Nieuwe moppen voor oude toren Vestetuin is nieuwe winkelhart van Tholen Tholen tot de orde roepen om Het Baken' Kerk was jaren landbouwschuur BEVELANDEN en THOLEN 7 BiKSEventlEndura Sport De noodkerk van Ellewoutsdijk wordt na jaren weer in ere hersteld in het bevrijdingspark in Nieuwdorp. De noodkerk van Ellewoutsdijk wordt herbouwd in Nieuwdorp. De kerk ligt sinds zaterdag in stukken in de opslag van het Be vrijdingsmuseum. Hij wordt in oude glorie hersteld. De voorge vel wordt weer mooi opgemet seld en de preekstoel komt er ook weer in", vertelt Stef Traas van het Bevrijdingsmuseum. Tot voor kort stond de kerk op het erf van een boerderij in Baar land. Daar werd het gebruikt als landbouwschuur, om trekkers en ander materiaal in op te slaan. Toen de boer stopte met het be drijf werd de schuur overbodig en kreeg het Bevrijdingsmuseum de kans het gebouw op te halen. De noodkerk is gebouwd in 1946, als tijdelijke oplossing om dat de oorspronkelijke kerk van Ellewoutsdijk aan het einde van de Tweede Wereldoorlog volle dig in puin was geschoten. De noodkerk bestond uit twee zogenoemde nissenhutten. Deze halfronde hutten van metaal en hout werden tijdens de Eerste en Tweede Wereldoorlog gebruikt om manschappen in onder te brengen. De twee hutten werden achter elkaar gezet en vervolgens overlangs doorgezaagd om ze wat breder te maken. Over het gat kwam een halfrond dakje. De 'We gaan het goed isoleren zodat je er ook in de winter kunt verblijven' voor en achtergevel werden ge metseld en er kwam zelfs iets van een torentje op. Al met al een snel te maken oplossing die bovendien niet duur was. De he le kerk kostte destijds nog geen 5000 gulden. Om de kerk af te maken, werd binnen een spreek- stoel gemetseld. De noodkerk heeft dienstgedaan van 1946 tot 28 april 1951. Toen werd de nieu we kerk in het dorp geopend. In Nieuwdorp krijgt de nood kerk geen kerkelijke functie meer, maar het wordt gebruikt voor vredeseducatie. „En er komt een online database waarin alle Zeeuwse slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog terug te vinden zijn met een foto en ach tergrondinformatie." De fundering is inmiddels ge legd en de komende weken wordt gewerkt aan de restauratie van de houten spanten. In sep tember komt de Genie helpen om de noodkerk te herbouwen. „En we hopen dan dat het pro ject op 28 april 2016 klaar is zodat we het exact 65 jaar na de inge bruikname in Ellewoutsdijk, offi cieel kunnen openen", zegt Traas. De kerktoren is opgebouwd met kloostermoppen. Een deel van de ze moppen wordt vervangen. Niet door even oude exemplaren, maar door nieuwe. Gebakken bij een be drijf in Kerkdriel. „Dat gebeurt wel vaker. Zeker als je zoveel moppen nodig hebt, vind je ze niet", zegt William Voet van bouwgroep Pe ters uit Middelburg. Ook de houten kap van de to ren moet aangepakt. Er zit rot in en knagende beestjes hebben de constructie ook geen goed gedaan. Als het hout is gerepareerd, wordt de kap afgedekt met nieuwe leien. De toren van de kerk stamt ver moedelijke uit de eerste helft van de 14e eeuw. De toren stond oor spronkelijk los van de kerk, maar zit er sinds de 15e eeuw aan vast. De toren staat een beetje scheef, in westelijke richting. De haan boven op staat zo'n 90 centimer uit het lood. De verzakking is tot stilstand gekomen en vormt verder geen ge vaar. De restauratie kost 350.000 eu ro. Het merendeel (70 procent) wordt door de provincie betaald, de rest past de gemeente Borsele bij. Eind van het jaar is de restaura tie klaar. Met een niet aflatend enthousiasme doen ondernemers en zelfs inwoners hun best de Thoolse binnenstad levendig te houden. Wie er een rondje loopt, ziet echter veel leegstand en vaak weinig volk. Het aanstaande ver trek van het Kruidvat uit het oude centrum is een nieuwe domper. Eén van de redenen dat de dro gisterijketen uit de binnenstad wil vertrekken, is dat ze liever in het winkelgebied in de nieuwe wijk Vestetuin wil zitten. In feite bevestigt Kruidvat daarmee wat veel mensen nog niet hardop dur ven zeggen: Vestetuin is het nieu we winkelhart van Tholen. Critici voorspelden dat al toen de gemeente enkele jaren geleden besloot dat in de nieuwe wijk be halve twee supermarkten ook an dere winkels mochten komen. „Ik hoop dat ik ongelijk heb, maar misschien wordt het nieuwe win- kelblok in Vestetuin wel een grote concurrent voor de binnenstad", stelde gemeenteraadslid Jaap Ha- ge (CU) destijds. Hoewel het niet eerlijk is om de sores van de binnenstad alleen op Vestetuin te steken - in andere binnensteden is er ook leegstand - maakt de stap van Kruidvat duide lijk dat Vestetuin wel degelijk een grote rivaal is geworden. De dro gisterijketen wil zelfs zo graag naar het nieuwe winkelgebied ver huizen, dat ze zegt Tholen hele maal te verlaten als daar geen toe stemming voor komt. Tenzij dat een loos dreigement is, lijkt de ge meente weinig anders te kunnen doen dat instemmen. Als Kruidvat zich daadwerke lijk in Vestetuin vestigt, is het win kelgebied daar vol. Meer verplaat singen vanuit de binnenstad lig gen dus niet voor de hand. Het is slechts een pleister op de wonde. Met de drogisterijketen verliest het historische centrum één van de grote publiekstrekkers. Winkeliers in het gebied heb ben de afgelopen jaren bewezen tegen een stootje te kunnen. Met service, vakmanschap en onder scheidende producten houden ze het hoofd boven water. Maar meer nog dan in het verleden zullen ze straks al hun inventiviteit moeten aanspreken om klanten naar hun winkels te blijven lokken. Ondernemers in de binnenstad hebben de afgelopen jaren bewezen tegen een stootje te kunnen. SCHERPENISSE. De PvdA in Provin ciale Staten is tegen permanente bewoning in het toekomstige ap partementencomplex Het Baken op de dijk bij Gorishoek. De frac tie vindt dat het dagelijks provin ciebestuur de gemeente Tholen tot de orde moet roepen. De appartementen waren in eerste instantie bedoeld voor re creatief gebruik, maar aangezien de verkoop slecht loopt, zijn bur gemeester en wethouders van Tho len in principe bereid om ook per manente bewoning toe te staan. Volgens de PvdA druist dit in tegen het provinciale beleid. De betreffende locatie zou zijn be doeld voor verblijfs- en dagrecrea tie. De fractie wil dat het dagelijks provinciebestuur alle middelen die ze heeft inzet om permanente bewoning tegen te gaan. In Tholen zelf is ook commotie ontstaan over het voornemen van het college. Algemeen Belang Tho len (ABT) vindt dat de bereidwil ligheid van het college richting de ontwikkelaar van Het Baken niet valt te rijmen met het strenge be leid dat de gemeente hanteert voor mensen die permanent in een huisje op één van de Thoolse vakantieparken wonen. Ook enke le van deze mensen hebben ont hutst gereageerd. Endura bp'zaterdagr25ljuli DONDERDAG 23 JULI 2015 De tijdelijke kerk werd gebouwd in 1946, omdat de kerk van Ellewoutsdijk in de oorlog was vernield. Foto boven: De noodkerk wordt ontmanteld en in onderdelen naar het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp vervoerd. Noodkerk wordt een vredeshuis door Melita lanting Stef Traas, Bevrijdingsmuseum door Melita Lanting 'S-HEER ABTSKERKE. De kerktoren van 's-Heer Abtskerke wordt ge restaureerd. Een deel van de ste nen moet vervangen worden en ook het dak is niet meer goed. De ze week is een begin gemaakt met nadere inspectie en het uit kappen van voegen en kapotte ste nen. ANALYSE door Rob Paardekam Start Bike-Event Endura Sport: Zaterdag 25 juli om 10.00 uur Locatie: Da Vinciplein 4 te Goes (Gratis parkeren op parkeerterrein Zeelandhallen voor klanten Endura Sport; uitrijkaarten verkrijgbaar aan de balie). Activiteiten: Gratis check van uw racefiets, fitnessbike of mountainbike (iedereen is welkom) Uitgebreide testmogelijkheden van o.a.: Stromer ST1 en ST2, de beste en meest geavanceerde Speedbike (45 km/u!) Nieuwe Cannondale Caad 12 Nieuwe Supersix Evo Team Diverse Sram en Shimano Di2 geschakelde racers BMC Fourstroke met Rockshox RS1 vork Cannondale F-SI 29 Clinic voor vrouwen op het gebied van race/fitnessbike en/of mountainbike. Voor de beginnende en meer gevorderde vrouwen onder leiding van Monique van de Lee en Christa Traksel-Pirard. Mountainbike clinic: 11.00 uur Race/fitnessbike clinic: 13.00 uur Bijdrage beide clinics 20,- In de loop van de middag bieden wij u de mogelijk heid om in een gezellige sfeer gezamenlijk de Tour etappe te volgen met aankomst op Alp d'Huez. bijlEiTdura,sp'ortTï7i~info@endurasport.nl of 0113-218106

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 65