4 8? REDENEN OM UITTE GAAN Galerie van den Berge en W45 in Goes moeten verhuizen Beeldende kunst is kwetsbaar. Dat blijkt maar weer nu expositieruimtes in Goes plaats moeten maken voor leslokalen van de muziekschool. Gebroeders Bin zingen over Eerste Wereldoorlog Veelzijdig blokfluitiste in Grote kerk Veere 8?DOOR NICO OUT Op de vloer van expositieruimte W45 in Goes liggen lappen textiel, bezaaid met lege verftubes, een enorme hoe veelheid plastic doppen van uiteenlo pende verpakkingen en nep-geld. Een feestelijke, licht chaotische bedoening, waarin oude koffieblikken de meest kostbare voorwerpen zijn. Aan de wand zie ik kleine schilderijen. Verstilde werken, witte en zwarte, ingetogen monochrome verkenningen van repeterende verfstreken. Het op pervlak hier en daar doorboord als verwijzing naar de achterliggende ruimte. Als contrast speelse, kleu rige doeken, soms bestaande uit ongebroken kleurba- nen en vlekken, gecombineerd met sjabloontechnie- ken in zwart-wit, opgeplakte munten en bankbiljet ten. Het gaat hier duidelijk over kunst, geld en con sumeren. Een sokkel met een wierookbrander en bankbiljetten staat symbool voor verlangen naar ma terieel geluk, de kan met koffie ernaast staat voor ge zelligheid. Op een tweede sokkel hebben zakken kof fiebonen de plaats van de kunst ingenomen. 'Had je niet liever een verwenkoffie gehad', is de titel die Philippe Tonnard het geheel meegaf. De Belgische kunstenaar, ook lid van een punkrockband, is op uit nodiging van Leon Riekwell, maker van de ingeto gen schilderijen, aan het werk gegaan. Tonnard heeft vervlakking en onverschilligheid als thema's en richt zijn pijlen ditmaal op de relatie kunst en maatschappij. Bij de opening kwam hij tevoorschijn vanonder de doppen om daarna met één van zijn bandleden enkele nummers te spelen en twee schil derijen te verloten. Daarna kregen de gasten koffie met wat lekkers. Ik moest denken aan de ontvang sten met koffie en gebak waar je gratis een haardro ger of een accuboor mag meenemen en ondertussen het risico loopt een relaxfauteuil aangesmeerd te krijgen. Symptoom van geëxploiteerde hebzucht. Hoe dan ook, Tonnard vraagt zich nadrukkelijk af of er nog plaats is voor beeldende kunst in een sa menleving waarin materieel gewin en instant-ver- maak zo'n grote rol spelen. Dat raakt treffend aan de situatie in Goes waar Galerie van den Berge en kunstruimte W45 plaats moeten maken voor lesloka len van de muziekschool zonder dat de gemeente ze kerheid biedt over een alternatief. Het motief: een versterkt cultuurplein. Daar hoort beeldende kunst van internationaal niveau dus niet bij en amateur- muziek wel. Tja, dan ben je uitgepraat. Beeldende kunst is kwetsbaar omdat het behalve bij blockbusters van Rembrandt of Matisse minder massa's op de been brengt dan podiumkunsten en met name festivals. Het Mural Festival Goes - een prima presentatie van op gebouwen geschilderde il lustraties - wordt terecht enthousiast door de ge meente omarmd. Maar voor de intellectueel uitda gende kunst in Van den Berge ligt dat anders. Ter wijl die Goes al bijna 25 jaar op de kaart zet bij een minder talrijk, maar daarom nog niet onbetekenend publiek. Wie waarde hecht aan het beste dat je in Zeeland kunt zien, zet daarom nu het nog kan koers naar Westwal 45, waar op de benedenverdieping Axel Reusch exposeert met subtiele, gelaagde com posities, gebaseerd op bestaande voorwerpen. En ver geet niet ook bij de Kunstuitleen langs te gaan om te genieten van de kleine presentatie met werk van de in 2004 overleden Kloetingse kunstenaar Gerard Menken. Juist de combinatie van diversiteit qua beel dende kunst zie je nergens in Zeeland op één loca tie. Met expositieruimtes die tot de mooiste beho ren die deze provincie rijk is. T/m 1/8. Philippe Tonnard en Leon Riekwell. Kunst ruimte W45. Wo. t/m vr. 13.00-17.00 uur, za. 13.00-16.00 uur. T/m 25/7. Axel Reusch en Hernan Ardila Delgado. Galerie van den Berge. Do. 12.30-17.00 uur. Vr. en za. 12.00-17.00 uur. T/m 26/7. Gerard Menken. Kunstuitleen de Bevelan- den. Wo. t/m vr. 13.00-17.00 uur; za. v/a 12.00 uur. Allen Westwal 45, Goes. CONCERT TIJDENS KUNST-EN CULTUURROUTE KLASSIEK Donderdag 23 juli 2015 -> Aardenburg staat nog een paar dagen in het teken van op Van Gogh geïnspireer de kunst. In kerken, tuinen, galeries en winkels expose ren ruim 50 kunstenaars. Jean Kamps belicht in 25 achterglasschilderingen het leven van Van Gogh. Anderen tonen werk dat vooral thema tisch verwant is. T/m 26/7. Aardenburgse Zo- merkunsten 2015. 'Op Stap met Vincent'. Beeldende kunst, scholenproject, mu ziek en poëzie. Piet Mondriaan schilder de in 1908 de vuurtoren van Westkapelle, Bas Jan Ader nam in 1971 dat gegeven als uitgangspunt voor een reeks foto's. Filmer Bojan Fa- jfric verbindt die gebeurtenis sen met het drama dat zich in de jaren '50 afspeelde in het Molukse kamp in Westka pelle. Hij toont ook werk van kunstenaars met een Moluk se achtergrond. Opening 26/7,12.00 uur. T/m 30/8. Ik-eiland, Vlis- singsestraat 239A, Oost-Sou burg. Za. en zo. 12.00-17.00 uur. Op een groot grasveld, met hier en daar bomen, een haag en wat struiken plaats te Hendrike Huijsmans werk van 14 beeldhouwers. Een gevarieerde presentatie met figuratie en abstractie in brons, hout, staal, glas, klei en kunststof, klassiek mo dern georiënteerd. Berita Valk toont onder andere de ze expressieve bronzen kop. T/m 31/10. Beeldentuin Ter Lucht, Nieuwe Rijksweg 49, 's-Heer Arendskerke. Ma. t/m vr. 9.00-17.30 uur, za. tot 17.00 uur. MASSAAL NAAR NU HET NOG KAN De Gebroeders Bin geven vandaag een optreden tij dens de Kunst- en cultuurrou te Midden-Walcheren. De broers Sjoerd en Floris Bin uit Goes treden vanaf 14.00 uur op in de theetuin aan de Noordwegöl in Serooskerke. De Gebroeders Bin brachten bijna een jaar geleden hun eerste cd 'Brieven' uit. Op de ze cd staan tien liederen over de Eerste Wereldoorlog. De liederen zijn gebaseerd op waargebeurde verhalen uit dagboeken en getuigenissen van soldaten en burgers aan het front in de Westhoek van Vlaanderen (rond leper). Op 14 september volgt de relea se van een single van deze cd, 'Nooit geen oorlog meer'. Daarbij komt ook een clip. De release wordt gekoppeld aan een groter optreden in poppodium De Spot in Mid delburg op 17 september, sa men met Theo van Teijlingen. Daarnaast organiseren de broers samen met Rob- bert-jan Poortvliet een muzi kale geschiedenistour rond le per (info via www.gebroeders- bin.nl). Een blokfluitiste die tot de toppers hoort is al bijzonder. Dorothee Oberlinger (1969) richtte in 2002 Ensemble 1700 op, maar speelt ook als solist met gerenommeer de barokensembles. Oberlinge won als blokfluitis te belangrijke prijzen. Zij stu deerde blokfluit in Keulen, Amsterdam en Milaan, werd uitgeroepen tot 'instrumenta list van het jaar' in 2008 en was regelmatig te gast bij de grote festivals en concertse ries in heel Europa, Amerika en Azië. Behalve aan de ba rokmuziek uit de 17e en 18e eeuw, besteedt Oberlinger ook veel aandacht aan de he dendaagse muziek voor blok fluit. Zo werkte ze mee aan de meest recente cd 'Touch' van het Zwitserse popduo Yel- lo. Zij is als docent verbon den aan het Mozarteum in Salzburg. Op het programma 'Italië in Engeland' composi ties van Corelli tot en met Handel voor sopraan, blok fluit, klavecimbel, luit en cel lo. Dorothee Oberlinge: zondag 26 juli, Grote kerk Veere, aan vang 15.30 uur. Dorothee Oberlinger. Werk van Philippe Tonnard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48