Israël boos over subsidies Nederland Techniek faalt, honderden examens opnieuw In Gambia ligt taboe op hebben van handicaps 4 NIEUWS Kanni uit Gambia kwam ter wereld met extra vingers en tenen. Een Dordts echtpaar bood hulp. De Israëlische onderminister van Buitenlandse Zaken Tzipi Hotole- vy ligt op ramkoers. Dinsdag in strueerde zij haar diplomaten om de steun van Europese landen aan ngo's die een boycot van Israël steunen of Israëlische soldaten in een kwaad daglicht stellen, tegen te werken. Daarbij richt zij haar pijlen ook op Nederland. Tijdens het bezoek van minister Koenders van Buitenlandse Zaken aan Israël en de Palestijnse Gebieden vorige week heeft zij hem achter beslo ten deuren op de kwestie aange sproken. Dat bevestigde de Neder landse ambassade in Tel Aviv. Nederland doneerde de afgelo pen 3 jaar ongeveer 3,2 miljoen eu ro aan ngo's die volgens Hotolevy 'onder het mom van bescherming van de mensenrechten het be staansrecht van Israël ondermij nen'. Daarbij gaat het onder ande re om de Palestijnse ngo Al-Haq, die Israël regelmatig voor interna tionale rechtbanken daagt, en de Israëlische organisatie Breaking the Silence die getuigenissen van anonieme Israëlische soldaten over misdragingen tijdens de laat ste Gazaoorlog publiceert. „Europese landen zijn officieel tegen een boycot van Israël. Maar volgens ons weten Nederlandse burgers niet dat hun regering tege lijkertijd subsidies verstrekt aan organisaties die Israël willen boy cotten. Voor die inconsistentie wil len wij aandacht", zegt Uri Res- nick, een adviseur van Hotovely. Het vermeende anti-Israëlische sentiment in Europese landen is een belangrijk en populair poli tiek thema voor Hotolevy's natio nalistische regeringspartij Likoed. Nederland lijkt niet erg gevoe lig voor Hotolevy's kritiek. „Neder land ondersteunt projecten op het terrein van mensenrechten en sa menwerking tussen Israëli's en Pa- lestijnen. Die mogen niet in ge vaar komen", laat minister Koen ders weten. Veertien vingers en twaalf tenen, dat is echt niet handig én het verpest je kansen op de huwelijksmarkt. Dankzij een Dordts echtpaar met hart voor Afrika kan de 9-jarige Kanni Njie binnenkort met het gebruikelijke aantal terug naar huis in Gambia. Hoewel haar handen en voe ten nog dik in het verband zitten, breekt in het Albert Schweitzer ziekenhuis in Zwijndrecht al gauw de zon door op het gezicht van Kanni. „I am happy", zegt ze vanuit het ziekenhuisbed over haar verbouwde handen en voe ten. Zij heeft nu tien vingers en tien tenen. „Ik ben gelukkig. Maar het doet wel een beetje zeer." Kanni lijdt aan polydactylie. Bij die aandoening word je gebo ren met meer dan vijf vingers of vijf tenen per hand of voet. Bij haar operatie leverde ze er zes in: twee extra duimen, twee overtol lige pinkjes en twee grote tenen. Haar operatie werd geregeld en betaald door Joop van Meurs en zijn vrouw Monica van Schooten. De twee verloren hun hart aan Afrika en leerden de va der van Kanni kennen tijdens een rondreis door Gambia. „Hij was onze chauffeur." Uit de ontmoeting ontstond een bijzondere vriendschap en toen de man overleed ontferm den de Dordtse pensionada's zich over zijn familie. „Van lieverlee zijn we voor alle negen kinderen schoolgeld en schoolspullen gaan betalen. In Gambia zijn deze men sen arme sloebers, die tot de 'bot tom billion' mensen horen die ei genlijk kansloos zijn in de we reld", zegt Van Schooten die tij dens haar werkzame leven hoofd algemene zaken was in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen. Joop is fotograaf. Afrika is top, vinden zij en ver tellen dat ze tijdens hun jaarlijkse reis met hun Dacia Duster vanaf Dordrecht dwars door Afrika ge rust 20.000 kilometer reizen. „We genieten van de cultuur, de natuur, maar in de eerste plaats van de mensen en we bewonde ren hun leukheid, aardigheid en de dapperheid waarmee ze zich in moeilijke omstandigheden pro beren te redden. Dolgelukkig zijn ze dat de ope ratie van Kanni is gelukt. Het meisje werd geplaagd op school en ze kon geen schoenen aan. 'In haar eigen land is deze operatie niet mogelijk. Ik vind het mooi dat het in Nederland wél kan' Ook heeft ze met veertien vin gers en de opmerkelijke voeten geen kans op een normaal huwe lijk in Gambia. „Op handicaps ligt daar nu eenmaal een taboe." Arts Kees IJsselstein is tevre den over het verloop van de ope ratie. „Het ging vlekkeloos." Kan ni moet in Nederland een paar weken revalideren om haar over gebleven duimen goed te beheer sen. IJsselstein is blij. „In haar ei gen land is deze operatie niet mo gelijk. Ik vind het mooi dat het voor dit meisje in Nederland wèl kan." Op haar met verband inge pakte voeten loopt Kanni even la ter alweer vrolijk door. Van Schooten moedigt aan: „You are great, princess. Je bent geweldig!" De Onderwijsinspectie verklaarde eindexamens op tientallen scho len ongeldig, bijvoorbeeld door technische problemen omdat leer lingen niet gewezen waren op drukfouten of het uitdelen van verkeerde examens. „Onregelma tigheden zijn steeds vaker te wij ten aan slordigheden van scho len", constateert woordvoerder Hans van der Vlies van de Onder wijsinspectie. De meeste problemen hadden technische oorzaken. De scholen kampten tijdens de examens met netwerkfouten op de computers, examens die de kandidaten niet konden binnenhalen of vragen die niet opstartten. Vooral vmbo' ers moesten daardoor nogal eens onverrichter zake naar huis. Ook 151 makers van de verplichte reken toets konden de online-opgaven daardoor niet maken. De Onderwijsinspectie consta teert dat sommige problemen niet nodig waren geweest als de scho len zorgvuldiger hadden gehan deld. „Een menselijke fout kan al tijd gebeuren, maar er zijn ook domme fouten gemaakt", zegt Van der Vlies. „Scholen moeten een goed examenprotocol hebben en alles dubbel checken voordat de examens beginnen." Het Dongemond College in Raamsdonksveer had het examen uitgebreid getest, vertelt Geert Steenbakkers, voorzitter van het College van Bestuur, maar ging toch onderuit. Uitgerekend op de eerste exa mendag, bij het examen Neder lands, konden 54 leerlingen van het Dongemond College in Raamsdonksveer afgelopen mei naar huis zonder ook maar één vraag te hebben beantwoord. 'Na een uur mochten we van onze plek af om met elkaar te kletsen. Toen wisten we dat het niet meer doorging' Door een interne storing startte het digitale examen niet op. „Na een uur mochten we van onze plek af om met elkaar te kletsen. Toen wisten we dat het niet meer doorging", blikt Wesley Huisveld (16), één van de gedupeerden, te rug. Een week later moesten de leerlingen een nieuwe poging doen. Wesley heeft inmiddels zijn diploma. Zijn laagste cijfer was een 7,6, toevallig voor Nederlands. Het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) kreeg dit jaar opvallend veel klachten binnen over ontbrekende 'errata', correc ties door fouten in de opgaven, die bijvoorbeeld niet werden voor gelezen. „Dat is een kwestie van een goe de voorbereiding", vindt voorzit ter Andrej Josic. Het scholierenco mité roept scholen op zorgvuldi ger met de examens om te gaan. Josic: „Het is alarmerend als pro blemen voorkomen hadden kun nen worden." Uiteindelijk hebben de honder den gedupeerde kandidaten de examens op een later moment op nieuw of alsnog kunnen maken. Vorig jaar moesten nog meer scholieren een examen overdoen. Het aantal gedupeerden kwam toen uit op 1.690. Door een soft- warefout in een digitaal examen moesten toen al 1.133 vmbo'ers één toets overdoen. Dat probleem buiten beschouwing gelaten, is het aantal technische mankemen ten gestegen, constateert de in spectie. door Jan Franke Blij met minder tenen en vingers TEL AVIV. Israël is verbolgen over Nederlandse subsidies aan ngo's die 'een Israël-boycot nastreven'. Nederland lijkt niet van plan de steun aan de ngo's op te zeggen. door Ingrid de Groot door Ellen van Gaaien ROTTERDAM. Ruim achthonderd scholieren hebben afgelopen schooljaar buiten hun schuld een examen moeten overdoen. Weslev Huisman leerling Kanni vlak na haar operatie, met weldoener Joop van Meurs (links), dokter Kees IJsselstein en zus Jabou. foto Milan Rinck

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4