Flamenco-gitarist Manito weet 2 Programma Peerock Het was even stil rond Peerock. Na de 20ste editie laste de organisatie van het Colijnsplaatse pop- en rockfestival een adempauze in en sloeg een jaar over. Nu is Peerock terug. En hoe! &D00R RENÉ DE DREU Het temperament van de flamenco weerklinkt in al les wat Manito uit zijn gitaar haalt. Die muziek zit in zijn genen, bepaalt een groot deel van zijn identiteit. Ook al is hij opgegroeid in Nederland, hij bezit de kracht een hartverwarmende en mediterrane sfeer op te roepen. „Bij het spelen vertrouw ik vooral op mijn intuïtie. Dat is mijn radar. De gitaar zie ik als een verlengstuk van mijn ziel, waaruit de verhalen naar buiten komen." Met die verhalen reist hij zater dag af voor twee recitals in Cadzand-Dorp. De naam Manito is een verwij zing naar gitarist Manitas de Pla ta (1921-2014). De man die zigeu- nermuziek en flamenco wereldwijd po pulair maakte. „Flamenco is voor mij niet meer dan een etiket", zegt Manito. „Ik ben geen purist die als een museum muzikant zichzelf kan wegcijferen. Mu ziek vereist vrijheid, zelfs als je met ande ren samenspeelt. Het moment is van gro ter belang dan de traditie. Die levert 17.00 uur Six Times Fun 17.45 uur The State Sinners 18.40 uur Claude Hay 19.30 uur Hobbyisten 20.40 uur Thomas Zwijsen trio 21.45 uur MOKE 22.50 uur Claude Hay Band 23.45 uur Hot Fuzz, rock coverband Tent open vanaf 16.30 uur. Entree 15 euro, tot 12 jaar 5 euro. Achter de schermen is ge sleuteld aan een nieuw elan om weer met verras sende acts op twee bin- nenpodia de traditie van Peerock voort te zetten. Het lukte om onder andere MOKE vast te leg gen. De succesvolle artrockband, die na anderhalfjaar onlangs ook de stil te doorbrak met de nieuwe single 'Let It Burn'. Over nieuw elan gespro ken. Nog dit jaar belooft de band een vierde studioalbum te lanceren. MO KE - met de nieuwe gitarist Robin Berlijn - is dus terug... net als Pee rock. In 2007 verscheen het album 'Shorland' van de nieuwe Nederland se band MOKE. Noem het gerust een donderslag bij heldere hemel. De Britse sound van bands als The Verve, Joy Division en Echo and the Bunnymen was in één klap in de 21ste eeuw beland. Voller wellicht, maar met dezelfde duistere lading en diepte en die stuwende drang naar tijdloze urgentie. 'Shorland' is al kort na het verschijnen een klassieker in de Nederpop. De uit Belfast naar Ne derland geëmigreerde zanger Felix Maginn geldt als visitekaartje. Niet al leen vanwege zijn stem die melodie lijnen tot leven kan brengen, maar ook als een in zwart geklede stijl icoon. Modeontwerper Karl Lager- field hoort bij de fans. MOKE schrijft verder geschiede nis met opvolger 'The Long Dange rous Sea' (2009). Een album dat op viel door de foto van Anton Corbijn op de hoes. De muziek klinkt ver trouwd met hier en daar nieuwe ele menten, maar de slepende, donkere stem van Maginn stempelt de sound. De artrock songs blijken tijdens op tredens, waaronder Lowlands en Pinkpop, bovendien uiterst meezing- baar. Behalve het bewaken van het ei gen geluid wil de band vooral niet in herhaling vallen. Het zoeken naar nieuwe uitdagin gen leidt tot een samenwerking met het metropole-orkest en een bijzon dere theatertoer 'Till Death Do Us Part'. Daarin nummers van onder meer Jaques Brei, Scott Walker, Da vid Bowie, Bruce Springsteen en Eric Bogle die een bijzondere MO- KE-bewerking krijgen. Na studioalbum 'Collider' (2012) en de daaraan gekoppelde toer is het stil. Een aangekondigd verzamelal- bum blijft in een la. De drang naar vooruitgang leidt binnen de band tot discussie. Welke richting? Gitarist en mede-oprichter Phil Tilli ('ik ben heel erg voor het 'Shorland'-stem- pel') verlaat de band. Een gevoelige aderlating. Met gitarist Robin Berlijn (o.a. Fatal Flowers, Ellen ten Dam me, Wende Snijders, Sky Pilots) haalt de band weer wel één van Ne derlands betere rockgitaristen in huis. En dan verschijnt dit jaar eind mei, weer uit het niets, de single 'Let It Burn'. Een nummer dat staat als een huis. Strak en herkenbaar door een sterk meezingrefrein en op nieuw met die herkenbare melancho lie in de stem van Felix Maginn. Een paar dagen na het verschijnen slaat echter het noodlot toe en brandt het Amsterdamse complex Melody Line met daarin alle tapes en instrumen ten van de band volledig af. „Gelukkig konden we de draad snel oppakken. Na bijna twee jaar gaan we ook weer optreden. Een mooie manier om Robin bekend te maken met het oudere werk. Daar tussen zit wat nieuw materiaal", laat Felix Maginn vanuit een studio in Brussel weten. „Samen met de Zweedse producer en co-writer Dan iel Gibson krijgt de muziek vorm. Het is de liefde voor rock en pop die ons bindt. Bovendien hebben we er iemand bij die weer net even een an dere draai aan onze ideeën kan ge ven. We blijven MOKE, maar zijn niet meer de band die we acht jaar geleden waren. We zijn gegroeid als mens en als muzikant, dat kun je niet aan de kant schuiven. MOKE gaat verder, we schuiven wat op rich ting een grotere maar tegelijk aange namere sound." Peerock: zaterdag 25 juli, tent Oude haven Colijnsplaat, aanvang 17.00 uur. Donderdag 23 juli 2015 - Manito. foto edwin huizing door René de Dreu -4 Moke. 00K PEEROCK IS TERUG,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46