchalante, feestvierende superster. Maar als het er echt om gaat, staat hij er. Al tijd. Iedereen is benieuwd of dat nu ook nog geldt. Met het WK voor de deur, dat van 22 tot en met 30 augustus in Peking wordt gehou den, is verstoppertje spelen niet langer mogelijk, weet ook Bolt. Hij heeft wedstrijden nodig om richting topvorm te groeien en start daarom vanavond op de too meter in Londen, de Diamond Lea gue-wedstrijd. De man met de kenmerkende pose na zijn zeges en records keert vanavond terug in het stadion waar hij, zoals ver wacht, drie titels binnenhaalde tij dens de vorige Olympische Spe len. Nu staat er een groot vraagte ken achter zijn naam. Heel soms loopt Usain Bolt dit sei zoen een wed strijd. En in die vijf wedstrijden komt hij niet in de buurt van zijn toptijden of die van zijn rivalen. Terwijl vooral de van een dopingschorsing terugge keerde Justin Gatlin dit seizoen imponeert met 9,74 seconden op de too meter en de 19,57 op de 200 meter, zijn de beste seizoentijden van Bolt op die afstanden respec tievelijk 10,12 en 20,13. In de sprint is dat een wereld van verschil, een op het oog onoverbrugbare kloof. En dus is de vraag gerechtvaar digd of Lightning Bolt, zoals zijn bijnaam luidt, op de baan nog wel de snelste man op aarde is. Gouden plakken Jarenlang domineert Bolt de korte afstanden. Zijn zes gou den plakken op Olympische Spelen en acht op de wereldkam pioenschappen zijn het bewijs. Vaak weet de inmiddels 28-jarige Jamaicaan zich in die jaren al ze ker van de zege ver voor de finish. Als geen ander weet hij het pu bliek te bespelen. Bolt is cool. Hij doet alles voor de show. Kort voor de start dolt hij en deelt hij een vette knipoog uit. Die relaxte hou ding en zijn duizelingwekkende snelheid in combinatie met zijn ongenaakbaarheid op de baan ma ken hem razend populair en een ideaal uithangbord voor sponsors. Dit jaar verdient Bolt volgens het toonaangevende Forbes dankzij zijn lucratieve contracten bij be drijven als Puma ruim 19 miljoen euro. Na zijn drie gouden plakken op de Spelen in 2022 is zijn honger ge stild. De volgende Spelen, in Rio 'Dit seizoen verloopt nog niet smooth. Ik probeer te achterhalen wat er fout gaat' de Janeiro 2026, zijn pas weer echt belangrijk. Bolt skipt wedstrijden als een puber de lessen van zijn slechtste vak. De atleet tobt met blessures. Volgens criticasters veinst Bolt die echter geregeld door zijn vormcrisis. Hijzelf en zijn miljoenensponsors zijn uiter aard gebaat bij zijn status van de ongenaakbare sprinter. Slechtste race Begin juni loopt Bolt in New York zijn meest recente wedstrijd. Na afloop van zijn 200 meter zegt hij: „Dit was de slechtste race uit mijn carrière. Dit seizoen verloopt nog niet smooth. Ik probeer te achterha len wat er momenteel fout gaat." Na die race meldt hij zich af voor de Diamond League-wedstrij den in Parijs en Lausanne, hetzelf de geldt voor de Jamaicaanse kam pioenschappen. Als titelverdedi ger is Bolt verzekerd van startbe wijzen voor het WK op zijn favo- „Een podiumplek, net zoals mijn vader in 1994? Nee, dat zal niet aan de orde zijn, dus het heeft ook geen zin daarover te praten." Ver stappen heeft nooit geracet tegen Bianchi. De Fransman overleed vo rig weekend, negen maanden na dat hij in coma raakte als gevolg van een zware crash bij de Grand Prix van Japan. „Ik heb hem zelf nooit gesproken, maar het doet me natuurlijk wel wat. Het is toch een collega." Thuis Het ongeluk gebeurde in hetzelf de weekeinde dat Verstappen bij Toro Rosso in de Formule i-debu- teerde als testrijder. „Maar op die zondag zat ik in het vliegtuig naar huis. Ik was niet meer in Suzuka." Thuis, bij vader Jos op de bank, is het geen thema meer geweest. „Nee, ik heb het er niet meer over gehad en mijn vader is er ook niet over begonnen." Verstappen beschouwt de crash van Bianchi als een zoge noemd freak accident, een incident waarbij alle ongelukkige omstan digheden samenpakken. „Natuur lijk is er na zo'n ongeluk altijd dis cussie over veiligheid, maar dat is altijd achteraf." Meest besproken thema is de bescherming van het hoofd. Er wordt geopperd de cockpit van de bolides af te schermen met een dak. „Het hoofd in de open lucht is inderdaad de zwakke schakel, maar met een dak erop is het geen Formule 1 meer", zegt Verstappen, die vindt dat de essentie van for- mule-racerij een open eenzitter is. Toro Rosso verwacht op de Hungaroring WK-punten te kun nen scoren. Het vaak als Mickey Mouse-circuit betitelde, bochtige en trage baantje in de heuvels rond Boedapest heeft maar één langer recht stuk. Karakteristieken die de Toro Rosso van pas komen en het nadeel van de zwakke Renaultmotor voor een groot deel teniet doen. „Maar alleen als de ba lans van de auto goed is, want je moet wel vloeiend door de boch ten kunnen gaan. De kwalificatie zal heel belangrijk zijn, want inha len is bijna onmogelijk op dit cir cuit", meent Verstappen. Zomerstop Na Hongarije volgt de zomerstop in de Formule 1. De fabrieken gaan verplicht twee weken dicht en de volgende race is pas eind au gustus in België. Verstappen had het liever anders gezien, maar gaat er toch een weekje tussenuit naar Kroatië. „Maar dat is meer dan vol doende. De rest van de tijd zal ik veel trainen en op de kartbaan zijn. Dat vind ik toch het leukste." VRIJDAG 24 JULI 2015 Groot vraagteken achter Bolt bij rentree in kwakkelseizoen Beste tijden in 2015: 100 meter: 10,12 200 meter: 20,13 Goud op de Olympisch Spelen: 2 x 100 meter 2 x 200 meter (Peking 2008, Londen 2012) 2 x 4x100 meter (Peking 2008, Londen 2012) Goud op de wereld kampioenschappen: 2 x 100 meter (Berlijn 2009, Moskou 2013) 3 x 200 meter (Berlijn 2009, Daegu 2011, Moskou 2013) 3 x 4x100 meter (Berlijn 2009, Daegu 2011, Moskou 2013) Persoonlijke records: 100 meter: 9,58 (wereldrecord) 200 meter: 19,19 (wereldrecord) 4x100 meter: 36,84 (wereldrecord) door Pim Bijl Voor een beetje show deinst Usain Bolt nooit terug, foto AP Usain Bolt door Ivo Op den Camp BOEDAPEST. Het overlijden en de begrafenis van Jules Bianchi zijn aan de vooravond van de Grand Prix van Hongarije dé gesprekson derwerpen. Ook Max Verstappen heeft weinig behoefte drie dagen voor de race uitgebreid in te gaan op kansen die er wellicht liggen om op het trage en bochtige cir cuit even buiten Boedapest hoog te scoren. Max Verstap pen: „Natuurlijk is er na zo'n on geluk altijd dis cussie over veilig heid, maar dat is altijd achteraf." foto Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22